Connect with us
Statystyki 2025
  • Zabici w wypadkach - 256
  • Ranni w wypadkach - 3563
  • Kierowcy po alkoholu - 16730
  • Średnia liczba wypadków dziennie: 39.6
  • Średnia liczba zabitych dziennie: 3.28
  • Średnia liczba rannych dziennie: 45.68
  • Zabici w wypadkach - 256
  • Ranni w wypadkach - 3563
  • Kierowcy po alkoholu - 16730
  • Średnia liczba wypadków dziennie: 39.6
  • Średnia liczba zabitych dziennie: 3.28
  • Średnia liczba rannych dziennie: 45.68

Infrastruktura

Co kierowcy niszczą, drogowcy muszą naprawiać w szybkim tempie

Opublikowano

-

Prace na drogach szybkiego ruchu stanowią ryzyko. Dlatego wymiana zniszczonej infrastruktury musi odbyć się w sposób jak najmniej uciążliwy dla kierowców a tempo musi być szybkie. Niedawno taką naprawę wykonano na trasie S5

Kierowca uszkodził bramownicę na drodze ekspresowej S5. Drogowcy musieli ją zdemontować. Zrobili to w szybkim tempie, z odpowiednim zabezpieczeniem i w nocy, by jak najmniej wpływać na płynność ruchu Fot. Saferoad

Bezpieczeństwo na drogach szybkiego ruchu jest priorytetem, a jedna z najważniejszych kwestii, które przyczyniają się do poprawy tego bezpieczeństwa, to czas reakcji w przypadku uszkodzeń infrastruktury. Szybkie naprawy elementów drogowych nie tylko minimalizują ryzyko wypadków, ale również przyczyniają się do płynności ruchu.

Uszkodzeń infrastruktury – niestety – w Polsce nie jest mało. Co roku tysiące kierowców uderzają w bariery, znaki czy konstrukcje wsporcze. Tak było niedawno na dolnośląskim odcinku trasy S5. Ktoś wjechał w konstrukcję bramową.

Sprawą musieli zająć się ci, którzy utrzymują trasę. Zespół Saferoad Services, razem z GDDKiA Rejon w Wołowie, przeprowadził analizę uszkodzeń. Okazało się, że uszkodzoną konstrukcję trzeba zdemontować.

“To był jednak dopiero początek wyzwań. Wiedzieliśmy, że demontaż bramowej konstrukcji wiąże się z koniecznością wstrzymania ruchu, a także częściowego wyłączenia pasów drogi. Tego typu operacja musi być przeprowadzona w sposób jak najmniej uciążliwy dla kierowców, dlatego zdecydowaliśmy się na działanie nocą – tak, aby zminimalizować utrudnienia” – relacjonowali pracownicy Saferoad.

Sprawna i dobrze zabezpieczona akcja serwisowa sprawiła, że kierowcy na trasie S5 nie muszą się obawiać, iż runie na nich uszkodzona bramownica.

Dane z wielu krajów potwierdzają, iż szybkie działania służb drogowych mają ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa. Według Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Transportu, infrastruktura drogowa, która jest regularnie konserwowana i szybko naprawiana, zmniejsza ryzyko powstania wypadków i zdecydowanie ogranicza ich skutki.

“Każda minuta, każda decyzja w naszej pracy ma znaczenie. Jesteśmy dumni, że nasze działania wpływają na bezpieczeństwo milionów podróżnych. Dbając o szczegóły i działając z pełnym zaangażowaniem, tworzymy lepszą przyszłość na drogach, gdzie bezpieczeństwo jest na pierwszym miejscu” – napisali drogowcy z Saferoad.

Tekst powstał przy współpracy merytorycznej z ekspertami firmy Saferoad