Prawo
Punkty karne trzy razy bardziej bolesne dla kierowców. Wiemy, co planują posłowie
Opublikowano
3 lata temu-
przez
luzOd 1 stycznia 2022 r. punkty karne kasować mają się nie po roku, ale dopiero po dwóch latach. I to pod warunkiem, że kierowca zapłaci mandat. A im dłużej punkty karne na koncie, tym dłużej droższe OC – portal brd24.pl dotarł do sprawozdania podkomisji sejmowej, która wprowadziła poprawki do rządowej nowelizacji podwyższającej mandaty
W ubiegłym tygodniu posłowie na podkomisji specjalnej wprowadzili wiele zmian do rządowego projektu podwyższającego kary dla kierowców. Dotarliśmy do sprawozdania z prac podkomisji. Wynika z niego, że pojawi się dodatkowa bolesna zmiana dla kierowców, którzy od policji dostaną punkty karne.
Punkty na koncie, dopóki nie zapłacisz
W swojej nowelizacji prawa rząd zaproponował, by punkty karne kasowały się dopiero po dwóch latach. Miała też być zachęta do szybszego płacenia mandatów – w przypadku opłacenia mandatu punktu karne nadal miały się kasować, jak teraz, po 12 miesiącach. Podczas prac podkomisji sejmowej to się jednak mocno zmieniło.
Naniesiono poprawki, z których wynika, że nie będzie szybszego kasowania punktów karnych na koncie kierowcy za opłacenie mandatu. W obecnej wersji nowelizacji punkty będą widoczne na koncie kierowcy co najmniej przez dwa lata. Co najmniej – bo skasują się po dwóch latach tylko wówczas, gdy kierowca opłaci mandat. Dopiero od momentu, gdy kierowca zapłaci swoją karę zacznie biec okres dwóch lat, przez które jego punkty karne będą widoczne jeszcze na koncie.
W sprawozdaniu sejmowej podkomisji specjalnej zapisano to tak:
“2. Punkty za naruszenie przepisów ruchu drogowego wpisane do ewidencji usuwa się po upływie 2 lat od daty uprawomocnienia się rozstrzygnięcia wydanego w sprawie o naruszenie.
3. Jeżeli w sprawie o naruszenie, o którym mowa w ust. 1, nałożono grzywnę w drodze mandatu karnego stanowiącą dochód budżetu państwa lub gdy grzywnę nałożył w drodze mandatu karnego organ Inspekcji Transportu Drogowego, punkty przypisane temu naruszeniu usuwa się z ewidencji po upływie 2 lat od daty uiszczenia grzywny za naruszenie”
Im dłużej punkty karne, tym dłużej wyższe OC?
Co tak długi okres posiadania punktów karnych na koncie oznacza dla kierowców?
Po pierwsze, im dłużej punkty karne będą figurować w ewidencji, tym łatwiej będzie stracić prawo jazdy, otrzymując kolejne punkty za następne przewinienia.
Dziś kierowca, który ma np. 20 punktów, wie, że otrzymując kolejne 4 punkty karne pożegna się z uprawnieniami. Po 12 miesiącach zaczyna znów z pustym kontem. Po zmianie taki kierowca będzie musiał bardzo pilnować się na drodze przez dwa lata. A jeśli nie zapłaci mandatu – przez cały okres, dopóki nie uiści kary oraz przez dwa lata po jej zapłaceniu.
Po drugie, nowelizacja zniesie możliwość “zbijania” punktów karnych płatnymi kursami w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego. Zatem ten, kto zostanie ukarany przez policję punktami karnymi za wykroczenie w żaden sposób przez co najmniej dwa lata nie zmniejszy ich liczby.
Po trzecie, sejmowa podkomisja specjalna zgodziła się na propozycję rządu, by punkty karne za wykroczenia wpływały na wysokość stawek OC. Policja będzie przekazywała informację o punktach karnych do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Tam ubezpieczyciele będą mogli sprawdzić wykroczenia kierowcy i włączyć tę informację do oszacowania składki ubezpieczenia OC. Im dłużej więc punkty karne będą na koncie kierowcy, tym dłużej może płacić wyższe ubezpieczenie.
Jednocześnie – co warto zaznaczyć – rząd mocno podwyższy liczbę punktów karnych, które policja będzie przyznawać za niektóre wykroczenia. i tak np. za wykroczenia wobec pieszych na przejściach będzie co najmniej 15 punktów karnych. [ZOBACZ PLANOWANY NOWY TARYFIKATOR MANDATÓW]
Łukasz Zboralski