Connect with us

Rozmowy i opinie

Poseł Brejza udowodnił, że w Polsce “ukręca się” śledztwa po zabiciu pieszych na pasach

Opublikowano

-

Pieszy zabity na środku przejścia. Auto zatrzymane 80 m dalej. A prokuratura umarza śledztwo i twierdzi, że starszy pan wtargnął. To nagminne. Ale tym razem interweniował poseł PO. Okazało się, że jednak kierowca usłyszał zarzuty

Łukasz Zboralski, redaktor naczelny brd24.pl

Wiemy to od dawna. Piszemy o tym od lat. Pieszym w Polsce, gdy zginą w wypadku, częściej przypisywana jest wina niż wynika to z oficjalnej statystyki potrąceń, w których nie umierają. Poseł PO Krzysztof Brejza właśnie udowodnił, że tak się dzieje. Na konkretnym przypadku.

Tym razem chodziło akurat o byłego działacza PiS. Ówczesny szef struktur tej partii w powiecie sejeńskim (potem wydalono go z PiS) w maju ubiegłego roku potrącił 69-latka na przejściu dla pieszych w Nieżychowie. Mężczyzny nie udało się uratować, zmarł.

Okoliczności były dla kierowcy bardzo obciążające: pieszy na pasach, a świadkowie twierdzili, że samochód jechał szybko i zatrzymał się dopiero jakieś 80 m od miejsca potrącenia. A jednak (jakie to typowe!) prokuratura w Chodzieży uznała, że to starszy pan “wtargnął” kierowcy pod koła. I wnioskowała o umorzenie sprawy. Sąd to przyklepał uznając całkowitą winę zmarłego pieszego.

Interweniował poseł PO Krzysztof Brejza. Napisał do ministra sprawiedliwości. Pytał, dlaczego biegły nie potrafił ustalić prędkości samochodu. I dlaczego uznano “wtargnięcie”, skoro pieszy był już w połowie pasów a nie na początku.

Dzięki tej interwencji Prokuratura Okręgowa w Poznaniu zbadała sprawę i uznała, że decyzja śledczych z Chodzieży nie była słuszna. W kwietniu tego roku na nowo wszczęto postępowanie. Tym razem – jak informuje Wirtualna Polska – prokuratorzy postawili kierowcy zarzut spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym. On sam wciąż nie przyznaje się do winy.

W tej dobrej interwencji posła Brejzy tkwi łyżka dziegciu. Bo piesi rozjeżdżani są w Polsce prawie masowo. I gdy sprawa nie ma wątku politycznego, nikt się  nie interesuje tym, że ofiarom często niesłusznie przypisywane jest sprawstwo. Za rodzinami tych ludzi nikt się nie wstawia. Nikt też nie próbuje w skali kraju naprawić tego chorego systemu.

Każdy, kto po wypadkach z pieszymi pisze o tym, że są “głupi, nie noszą odblasków i sami pchają się pod koła” powinien poważnie zastanowić się, co naprawdę jest nie tak nie tylko na polskich drogach, ale też w prokuraturach i sądach.

Łukasz Zboralski