Connect with us

Rozmaitości

Obsługa ZFSS – co warto wiedzieć?

Opublikowano

-

Dziś dla pracowników ważne są benefity – im więcej, tym lepiej. Obsługa ZFSS, Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, to jedna z często stosowanych opcji. Użytkownicy poprzez platformę zgłaszają wybrane świadczenia. Ich status realizacji i weryfikacja są widoczne w systemie. Usprawnia to obsługę i zabezpiecza dane, jak również ułatwia pracownikom dostęp do świadczeń zawartych w regulaminach klientów. Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej na temat Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych!
Fot. mat. reklamodawcy

Fot. mat. reklamodawcy

  1. Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych – podstawowe informacje
  2. Obsługa ZFSS – co warto wiedzieć o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych?

Środki zgromadzone w Funduszu są przeznaczone na finansowanie działalności socjalnej.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych – podstawowe informacje

Pracodawca, który zatrudnia więcej osób, ma obowiązek utworzyć specjalny fundusz, z którego będą finansowane określone socjalne świadczenia. Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych muszą utworzyć pracodawcy, którzy:

  • zatrudniają przynajmniej 50 pracowników
  • zatrudniają przynajmniej 20 i mniej niż 50 pracowników, o ile z wnioskiem o utworzenie Funduszu wystąpi zakładowa organizacja związkowa.

W obu przypadkach liczba zatrudnionych jest określana wg stanu na dzień 1 stycznia danego roku w przeliczeniu na pełne etaty. W trakcie roku nie przeprowadza się weryfikacji liczby osób zatrudnionych. Zmiana tej liczby nie ma wpływu na obowiązek utworzenia funduszu w trakcie roku. Także zmiana statusu pracodawcy nie spowoduje powstania obowiązku tworzenia funduszu w trakcie roku.
Jeśli w przedsiębiorstwach, które ze względu na liczbę pracowników mają obowiązek tworzenia ZFŚS, funkcjonuje układ zbiorowy pracy, strony układu mogą podjąć decyzję o nietworzeniu Funduszu.

Obsługa ZFSS – co warto wiedzieć o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych?

Obsługa ZFSS odbywa się w systemie informatycznym. Użytkownik poprzez platformę zgłasza wybrane świadczenia. Ich status realizacji i weryfikacja są widoczne w systemie. Środki, które zgromadził Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, służą sfinansowaniu ściśle określonych rodzajów działalności socjalnej, między innymi:

  • wypoczynku, np. dofinansowanie urlopu;
  • działalności kulturalno-oświatowej;
  • działalności sportowo-rekreacyjnej;
  • opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w innej formie;
  • pomocy materialno-rzeczowej albo finansowej, np. zapomoga z powodu zdarzeń losowych, kupno paczek świątecznych dla dzieci;
  • zwrotnej albo bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe, np. pożyczkę mieszkaniową lub remontową.

Artykuł sponsorowany

Reklama