Connect with us

Infrastruktura

Kolejarze wypowiadają wojnę kierowcom. 500 urządzeń automatycznie wystawi mandat na przejeździe

Opublikowano

-

Kierowcy, którzy nie zatrzymują się na STOP, wjeżdżają mimo czerwonego sygnału, to codzienność na przejazdach kolejowych. To się jednak wkrótce skończy. Kolejarze mają 500 urządzeń, które będą analizować monitoring i automatycznie wystawiać mandaty. Chcą je pilnie zainstalować na przejazdach
Kamery na przejeździe kolejowym Źródło: Bezpieczny Przejazd

Kamery na przejeździe kolejowym Źródło: Bezpieczny Przejazd

Mało jest takich tygodni, gdy w Polsce nie odnotowuje się incydentu na przejeździe drogowo kolejowym. Najnowszy przykład mamy – niestety – z wczoraj. 12 lutego na przejazd w Łodzi wjechał kierowca samochodu ciężarowego. Zdaniem policji nie zatrzymał się przed znakiem STOP. Na torach w ciężarówkę uderzył pociąg. Kierowca tłumaczył, że “nie zauważył pociągu”. W jego sprawie zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sądu.

Trzy dni wcześniej, w Nowej Wsi Małej kobieta wjechała samochodem osobowym na tory tuż przed pociąg. Doszło do zderzenia. Zarówno 23-letnia kierująca, jak i jej pasażerka, zostały ranne. Trzeba było użyć do ich transportu śmigłowca LPR.

Kolejarze zapowiadają wielki bat: 500 urządzeń do automatycznego karania

Pracownicy kolei od dawna chcą okiełznać kierowców. To m.in. ich prośby doprowadziły dwa lata temu do podwyższenia kar za wjazd na przejazd, gdy nie gaśnie jeszcze czerwony sygnał do 2 tys. zł (i 15 punktów karnych). Wysokie kary jednak nie zadziałają, gdy mandaty wystawiane są rzadko. Teraz to ma się drastycznie zmienić.

Jak ujawnił portal Rynekkolejowy.pl na odbywającym się dziś Forum Bezpieczeństwa Kolejowego 2024 w Warszawie, prezes Urzędu Transportu Kolejowego ujawnił, iż kolejarze mają plan na automatyczne wykrywanie wykroczeń kierowców na przejazdach kolejowych. Chcą automatycznie analizować zapisy monitoringów, w który wyposażonych jest wiele przejazdów w Polsce.  – Te urządzenia są gotowe i chcemy je pilnie wprowadzić na 500 najbardziej niebezpiecznych przejazdach. Głęboko wierzę, że takie dyscyplinowanie kierowców pozwoli nam szybko zmniejszyć liczbę wypadków na przejazdach – powiedział cytowany przez Portalkolejowy.pl prezes UTK Ignacy Góra.

Na tej samej konferencji wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak ujawnił, że tylko w rok na ponad 2 tys. przejazdów kolejowych wyposażonych w ubezpieczenia zabezpieczające wykryto aż 1,3 tys. zdarzeń, w których kierowcy zachowali się niewłaściwie. Biorąc pod uwagę, że wielu zdarzeń nie wykryto, skala łamania przepisów przez kierowców jest znacznie wyższa. – Chciałbym, żeby w tym obszarze została zbadana skala problemu na konkretnych przejazdach, analizując zapisy monitoringu – zapowiedział Malepszak.

bz