Connect with us
Statystyki 2025
  • Zabici w wypadkach - 368
  • Ranni w wypadkach - 6304
  • Kierowcy po alkoholu - 28292
  • Średnia liczba wypadków dziennie: 45.22
  • Średnia liczba zabitych dziennie: 3.07
  • Średnia liczba rannych dziennie: 52.53
  • Zabici w wypadkach - 368
  • Ranni w wypadkach - 6304
  • Kierowcy po alkoholu - 28292
  • Średnia liczba wypadków dziennie: 45.22
  • Średnia liczba zabitych dziennie: 3.07
  • Średnia liczba rannych dziennie: 52.53

Badania

Wykształceni i bogaci częściej wożą dzieci bez pasów bezpieczeństwa

Przerażająca prawda wyłania się z amerykańskich badań. Dobrze wykształceni i dobrze zarabiający rodzice częściej narażają życie dziecka w samochodzie

Opublikowano

-

Przerażająca prawda wyłania się z amerykańskich badań. Dobrze wykształceni i dobrze zarabiający rodzice częściej narażają życie dziecka w samochodzie

Dziecko w foteliku samochodowym

Dziecko w foteliku samochodowym. Fot. Joymaster/Wikipedia

Organizacja Safe Kids Worldwide opublikowała badania dotyczące przewożenia dzieci w samochodach. W badaniu on-line udział wzięło 1002 rodziców i opiekunów dzieci do lat 10. Wynika z nich, że co czwarty rodzic dopuszcza przewożenie dziecka bez zapiętych pasów bezpieczeństwa. Bardziej zamożni rodzice, lepiej wykształceni oraz młodzi, częściej są bardziej skłonni do robienia wyjątków w sprawie zapinania dzieci pasami w samochodzie i w fotelikach dziecięcych. Jak to jest niebezpieczne?

Krótkie odcinki i noce

21 proc. rodziców stwierdziło, że akceptuje przewożenie niezapiętego dziecka, jeśli podróż odbywa się na krótkim odcinku. Tymczasem 60 proc. wypadków z udziałem dzieci wydarza się po przejechaniu do 10 min od miejsca zamieszkania. Niektórzy rodzice (16 proc.) uznają, że można przewozić niezapięte dzieci podczas nocnych podróży. Jednak to właśnie czas, w którym dzieci są najbardziej narażone na urazy w trakcie wypadków.

Młodzi bardziej ryzykują

Bardziej ryzykownie zachowują się młodzi rodzice. Niekrępowanie dziecka pasami dopuszczają częściej rodzice w wieku 18-29 lat (23 proc.) niż starsi w wieku 30-49 lat (13 proc.). Także ponad jedna czwarta młodszych rodziców akceptuje przewożenie dzieci bez pasów na krótkich odcinkach. Takie zachowanie wśród starszych rodziców akceptuje 19 proc.

Wykształcenie to nie mądrość

Z raportu Safe Kids Wordlwide wynika również, że swoje dzieci na niebezpieczeństwo znacznie częściej narażają osoby z wyższymi dochodami. Dziecko bez pasów na krótkich odcinkach skłonnych jest wozić aż 34 proc. wśród zarabiających rocznie 100 tys. dolarów i więcej. Mniej zamożni, o dochodach gospodarstwa do 35 tys. dolarów, akceptują takie zachowania rzadziej – 15 proc.
Niestety także rodzice z tytułem naukowym są skłonni dwa razy częściej akceptować narażanie życia i zdrowia dzieci w samochodach niż rodzice z wykształceniem średnim. Zwłaszcza, gdy się spieszą (stosunek 20 proc do 10 proc.).

W związku z tymi alarmującymi danymi amerykańska fundacja prowadzi kampanię “Zapinaj pasy! Za każdym razem”. – Liczba dzieci umierających w wypadkach samochodowych zmniejszyła się o 58 procent od 1987 roku , ale to badanie pokazuje , że tendencja do zapinania dzieci w pasy za każdym razem może zmierzać w złym kierunku – uważa Kate Carr , prezes i dyrektor generalna Safe Kids Worldwide . – Wystarczy jedna jazda bez zapiętych pasów, żeby żydzie zmieniło się na zawsze. Chcemy przypominać rodzicom, że to ważne, aby zapinać dzieci za każdym razem, gdy jedziemy samochodem i o każdej porze.
Wypadki samochodowe są główną przyczyną śmierci dzieci w USA. W 2011 roku zginęło w ten sposób 679 dzieci w wieku do 12 lat. Jedna trzecia  z tych dzieci (221) jechała bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, które mogły ocalić im życie.
W śmiertelnych wypadkach znacznie częściej uczestniczą starsze dzieci.  – Gdy dzieci dorastają, łatwiej zapomina się o zapinaniu pasów, zwłaszcza w pośpiechu lub nocą  – mówi Mike Robinson , wiceprezes GM ds. globalnego rozwoju zrównoważonego i spraw regulacyjnych, członek zarządu Fundacji GM .  – Niestety, wyjątki mogą doprowadzić do tragedii.
Amerykański raport zwraca też uwagę na aspekt wychowawczy ryzykownych zachowań rodziców. Czyniąc wyjątki i pozwalając czasem dzieciom jechać bez pasów wysyłają im silny komunikat o tym, iż zapinanie pasów nie jest konieczne podczas każdej podróży. Dzieci takich rodziców, gdy podrosną, mogą być bardziej skłonne do czynienia podobnych wyjątków.

luz