Connect with us

Infrastruktura

W Polsce wydamy 122 mln zł na fotoradary, a nowych przybędzie zaledwie 26

Opublikowano

-

Wielki projekt rozbudowy automatycznego nadzoru nad kierowcami rozpisany na kilka lat to w efekcie zaledwie 26 nowych fotoradarów stacjonarnych

W Polsce jest dziś 450 fotoradarów. To o połowę mniej niż w podobnej do polski pod względem liczby ludności Hiszpanii – tam działa 750 fotoradarów stacjonarnych a do tego pół tysiąca fotoradarów mobilnych. Tak nikła polska sieć powoduje, że do dyscyplinowania kierowców na drogach wciąż wysyłani są masowo policjanci drogówki, którzy muszą stać z radarem w jednym miejscu, zamiast zająć się innymi zadaniami (w dodatku nawet z tak mizernej sieci polskie służby nie potrafią wyegzekwować mandatów i przedawnia się ich setki milionów złotych – co wykazała kontrola NIK).

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym podlegające GITD prowadzi jednak właśnie rozbudowę systemu, która kosztować będzie ponad 122 mln zł. Będzie to jednak rozbudowa śmiesznie mała. Wynika to z odpowiedzi na interpelację posła Pawła Olszewskiego (PO), który dopytywał Ministerstwo Infrastruktury, ile nowych urządzeń CANARD postawi na drogach.

Wymiana puszek w starych masztach i tylko 26 nowych lokalizacji

Z odpowiedzi udzielonej przez wiceministra Rafała Webera wynika, że projekt “rozbudowy” systemu nadzoru nad kierowcami w Polsce sprowadzi się głównie do wymiany urządzeń w już istniejących masztach. Z 358 urządzeń, które w ramach unijnego projektu zakupi CANARD, aż 247 trafi jako podmiana do obecnych masztów fotoradarów i zastąpi działające tam dziś urządzenia. W nowych lokalizacjach pojawi się… zaledwie 26 nowych fotoradarów.

W dodatku w odpowiedzi posłowi resort już zastrzega, że cały projekt kończy się dopiero w 2023 r. Daje więc sygnał, że dopiero 30 listopada można się spodziewać ustawienia ostatniego z nowych masztów.

Oprócz 26 nowych fotoradarów na drogach pojawi się też w nowych lokalizacjach: 39 urządzeń do odcinkowego pomiaru średniej prędkości, 30 zestawów urządzeń służących do monitorowania wjazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle, 5 zestawów urządzeń służących do monitorowania niestosowania się do sygnalizacji świetlnej na przejazdach kolejowo-drogowych. Służba kupi też 11 mobilnych urządzeń rejestrujących zainstalowanych w pojazdach.

Obecna liczba i lokalizacja urządzeń nadzoru nad kierowcami w Polsce z rozbiciem na województwa:

Liczba urządzeń nadzoru nad kierowcami w Polsce Źródło: MI

ai