Connect with us

Społeczeństwo

Blisko 6 mln zł na bezpieczeństwo na Mazowszu w 2018 r.

W mijającym roku w województwie na drogach zginęło mniej ludzi, choć w samej stolicy odnotowano wzrost ofiar. Mazowiecka Rada BRD podsumowała swoje prace i przyjęła plan na kolejny rok

Opublikowano

-

W mijającym roku w województwie na drogach zginęło mniej ludzi, choć w samej stolicy odnotowano wzrost ofiar. Mazowiecka Rada BRD podsumowała swoje prace i przyjęła plan na kolejny rok

Mazowiecka Rada BRD przyjęła sprawozdanie za rok 2017 i ustaliła plan działań na rok 2018. Fot. archiwum

Mazowiecka Rada BRD przyjęła sprawozdanie za rok 2017 i ustaliła plan działań na rok 2018. Fot. archiwum

Przedstawiciele Mazowieckiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego spotkali się 6 grudnia na posiedzeniu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego. Spotkanie prowadzili zastępca przewodniczącego Rady – komendant wojewódzki policji insp. Tomasz Michułka oraz sekretarz Rady, dyrektor WORD w Warszawie – Darek Mariusz Szczygielski. Wśród obecnych na posiedzeniu byli m.in. wicemarszałek województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk i sekretarz Krajowej Rady BRD Konrad Romik.

Wypadków mniej, ciężkość wciąż problemem

Statystykę wypadków w 2017 r. omawiali przedstawiciele Komendy Stołecznej Policji i Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu. Jak wypadł mijający rok na drogach?
Z danych policjantów wynika, że ogółem na terenie województwa liczba ofiar śmiertelnych spadła choć w samej stolicy odnotowano wzrost.
– Mniej o jedną piątą ofiar wypadków drogowych na Mazowszu to dobry wynik, choć oczywiście wciąż musimy pracować jeszcze nad poprawą, czyli realizować wieloletnią strategię Rady. Zakłada ona, że do 2020 r. uda nam się zmniejszyć liczbę ofiar wypadków drogowych o połowę, a liczbę ciężko rannych w wypadkach o 40 proc. w stosunku do roku 2010 – mówi Dariusz Marek Szczygielski, dyrektor WORD w Warszawie.
Z wniosków przestawionych na Radzie przez przewodniczącego Zespołu Monitorującego – Tomasza Matuszewskiego – wynika, że problemem na Mazowszu jest ciężkość wypadków. Na poziomie kraju na 100 tys. mieszkańców przypada 9 ciężko rannych w wypadkach drogowych, w województwie mazowieckim ten wskaźnik wynosi 12.
Na Mazowszu najistotniejszym problemami są bezpieczeństwo pieszych, motocyklistów i kwestia nadmiernej prędkości.

Poprawa miejsc niebezpiecznych i plany na nowy rok

Podczas posiedzenia Rady podsumowano też postępy w likwidacji miejsc niebezpiecznych na drogach województwa. Takie miejsca jeszcze w 2012 r. zostały wytypowane wspólnie przez zarządców dróg, policję i ekspertów ds. BRD. Po pięciu latach pracy w tym zakresie w 2017 r. przeprowadzono szereg konferencji, na których podsumowano stan prac. Na Radzie postępy relacjonowali przedstawiciele GDDKiA i wojewódzkiego zarządu dróg.
Jak zaznaczali – obecnie nie ma problemów z finansami na poprawę infrastruktury, są za to trudności z wykonawcami. W sezonie budowy dróg trudno było o firmy, które gwarantowałyby dobrą jakość i terminowość zlecanych inwestycji.

Posiedzenie Mazowieckiej Rady BRD. Fot. archiwum

Członkowie Mazowieckiej Rady BRD podsumowali postępu w planie likwidacji miejsc niebezpiecznych. Fot. archiwum

Rada odebrała też informacje od komisji problemowych (w MRBRD działa ich siedem: Komisja legislacyjna, Komisja promocji i mediów, Komisja edukacji komunikacyjnej i profilaktyki, Komisja nadzoru nad ruchem drogowym, Komisja inżynierii ruchu drogowego, Komisja ds. uczestników ruchu drogowego oraz Zespół Monitorujący) oraz pełnomocnika marszałka ds. komunikacji rowerowej Krzysztofa Knyża.

Rada w uchwałach m.in. przyjęła sprawozdania WORD-ów z zadań dotyczących poprawy BRD w roku 2016 r. Zatwierdziła też plany na rok 2017 2018 r. i kwoty, które WORD-y przeznaczą na ten cel. Zgodnie z uchwałą w nadchodzącym roku będzie to w sumie blisko 6 mln zł.

wydatki_mrbrd_2018

W roku 2018 Rada chce zająć się działaniami, które poprawią kompatybilność systemu edukacyjnego i systemu nadzoru. Wszystko powinno bowiem tworzyć jeden wspólny system poczynając od edukacji szkolnej m.in. egzaminów na kartę rowerową poprzez szkolenie kierowców, egzaminowanie po egzekwowanie przestrzegania prawa na drodze. To łączenie obszarów – od wychowania młodego człowieka po uzyskanie przez niego prawa jazdy i monitorowanie jego zachowania na drodze – Rada uznała za bardzo istotne.

Posiedzenie Mazowieckiej Rady BRD. Fot. archiwum

Członkowie Mazowieckiej Rady BRD chcą, by w województwie powstało więcej powiatowych rad BRD. Fot. archiwum

Członkowie Mazowieckiej Rady BRD wskazywali też na brak wychowania komunikacyjnego w szkołach średnich i brak ogólnodostępnej bazy o zagrożeniach na drogach województwa.

– W naszej strategii zapisaliśmy też tworzenie powiatowych rad BRD. Do tej pory powstała taka jedna rada w powiecie gostynińskim. Chcemy aktywizować starostów, by te rady powstawały, by sprawy dbania o BRD były jak najbliżej mieszkańców – mówi Dariusz Marek Szczygielski. – Pole do poprawy widzimy też w efektywniejszym nadzorze nad ośrodkami szkolenia kierowców i rozpowszechnianiu szkoleń z udzielania pierwszej pomocy. Cały czas mamy szansę wykonać nasz cel do roku 2020 – podkreśla.

Na posiedzeniu MRBRD przyjęto też specjalną uchwałę w sprawie nadania wyróżnienia Rady Krzysztofowi Rybczyńskiemu, wieloletniemu pracownikowi Wydziału BRD w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Ciechanowie.

luz

Tekst powstał przy współpracy z WORD w Warszawie
logo_word