Connect with us

Badania

Im dalej na wschód, tym mniej kierowców zapiętych pasami

Ponad 90 proc. Polaków zapina pasy w samochodach. To znakomity wynik. Są jednak województwa, które odstają od średniej krajowej. To Podlaskie, Lubelskie i Podkarpackie

Opublikowano

-

Ponad 90 proc. Polaków zapina pasy w samochodach. To znakomity wynik. Są jednak województwa, które odstają od średniej krajowej. To Podlaskie, Lubelskie i Podkarpackie

Zapinanie pasów w Polsce, mapa

Bez pasów najczęściej jeżdżą na Podlasiu, Lubelszczyźnie i na Podkarpaciu

Średnio 93 proc. kierowców i 94 proc. pasażerów na przednich siedzeniach zapina w Polsce pasy bezpieczeństwa – wynika z pierwszej tury olbrzymiego badania zachowań na drogach w kraju. Na zlecenie Krajowej Rady BRD badanie prowadzi Instytut Transportu Samochodowego i firma Heller Consult.
To całkiem niezły wynik na międzynarodowym tle. A eksperci w raporcie badawczym podkreślili, że jeśli ten pozytywny trend się utrzyma, Polska będzie w światowej czołówce.
Ale nie we wszystkich regionach wygląda to tak dobrze…

Podlasie, Lubelszczyzna i Podkarpacie

Z badania wynika, że są województwa, które odstają od krajowej średniej. Najmniej kierowców zapina pasy i wozi dzieci w fotelikach w województwach: lubelskim, podlaskim i podkarpackim, najwięcej w lubuskim, łódzkim, opolskim i warmińsko-mazurskim.

W województwie lubelskim przebadano 7821 pojazdów. W 83 proc. z nich pasażerowie mieli zapięte pasy. Podobnie było w województwach podkarpackim (86 proc., 7474 przebadanych pojazdów), podlaskim (87 proc., z 6509 przebadanych pojazdów), i świętokrzyskim (88 proc., 7727 przebadanych pojazdów).
W tych samych województwach najmniej kierowców stosowało się do zasad prawidłowego przewożenia dzieci. Urządzenia zabezpieczające stosowało 83 proc. kierowców w województwie podlaskim, 84 proc. w podkarpackim i 85 proc. w lubelskim.
Przyjrzano się też miastom. Najczęściej spotykano podróżujących bez pasów w Białymstoku i Kielcach (88 proc.), Rzeszowie (87 proc.) i Lublinie (86 proc.).

Gdzie jeżdżą bezpieczniej?

Wśród miejsc, które wyróżniają się w tym badaniu, znalazły się województwa: lubuskie (98 proc. zapinających pasy,  5504 przebadanych pojazdów), łódzkie (98 proc., 5369 przebadanych pojazdów), opolskie (98 proc., 5687 przebadanych pojazdów) i warmińsko-mazurskie (98 proc., 7008 przebadanych pojazdów).
Najczęściej pasy zapinali mieszkańcy: Olsztyna (98 proc.), Opola (98 proc.), Łodzi (98 proc.) i Zielonej Góry (98 proc.). Z kolei na bezpieczeństwo dzieci w samochodach najbardziej uważa się w województwie zachodniopomorskim. Tam 100 proc. przebadanych używało urządzeń zabezpieczających dzieci.
Wysoki współczynnik używania fotelików dla dzieci zanotowano też w województwach warmińsko-mazurskim (97 proc.), lubuskim (98 proc.), opolskim (97 proc.) i małopolskim (98 proc.). Kobiety częściej zapinają pasyZ ogólnopolskich wyników badania wynika też, że w pasach częściej jeżdżą kobiety i pasażerowie z przodu – 94 proc., niż mężczyźni – 92 proc. i kierowcy – 93 proc. Rzadziej zapinają pasy pasażerowie z tyłu – 71 proc. Najgorzej jest na drogach powiatowych 86 proc. najlepiej na ekspresowych 99 proc.
Średnia ilość pojazdów, w których wszyscy pasażerowie mieli zapięte pasy wynosi 92 proc. w 2014 roku (w 2004 – tylko 71 proc.), dla całego kraju.
Najczęściej prawidłowo przewozimy dzieci w wieku do 3 lat – 95 proc., najrzadziej w wieku 8-12 lat – 86 proc.  Zabezpieczamy je częściej w obszarze zabudowanym i na drogach ekspresowych.

Leonard Dolecki