Connect with us

Społeczeństwo

Najwięksi piraci z immunitetem w Warszawie – dyplomaci USA i sędziowie

Warszawska straż miejska podsumowała wykroczenia drogowe spowodowane w pierwszej połowie 2014 r. przez osoby z immunitetem. Najczęściej prawo łamali dyplomaci USA i sędziowie

Opublikowano

-

Warszawska straż miejska podsumowała wykroczenia drogowe spowodowane w pierwszej połowie 2014 r. przez osoby z immunitetem. Najczęściej prawo łamali dyplomaci USA i sędziowie

Samochód Korpus Dyplomatyczny Fot. CC-BY-3.0

Przepisy drogowe łamią nie tylko zwykli kierowcy. Często przyłapywani są na tym parlamentarzyści, a niektórzy z nich stali się wręcz z tego znani. Oni jednak – tak jak dyplomaci, sędziowie i prokuratorzy – nie muszą się obawiać kar. Mogą się zasłonić immunitetem i skrzętnie to wykorzystują. Straż miejska z Warszawy właśnie podsumowała wykroczenia drogowe osób z immunitetami.

USA, Libia i Rosja

Posiadający immunitet dyplomatyczny od stycznia do czerwca 2014 r. dopuścili się w sumie 271 wykroczeń na ulicach stolicy. Głównie przekraczali prędkość, rzadziej – przejeżdżali na czerwonym świetle.
Piraci z immunitetem to głównie dyplomaci z USA (27 wykroczeń) i z Libii (24). Często prawo na drodze łamali też dyplomaci z Rosji (22) i Arabii Saudyjskiej (22) oraz z Ukrainy (17). Nieprzepisowa jazda zdarza się także dyplomatom z Iraku (9), Niemiec (7), Hiszpanii (7), Francji (7) i Ekwadoru (7).
Co ciekawe Szwedzi – słynący z dbałości o bezpieczeństwo na drogach – nie zostali przyłapani na żadnym wykroczeniu.

Sędziowie przed prokuratorami

W tym samym okresie piraci z immunitetem krajowym łamali przepisy drodze w sumie 105 razy. Zdecydowanie najczęściej prawo mieli w nosie sędziowie (59 wykroczeń). Prokuratorzy dopuścili się 34 wykroczeń, a parlamentarzyści – 12.

– Jeśli chodzi o ujawnione wykroczenia, to są to zarówno te zarejestrowane przez urządzenia m.in. fotoradary, ale też inne np. nieprawidłowe parkowanie – mówi portalowi brd24 Monika Niżniak, rzecznik prasowy Straży Miejskiej m.st. Warszawy. – Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku, gdy otrzymujemy informację o posiadanym przez sprawcę wykroczenia immunitecie, postępowanie umarzamy. Przekazujemy tylko informację MSZ – jeśli była to osoba z immunitetem dyplomatycznym. Jeśli dopuścili się tego posłowie, informujemy kancelarię marszałka Sejmu. A jeśli wykroczenie spowodował sędzia lub prokurator, to przekazujemy taką informację do jego bezpośredniego zwierzchnika.

Zobacz pełne zestawienie wykroczeń osób z immunitetami przygotowane przez straż miejską

luz