Connect with us

Prawo

Ciągła linia na drodze. Czy możesz wyprzedzać?

Opublikowano

-

Czy ciągła linia, albo podwójna ciągła linia oznacza w Polsce zakaz wyprzedzania? Ależ nie! Jeśli oczywiście da się wyprzedzić bez najeżdżania na nią i nie stoją wcześniej znaki poziome zakazu wyprzedzania
Oznakowanie poziome na drodze z podwójną linią ciągłą Fot. Filckr/European Roads/CC BY-NC-SA 2.0

Oznakowanie poziome na drodze z podwójną linią ciągłą Fot. Filckr/European Roads/CC BY-NC-SA 2.0

Ciągła linia, podwójna ciągła, ciągła i przerywana – ten rodzaj oznakowania poziomego wciąż budzi u kierowców wątpliwości. Zwłaszcza, kiedy jadą drogą, na której spotykają przed sobą rowerzystę czy wolno poruszający się ciągnik rolniczy. Wielu wówczas uznaje, że w takich okolicznościach mogą wyprzedzić mimo tego, że przekroczą linię ciągłą na jezdni, bądź podwójną linię ciągłą. Tkwią jednak w błędzie. Polskie prawo jasno wskazuje, że na taki znak poziomy najechać kierującemu nie wolno – i nie ma od tych okoliczności żadnych odstępstw. “Bo rowerzysta jechał powoli” nie będzie żadną wymówką dla patrolu policji, który od stycznia tego roku za nieprawidłowe wyprzedzanie musi wystawić mandat w kwocie nie mniejszej niż tysiąc złotych.

Jak długo mam jechać za ciągnikiem?

Dodajmy jednak, że jeśli nie najeżdża się na linię i udaje się zmieścić na pasie ruchu, wyprzedzanie nie jest zakazane jeśli chodzi tylko o sam znak poziomy. W praktyce można więc czasem wyprzedzić rowerzystę mimo tego, że na drodze namalowana jest linia ciągła. Tu jeden warunek – podczas wyprzedzania rowerzysty należy zachować w Polsce co najmniej 1 m odstępu od niego.

Oczywiście wielu kierowców w Polsce odpowie zaraz: to co mam zrobić, jeśli poprzedza mnie na drodze wolno jadący pojazd i będzie jechał wiele kilometrów? Odpowiedź jest prosta: należy poczekać do momentu, w którym przy wyprzedzaniu nie będzie się już najeżdżało linii ciągłej i wtedy bezpiecznie wykonać ten manewr.

Trochę trudniej – bo nadal nie jest to uregulowane wprost – odpowiedzieć na pytanie o to, co zrobić, gdy na drodze natkniemy się na zepsuty pojazd, którego nie sposób ominąć bez najeżdżania na linię ciągłą. (pisząc “zepsuty pojazd” czy nieprawidłowo zaparkowany nie mamy oczywiście na myśli np. autobusu, który zatrzymał się, by wysadzić pasażerów – omijanie autokaru z najeżdżaniem na linię ciągłą to poważne i niebezpieczne wykroczenie).

Zepsuty samochód na poboczu. Czy mogę ominąć?

Co więc zrobić, gdy nie można ominąć przeszkody na drodze albo – co nie jest rzadkością – kierowcy po prawej zaparkowali nie prawidłowo tak, że nie da się nie najechać na linię ciągłą? Prawo nie daje tu w Polsce jednoznacznej odpowiedzi. Bo i takiego wyjątku nie założyło. W definicjach znaków poziomych (o tym zaraz) wpisane jest wyłącznie to, że nie można takich linii najeżdżać.

Trudno byłoby jednak w takich przypadkach skupiać się wyłącznie na literze prawa. Zepsute auto na poboczu drogi, czy sznur źle zaparkowanych pojazdów paraliżowałby drogę na wiele godzin i uniemożliwiał ruch. Dlatego część ekspertów (ale i nie wszyscy w Polsce!) uznaje, że w takiej sytuacji można ominąć pojazd. Należy jednak przedtem upewnić się, że na przeciwnym pasie ruchu – lub sąsiednim – nie jadą pojazdy. Kiedy tam są, trzeba im ustąpić i dopiero potem ostrożnie ominąć przeszkodę.

Co dokładnie mówi prawo

To, jak zachować się wobec znaków poziomych P-2, P-3 i P-4 określono w “Rozporządzeniu ministrów infrastruktury oraz spraw wewnętrznych z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych” w jego rozdziale 4 “Znaki drogowe poziome”.

Znak P-2

DEFINICJA:
Znak P-2 “linia pojedyncza ciągła” oddziela pasy ruchu o tym samym kierunku i oznacza ponadto zakaz przejeżdżania przez tę linię i najeżdżania na nią.

Znak P-3

DEFINICJA:
Znak P-3 “linia jednostronnie przekraczalna” oznacza zakaz przejeżdżania przez tę linię od strony linii ciągłej i najeżdżania na nią, z wyjątkiem powrotu po wyprzedzaniu na położony przy linii przerywanej pas ruchu zajmowany przed wyprzedzaniem.

Znak P-4

DEFINICJA:
Znak P-4 “linia podwójna ciągła” rozdziela pasy ruchu o kierunkach przeciwnych i oznacza zakaz przejeżdżania przez tę linię i najeżdżania na nią.

ai