Rozmaitości
Aplikacje oferujące przewozy będą droższe i mniej dostępne?
Opublikowano
2 miesiące temu-
przez
luzZ dniem 17 czerwca 2024 roku weszła w życie nowelizacja ustawy prawo o ruchu drogowym, zgodnie z którą, wszyscy kierowcy, którzy są zatrudnieni w firmach oferujących usługi przewozu osób, będą zobowiązani do posiadania polskiego prawa jazdy.
Mniej kierowców, wyższe ceny?
Zmiana ustawy dotknie oczywiście tylko i wyłącznie cudzoziemców, którzy pracują jako kierowcy. Osoby, które korzystają z usług takich aplikacji jak Uber, czy Bolt, świetnie zdają sobie sprawę, jak duża jest to skala pracowników. Szacuje się, że wykonują oni ponad połowę wszystkich przewozów w Polsce.
Tak mocne ograniczenie ilości dostępnych kierowców, na pewno odbije się na cenach przejazdów, które dotychczas były bardzo przystępne. Szacuje się, że mogą one wzrosnąć nawet o połowę, co najbardziej odczuwalne będzie podczas tzw. “godzin szczytu”.
Aby nie musieć odmawiać sobie wygody, jaką są przejazdy za pomocą przewoźników, możemy spróbować wytypować wyniki meczów piłkarskich, które mogą przynieść nam zastrzyk gotówki. Warto to zrobić, używając kod promocyjny LVBet, który zagwarantuje nam ciekawe promocje na start.
Co z cudzoziemcami pracującymi jako kierowcy?
Okazuje się, że wszyscy cudzoziemcy, którzy pracują jako kierowcy stracą pracę, ale tylko na chwilę. Wystarczy, że wyrobią oni polskie prawo jazdy. Zabieg taki trwa w teorii około miesiąca, jednak przy tak dużym natężeniu wniosków, może się to znacząco przedłużyć.
Ustawodawca tłumaczy tę zmianę jako próba zwiększenia bezpieczeństwa komercyjnych przewozów. W praktyce, nie zmieni to za wiele, skoro w większości wypadków do wymiany prawa jazdy na polskie będzie wymagane jedynie złożenie odpowiedniego wniosku.
Czy kierowcy ponownie będą musieli zdawać egzamin?
W znaczącej większości nie. Osoby, które zdały prawo jazdy w kraju:
- należącym do Unii Europejskiej lub
- Konfederacji Szwajcarskiej lub
- należącym do Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA)
nie będą musiały ponownie zdawać egzaminu. Obywatele państw innych niż wymienione powyżej, do wspomnianego wcześniej wniosku będą musiały załączyć pozytywny wynik egzaminu na prawo jazdy.
Artykuł sponsorowany