Connect with us

Prawo

Jak przebiega procedura cofnięcia pozwu w kontekście wypadków drogowych?

Opublikowano

-

Między złożeniem pozwu do sądu a dniem rozprawy często mija wiele tygodni. Zdarza się, że w tym czasie powód może zmienić zdanie i nie chcieć kontynuować postępowania. W takiej sytuacji może on starać się o cofnięcie pozwu. Jak wygląda ta procedura w przypadku roszczeń po wypadku drogowym? Wyjaśniamy to w poniższym artykule
Dowiedz się, jak wycofać pozew w kontekście wypadków drogowych!

Dowiedz się, jak wycofać pozew w kontekście wypadków drogowych!

Cofnięcie pozwu — kiedy jest możliwe?

Przepisy dotyczące cofnięcia pozwu możemy znaleźć w artykule 203. Kodeksu cywilnego. Stanowi on, że “pozew może być cofnięty bez zezwolenia pozwanego aż do rozpoczęcia rozprawy, a jeżeli z cofnięciem połączone jest zrzeczenie się roszczenia — aż do wydania wyroku”. Oznacza to, że cofnięcie nie musi zawierać się wyłącznie na piśmie procesowym skierowanym do sądu, ale również może być wygłoszone ustnie na rozprawie. Jeśli jest pisemne, należy pamiętać o uwzględnieniu odpisów dla wszystkich uczestników sprawy. Swoje żądania można wycofać całkowicie lub w ograniczonej formie.

Zgoda pozwanego potrzebna będzie w sytuacji, kiedy już rozpoczęły się rozprawy. Ponadto polskie prawo wskazuje na okoliczności, w których cofnięcie pozwu będzie niemożliwe: jeśli czynności w pozwie są sprzeczne z prawem, naruszają zasady współżycia społecznego lub zmierzają do obejścia prawa. Ponadto zgodnie z artykułem 469. sąd może odmówić cofnięcia pozwu, jeśli naruszyłoby to ”słuszny interes pracownika lub ubezpieczonego”.  Więcej informacji na ten temat znajdziesz na tej stronie: https://smadwokaci.pl/cofniecie-pozwu/

Cofnięcie pozwu - sprawdź, co jest istotne!

Cofnięcie pozwu – sprawdź, co jest istotne!

Jakie roszczenia może mieć poszkodowany w wypadku drogowym?

Wypadek drogowy automatycznie nakłada na sprawcę nie tylko odpowiedzialność karną, ale również cywilną wobec poszkodowanego. Uczestnik wypadku, który doznał krzywdy na skutek tego zdarzenia, może domagać się zasądzenia określonych świadczeń – m.in. odszkodowania (pokrywającego koszt leczenia czy rehabilitacji) lub zadośćuczynienia. Jeżeli poszkodowany zmarł na skutek wypadku, o zadośćuczynienie mogą wystąpić też najbliżsi członkowie jego rodziny.

Złożenie pozwu do sądu w kontekście wypadków samochodowych często dotyczy nie samego sprawcy kolizji, ale ubezpieczyciela. Zdarza się to głównie w sytuacjach, w których odszkodowanie zostało zaniżone, bądź nawet odmówione poszkodowanemu lub jego rodzinie. Można wtedy wejść na drogę postępowania cywilnego, składając pozew przeciwko niemu. Dobrym rozwiązaniem jest wtedy skorzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej — koniecznie sprawdź, w jaki sposób może wesprzeć cię prawnik: https://smadwokaci.pl/.

Jakie skutki wywołuje cofnięcie pozwu?

Cofnięcie pozwu skutkuje odwołaniem rozprawy przez sąd, dlatego nie wywołuje żadnych konsekwencji prawnych. Oczywiście postępowanie może być umorzone tylko częściowo, adekwatnie do zakresu wycofania. W przypadku wymaganej zgody strony pozwanej oczekuje się dwa tygodnie na złożenie sprzeciwu w sądzie (od momentu powiadomienia jej o zamiarze wycofania). Jeśli w tym czasie nie złoży oświadczenia, uznaje się, że wyraża ona zgodę. W praktyce dochodzi wtedy do sytuacji, jakby pozew nie został nigdy złożony.

Ważna jest tutaj też kwestia roszczeń. Jeżeli cofnięcie pozwu następuje razem ze zrzeczeniem się ich, dochodzi do wygaśnięcia zobowiązania. Jeśli jednak powód nie porzuca swoich roszczeń, może on ponownie złożyć pozew do sądu. Oprócz tego powód musi zwrócić koszty poniesione przez pozwanego — np. opłaty za adwokata czy wydatki na dojazdy do sądu. Obowiązek ten nałożony jest zazwyczaj na żądanie pozwanego lub przez sąd, choć ten drugi przypadek ma miejsce o wiele rzadziej. Oprócz tego artykuł 79. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych określa, że sąd powinien zwrócić powodowi całą opłatę sądową, jeśli pozew wycofano przed wysłaniem go stronie pozwanej. Jeżeli doszło do tego później, ale jeszcze przed rozpoczęciem rozprawy — wtedy oddaje połowę kwoty.

Artykuł sponsorowany

Reklama