Pojazdy
Samochód elektryczny na wakacje – czy to dobry pomysł?
Opublikowano
6 miesięcy temu-
przez
luzWiele z zalet korzystania z samochodów elektrycznych zauważysz już podczas jazdy po mieście. Jednak to dzięki dłuższym wyjazdom możesz odkryć pełnię możliwości, jaką dają „elektryki”
Poznaj zalety wakacyjnych podróży autem elektrycznym
Wakacyjne podróże autami elektrycznymi mogą być udane dzięki:
- cichej pracy silnika – to sprawia, że nawet długa jazda nie jest tak męcząca jak w przypadku samochodów spalinowych;
- niższym kosztom – ładowanie prądem jest przeważnie tańsze niż tankowanie, tym bardziej że na swojej trasie możesz trafić na hotele, restauracje czy supermarkety udostępniające swoim gościom lub klientom bezpłatne ładowarki;
- szybkiemu ładowaniu – zasilanie auta energią możesz połączyć np. z robieniem zakupów czy obiadem, dzięki czemu oszczędzasz czas;
- udogodnieniom dostępnym w miastach – w wielu przypadkach samochody elektryczne mogą korzystać z buspasów i ograniczyć czas spędzany w korkach.
Jak dobrze przygotować się do wyjazdu?
Jeśli starannie zaplanujesz podróż, jazda „elektrykiem” nie będzie się znacząco różnić od jazdy tradycyjnie zasilanym autem. O czym trzeba pamiętać przed wyjazdem?
- Sprawdź rozmieszczenie stacji ładowania – zarówno w Polsce, jak i innych krajach europejskich, jest ich coraz więcej, ale na mniej uczęszczanych drogach infrastruktura może być niewystarczająca.
- Uwzględnij czas potrzebny na ładowanie – aby go skrócić, wybieraj na trasie ładowarki prądu stałego, zasilające samochód energią znacznie szybciej niż stacje ładowania prądem przemiennym.
- Weź ze sobą odpowiednie złącza i przewody – takie, które pasują do ładowarek zgodnych z europejskim standardem CCS (dla szybkiego ładowania) i Type 2 (dla ładowania prądem przemiennym).
Zwróć uwagę także na to, że zasięg podawany przez producenta to jedynie ogólna deklaracja. Jeśli samochód będzie mocno obciążony bagażami lub gdy będziesz podróżować w upale (wówczas dużą ilość energii zużywa się na chłodzenie wnętrza pojazdu), może być potrzebne częstsze ładowanie.
Jak sprawdzić, czy „elektryk” to rozwiązanie odpowiednie dla Ciebie?
Nie musisz od razu decydować się na zakup własnego auta elektrycznego. Przed podjęciem tej ważnej decyzji warto wypróbować samochód zasilany prądem – a najlepszym sposobem, by to zrobić, będzie najem krótkoterminowy. Możesz wypożyczyć auto np. na 2 tygodnie i przetestować je w różnych warunkach, by przekonać się, czy rzeczywiście jest łatwe w prowadzeniu, ciche i ekonomiczne.
A co, gdy Twoje testy wypadną pomyślnie i spodoba Ci się jazda „elektrykiem”? Jeśli spojrzysz na ceny nowych aut, możesz zniechęcić się do zakupu własnego pojazdu elektrycznego.
Kupno na własność nie jest jednak na szczęście jedyną opcją. Samochody elektryczne można znaleźć w ofertach coraz większej liczby firm leasingowych. I, co ważne, wysokość rat leasingu wcale nie musi być w ich przypadku wyższa w porównaniu z tradycyjnymi autami. Wszystko zależy od tego, jaki będzie Twój wkład własny, kwota wykupu i okres leasingowania. Podstawowa kalkulacja leasingu pozwoli Ci wstępnie zorientować się w cenach, a jeśli potrzebujesz indywidualnie przygotowanej oferty, najlepiej skontaktuj się z przedstawicielem firmy leasingowej.
Artykuł sponsorowany