Badania
Granie w wyścigi skłania do większego ryzyka na drogach
Intensywne granie w gry wyścigowe sprzyja podejmowaniu ryzyka podczas prowadzenia prawdziwego pojazdu – wynika z badania wykonanego na chińskim uniwersytecie
Opublikowano
10 lat temu-
przez
luzIntensywne granie w gry wyścigowe sprzyja podejmowaniu ryzyka podczas prowadzenia prawdziwego pojazdu – wynika z badania wykonanego na chińskim uniwersytecie
Gry wyścigowe to jedne z najlepiej sprzedających się na rynku komputerowym. Na School of Management, Xi’an Jiaotong University postanowiono sprawdzić, jaki mają wpływ na kierowców w rzeczywistych sytuacjach na drodze. Okazało się, że ten rodzaj komputerowej rozrywki powoduje większe skłonności do ryzykownych zachowań – przekraczania prędkości, wyprzedzania ze złej strony czy przejeżdżania na czerwonym świetle.
Drift na monitorze, problem na drodze?
W projekcie autorstwa Mingming Deng, którego wyniki opublikowano pod koniec ubiegłego roku, przeprowadzono dwa doświadczenia. W jednym z nich naukowcy sprawdzali, jak na zachowania wpływa granie w gry tzw. neutralne (np. pasjans), a jak w gry wyścigowe. W drugim eksperymencie zbadano, czy gry wyścigowe o różnym poziomie agresji wpływają na graczy w odmienny sposób.
Do badania wybrano 40 studentów, którzy rozwiązali najpierw testy osobowościowe. Podzielono ich najpierw na dwie grupy. Jedna grała w gry neutralne, druga w wyścigi przez ok. 20 minut. Po krótkiej przerwie testowano ich za pomocą symulacji, w której musieli zareagować na sytuacje na drodze, które oglądali na ekranie z perspektywy kierowcy. Okazało się, że grający w gry wyścigowe mieli większe skłonności do ryzykownych zachowań.
W drugim eksperymencie jedna grupa studentów grała w łagodną grę wyścigową, a druga w agresywną. Później znów zasiedli do testów symulujących sytuacje na drodze. Monitorowano przewodnictwo ich skóry, tętno i ciśnienie krwi. Okazało się, że grający w brutalniejszą grę podejmowali bardziej ryzykowne zachowania na drodze, ich skóra lepiej przewodziła prąd i byli bardziej pobudzeni fizjologicznie.
Jedno “ale”
Zdaniem psychologów chińskie badanie niekoniecznie jednak musi dowodzić tak bezpośredniego wpływu grania w wyścigowe gry na agresywne zachowania na drodze. Wśród swoich zastrzeżeń podnoszą fakt, że po prostu silne przeżycie emocjonalne ma wpływ na ludzką percepcję i podobnie mogłyby wyglądać reakcje kierowcy, który wsiadł za kółko gdy np. chwilę wcześniej rzuciła go partnerka.
el