Connect with us

Prawo

E-learning dla kierowców zawodowych. Jest projekt ustawy

Opublikowano

-

Ministerstwo Infrastruktury chce ułatwić szkolenia kierowców zawodowych. Przygotowało nowelizację ustawy, która umożliwi szkolenia na odległość z wykorzystaniem technik komputerowych i Internetu  

E-learning będą mogły oferować te ośrodki, które spełnią szereg wymagań i dostaną zgodę wojewody. Fot. CC0

Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym trafiła już do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych. Jak tłumaczy resort infrastruktury obecnie nie ma możliwości prowadzenia kursów kwalifikacyjnych i szkoleń okresowych kierowców w formie nauczania na odległość.

– Przepisy dopuszczają jedynie prowadzenie ćwiczeń pod nadzorem trenera-wykładowcy przy użyciu komputera i specjalistycznego oprogramowania wspomagającego proces kształcenia. Ta forma szkolenia jest jednak prowadzona w sali ośrodka szkolenia, a nie na odległość – poinformował nas wydział prasowy.

To mas się zmienić. Ministerstwo chce dopuścić kształcenie na odległość. Nowelizacja ustawy zakłada, że ośrodek szkolenia będzie mógł prowadzić część szkoleń w formie e-learningu poza ośrodkiem po spełnieniu postawionych mu wymagań i za zgodą wojewody.

Problemem są przestarzałe programy

Mariusz Sztal, ekspert ds. BRD (Introduction to Higher Level)jest zdania, że cofanie się w czasie i bronienie się przed nowymi technologiami w procesie kształcenia kierowców nie ma sensu. – Współcześnie każdemu zależy na efektywnym wykorzystaniu czasu, a e-learning to umożliwia – mówi ekspert.

Zwraca jednak uwagę, że forma szkolenie to sprawa wtórna. Najważniejsza jest jego treść. – Szkolenie musi być ciekawe, wtedy kierowcy zawodowemu będzie chciało się usiąść przed komputerem by je zrealizować. Program powinien być tak ułożony, żeby kierowca wyniósł praktyczną wiedzę. Niestety obecnie programy szkoleń dla kierowców zawodowych są przestarzałe, nie odpowiadają potrzebom ruchu drogowego. Współczesnego kierowcę interesują nowinki technologiczne we współczesnych pojazdach, z którymi może się zetknąć w pracy, zmiany w przepisach oraz zasady kontroli ITD,  policji czy  przypomnienie reguł prawidłowego rozmieszczenia i zabezpieczenia ładunku – wymienia Mariusz Sztal.

AN