Rozmowy i opinie
Maria Dąbrowska-Loranc, ITS: być może potrzeba działań prewencyjnych we wschodniej Polsce
Najrzadziej pasy bezpieczeństwa zapinają mieszkańcy województw południowo-wschodniej Polski. Jeśli tendencje te będą się utrzymywały, to należy podjąć szczególne działania prewencyjne dedykowane tym obszarom – mówi Maria Dąbrowska-Loranc, kierownik Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Instytucie Transportu Samochodowego
Opublikowano
10 lat temu-
przez
luzNajrzadziej pasy bezpieczeństwa zapinają mieszkańcy województw południowo-wschodniej Polski. Jeśli tendencje te będą się utrzymywały, to należy podjąć szczególne działania prewencyjne dedykowane tym obszarom – mówi Maria Dąbrowska-Loranc, kierownik Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Instytucie Transportu Samochodowego
Jak pokazały badania przeprowadzone w 2014 roku, najrzadziej pasy bezpieczeństwa zapinają mieszkańcy województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego i świętokrzyskiego. Podobnie wygląda sytuacja w odniesieniu do kwestii przewożenia dzieci w fotelikach.
Wpływ na taki stan rzeczy może mieć wiele czynników. Badania przeprowadzone w kolejnych sesjach tj. wiosną i jesienią 2015 roku pozwolą na uzyskanie bardziej wiarygodnych wyników. Jeśli tendencje te będą utrzymywały się cały czas, to należy zastanowić się nad głębszymi przyczynami tego zjawiska, a na pewno podjąć szczególne działania prewencyjne dedykowane specjalnie tym obszarom Polski.
Województwa te sąsiadują ze sobą i stanowią południowo-wschodnią część Polski. Być może mieszkańcy tych regionów mniej stosują się do obowiązujących przepisów. Jeśli spojrzymy na statystyki wypadków w ostatnich latach to zagrożenie mieszkańców w województwie lubelskim, podlaskim i świętokrzyskim było największe w Polsce – biorąc pod uwagę wskaźnik liczby zabitych, w odniesieniu do liczby mieszkańców. Jeśli porównać badania prowadzone w latach 2006-2008 to te województwa niestety też charakteryzowały się wskaźnikami stosowania pasów poniżej średniej krajowej.
not. dol