Connect with us

Społeczeństwo

Głosowanie w sprawie pieszych. Zaskoczenie! Jeden z liderów Konfederacji poparł zmiany prawa

Opublikowano

-

Posłowie przegłosowali zmianę prawa na drogach i miażdżąca większość opowiedziała się za tym, by było bezpieczniej. Jednak 20 posłów Koalicji Obywatelskiej głosowało przeciw. Największe zaskoczenie to zmiana zdania posła Konfederacji, który podpisywał interpelacje w sprzeciwiające się zmianom, a ostatecznie poparł nowelizację

Posłowie przegłosowali dziś wieczorem nowelizację przyjęcie Prawa o ruchu drogowym. Nowe prawo od 1 czerwca 2012 r. narzuci kierowcom ostrożniejszy sposób poruszania się w okolicach przejść dla pieszych oraz ujednolici limit prędkości w obszarach zabudowanych i ustali obowiązkową bezpieczną odległość na drogach szybkiego ruchu [czytaj więcej o nowych zasadach].

Wyłom w Konfederacji. Jeden z liderów “za”

Nad przyjęciem rządowego projektu zmian głosowało dziś 449 posłów. Miażdżąca większość opowiedziała się za zmianą – 423. Przeciw było zaledwie – 22 parlamentarzystów, a 4 wstrzymało się od głosu (nie głosowało 1o osób).

Można było spodziewać się, że przeciw zagłosują posłowie Konfederacji. Od dawna wypowiadali się przeciw zmianom w prawie (często podając kuriozalne i populistyczne uzasadnienia. Nie dziwi więc, że zmiany na polskich drogach zatrzymać chcieli: Grzegorz Braun, Artur Dziambor, Krystian Kamiński, Janusz Korwin-Mikke, Jakub Kulesza, Dobromir Sośnierz, Krzysztof Tuduj i Michał Urbaniak.

Konrad Berkowicz, jeden z liderów Konfederacji zagłosował za zmianami m.in. poszerzającymi ochronę pieszych na przejściach Fot. Jarosław Roland Kruk / Wikipedia, licencja: CC-BY-SA-3.0

Konrad Berkowicz, jeden z liderów Konfederacji zagłosował za zmianami m.in. poszerzającymi ochronę pieszych na przejściach Fot. Jarosław Roland Kruk / Wikipedia, licencja: CC-BY-SA-3.0

I dlatego potężnym zaskoczeniem jest jeden poseł Konfederacji, który rządową nowelizację poparł – Konrad Berkowicz. To jeden ze współtwórców Konfederacji i jeden z liderów tego ugrupowania. Ten informatyk oraz instruktor tańca od początku politycznej kariery jest blisko Korwina-Mikkego. Był jego rzecznikiem w kampanii prezydenckiej. Typowano go nawet na następcę Janusza Korwina-Mikkego. W dodatku Berkowicz niedawno podpisał wraz z innymi posłami interpelację, w której domagał się wycofania z pomysłu ujednolicenia maksymalnej prędkości dopuszczalnej w obszarze zabudowanym do 50 km/h [czytaj: Konfederacja kontra 50 km/h w mieście. Interpelacja, z której bije niewiedza i manipulacja]

Warto też zauważyć, że inny poseł Konfederacji – Robert Winnicki – także nie zagłosował przeciw zmianie Prawa o ruchu drogowym. Wstrzymał się w tej sprawie od głosu.

Drugim takim zaskoczeniem jest głos za zmianami oddany przez posła niezależnego Ryszarda Gallę, który wcześniej także w interpelacjach rozpisywał się na temat rzekomej katastrofy, do której taka zmiana prawa ma na polskich drogach doprowadzić.

Postępowi inaczej: Wałęsa, Raś, Marczułajtis-Walczak, Zalewski…

Przeciw zmianie prawa drogowego opowiedziało się też – i tu kolejne zaskoczenie – aż 10 posłów Koalicji Obywatelskiej. Okazuje się, że w progresywnym światopoglądowo ugrupowaniu zmiany zbliżających sytuację prawną do krajów Europy Zachodniej nie chcieli w Polsce: Tadeusz Aziewicz, Joanna Fabisiak, Krzysztof Gadowski, Jagna Marczułajtis-Walczak, Rajmund Miller, Ireneusz Raś, Wojciech Saługa, Waldemar Sługocki, Jarosław Wałęsa, Paweł Zalewski.

Przeciw głosowali parlamentarzyści Koalicji Polskiej – Urszula Nowogórska i Andrzej Grzyb oraz posłowie niezależni – Stanisław Tyszka i Jarosław Sachajko.

Posłowie PiS i Lewicy byli jednomyślni i wszyscy oddali głosy wspierające projekt nowelizacji.

[zobacz pełen imienny protokół głosowania w tej sprawie w PDF]

luz