Connect with us

Społeczeństwo

Stalexport Autostrada Małopolska uruchomił kampanię o smartfonach

Zarządca autostrady A4 – Stalexport – poucza kierowców, by w rozsądny sposób korzystali ze smartfonów podczas jazdy

Opublikowano

-

Zarządca autostrady A4 – Stalexport – poucza kierowców, by w rozsądny sposób korzystali ze smartfonów podczas jazdy

Bądź #smA4rt - jedź bezpiecznie. Nowa kampania Stalexport Autostrada Wielkopolska SA

„Bądź #smA4rt, jedź bezpiecznie!” – to hasło kampanii edukacyjnej, którą właśnie rozpoczął Stalexport Autostrada Małopolska S.A. Zarządca autostrady A4 przypomina, że korzystanie ze smartfona podczas jazdy samochodem jest niebezpieczne. Akcję wspiera małopolska policja.
Jak przebiegać będzie kampania? Kierowcy podróżujący autostradą A4 na odcinku Katowice-Kraków dostają ulotki ze wskazówkami, jak bezpiecznie korzystać z telefonów i smartfonów podczas jazdy samochodem. Uruchomiono też stronę internetową, na której zgromadzono porady, wyniki badań i m.in. informacje o przepisach dotyczących używania telefonów w samochodach, które obowiązują w innych krajach: www.badzsmart.pl
– Dotychczas wszelkie akcje, które zwracały uwagę na użytkowanie telefonów komórkowych podczas jazdy samochodem, były kierowane przede wszystkim do kierowców. Kampania „Bądź #smA4rt, jedź bezpiecznie!” jest dedykowana nie tylko im, ale też pasażerom, ponieważ ich zachowania również mogą wpływać na bezpieczeństwo kierującego samochodem – mówi Rafał Czechowski, rzecznik prasowy Stalexport Autostrada Małopolska S.A.

Zobacz film promujący kampanię “Bądź smA4rt, jedź bezpiecznie”

70 proc. kierowców rozmawia bez zestawów, połowa pisze esemesy

Czy kampania jest potrzebna? Czechowski nie ma wątpliwości. – Wyniki przeprowadzonych badań pokazują, że większość kierowców jest świadoma skutków nieprawidłowego użytkowania telefonów komórkowych podczas jazdy samochodem. Jednak ani ta wiedza, ani doświadczenie niebezpiecznych sytuacji na drodze, czy nawet otrzymanie mandatu nie powodują u kierowców zmiany niewłaściwych zachowań – mówi rzecznik.

Operator A4 powołuje się na wyniki ogólnopolskiego badania przeprowadzonego we wrześniu tego roku przez PBS. Wynika z niego, że  6 na 10 kierowców ma świadomość, iż korzystanie z komórki za kierownicą jest niezgodne z przepisami, a 8 na 10 uważa, że jest to niebezpieczne. Tymczasem blisko 70 proc. z nich przyznaje się do rozmawiania z telefonem przy uchu podczas prowadzenia pojazdu, co piąty podczas jazdy pisze i odczytuje esemesy.

Z badań PBS wiadomo też, jakie zagrożenia najczęściej stwarzają kierowcy, którzy rozpraszają się telefonami. 4 na 5 nie zauważa innego pojazdu, co piąty nie zauważa pieszego.

Mandaty nie działają. Edukacja zadziała?

– Przepisy Kodeksu Drogowego jednoznacznie wskazują, w jaki sposób nie wolno korzystać z telefonu podczas jazdy – mianowicie zakazują kierującemu pojazdem używania telefonu w sposób wymagający trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku – mówi podinsp. Krzysztof Lis, Komendant Komisariatu Autostradowego Policji w Krakowie. – Można natomiast użytkować telefon prowadząc samochód wówczas, kiedy czynność ta nie wymaga trzymania telefonu w dłoni np. korzystając z nawigacji w telefonie, kiedy jest on umieszczony w specjalnym uchwycie, czy rozmawiając przy użyciu zestawu głośnomówiącego lub słuchawkowego.
W każdym przypadku należy pamiętać jednak o zachowaniu ostrożności i rozsądku – podkreśla.

Ale kierowcy rzadko respektują przepisy. Policyjne statystyki z każdym rokiem odnotowują większą liczbę mandatów wystawionych za niewłaściwe korzystanie z telefonu podczas jazdy. W 2013 roku za to wykroczenie ukaranych zostało prawie 90 tys. kierujących, a w okresie od stycznia do lipca tego roku aż 70 tys.
Kara – 200 zł mandatu i 5 punktów karnych – nie jest chyba zbyt dotkliwa. W badaniu PBS zaledwie 1 proc. ukaranych mandatem kierowców deklarował, ze przestał korzystać z telefonu podczas prowadzenia samochodu. Stalexport Autostrada Małopolska S.A. zdecydował się więc na kampanię edukacyjną. Wraz z policją opracował katalog porad dla kierowców – rozdawany na bramkach oraz do czytania w Internecie. Akcja obejmuje też konkursy na profilu Facebook “A4 Katowice-Kraków”. Na zwycięzców czekają ciekawe nagrody – zestawy głośnomówiące do samochodów.

Pobierz poradnik kampanii w PDF

in