Prawo
MSWiA zalegalizuje policjantom stawianie radiowozów tam, gdzie nie można parkować
Opublikowano
5 lat temu-
przez
AgnieszkaDo Rządowego Centrum Legislacji wpłynął projekt rozporządzenia MSWiA, które zmienia zasady policyjnych kontroli. Funkcjonariusze będą mogli zaparkować sobie gdzie chcą i prowadzić kontrole. A przy przesiewowych badaniach alkomatami nie będą się musieli nawet legitymować
MSWiA przygotowało zmianę rozporządzenia w sprawie kontroli ruchu drogowego. Konieczne było dostosowanie naszego prawa do unijnej dyrektywy o kontroli technicznej. Przy okazji resort uwzględnił zmiany, które – jak podaje – wynikają z doświadczeń organów kontroli ruchu drogowego.
Funkcjonariuszom nowe regulacje przyniosą więcej możliwości co do miejsc, w których mogą ustawić się do kontroli drogowej. Do tej pory nie mogli zatrzymać się w miejscu niedozwolonym,, by np. kontrolować prędkość. Teraz kierowcy mogą spotkać się z drogówką w miejscu, w którym zupełnie się jej nie spodziewają. „Jeżeli jest to niezbędne dla prowadzenia działań kontrolnych, dopuszcza się postój pojazdu policyjnego w miejscu gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego” – czytamy w projekcie rozporządzenia.
Oznacza to, że policjanci w radiowozach i nieoznakowanych autach będą mogli ustawić się do kontroli w zatokach autobusowych, na chodnikach, na poboczach, które są odgrodzone ciągłą linią czy w miejscach wyłączonych z ruchu. Ale – jak zaznaczono w projekcie zmian – nadal nie będą mogli ustawiać się tam, gdzie spowodowałoby to zagrożenie w ruchu drogowym.
Test radarów przed kontrolą
Rozporządzenie przewiduje też obostrzenia co do korzystania policjantów z radarów. To ważna zmiana dla kierowców, bo teraz funkcjonariusz będzie zobowiązany do tego, żeby używać urządzeń kontrolnych zgodnie z przepisami metrologicznymi i instrukcją obsługi urządzenia. Jeśli będzie przewidywać ona wykonanie testów sprzętu przed rozpoczęciem kontroli, funkcjonariusze będą musieli je przeprowadzić.
Sprawdzą przebieg, informacje prześlą do CEPiK
Przy kontroli drogowej policjanci będą również sprawdzać przebieg kontrolowanego samochodu – nawet jeśli kontrola nie dotyczy stanu technicznego pojazdu. Dane mają niezwłocznie być przekazywane do CEPiK. Stan licznika będzie mogła sprawdzić także straż miejska. Chodzi o ukrócenie procederu przekręcania liczników.
Projektowane przez MSWiA zmiany mają wejść w życie już 7 listopada.
AN