Społeczeństwo
Urzędnik, który został szefem komisji, pisał ustawę ją wprowadzającą? Ciekawy trop w dokumencie
Opublikowano
4 lata temu-
przez
luzNowelizacja ustawy o kierujących pojazdami zmusiła ministra infrastruktury do powołania komisji ds. pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy. Szefem tej komisji został urzędnik z tego resortu Tomasz Piętka. Czy to on pisał ustawę, dzięki której powstała komisja, w której do dziś zarabia? W dokumentach pozostał pewien ślad
Wczoraj w ramach śledztwa dziennikarskiego dotyczącego “grupy trzymającej pytania na prawo jazdy” ujawniliśmy, jak urzędnicy z Ministerstwa Infrastruktury opanowali działającą w resorcie komisję ds. pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy, w której od lat zarabiają dodatkowe ogromne pieniądze [czytaj: Projekt Forsa+ w resorcie infrastruktury. Jak działa grupa trzymająca pytania na prawo jazdy]. Tylko przez ostatnich pięć lat członkowie tej komisji zarobili ponad 733 tys. zł
Potwierdziliśmy w resorcie, że urzędnicy tego departamentu pracowali przy ustawie, która zmuszała ministra infrastruktury do powołania takiej komisji. Wiadomo też, że pracowali przy rozporządzeniu, które ustaliło zasady wynagradzania w tej komisji. A potem w tej komisji objęli funkcyjne stanowiska, a także pracowali jako członkowie tego ciała.
Ich zarobki miały być kolosalne. Według naszych nieoficjalnych informacji jedna osoba piastująca posadę szefa komisji przez trzy miesiące zarobił ok. 60 tys. zł. A urzędnicy dorabiają w tej komisji latami.
Na dane dotyczące zarobków poszczególnych osób wciąż czekamy. Ministerstwo Infrastruktury jeszcze nam ich nie przesłało.
Co się zapisało w pliku nowelizacji ustawy
Jak podawaliśmy wczoraj – przez kilka lat (2014-2017) szefem tej komisji był główny specjalista w Departamencie Transportu Publicznego Tomasz Piętka. Rzecznik resortu infrastruktury przyznał, że był on jedną z osób pracujących przy rozporządzeniu powołującym komisję i ustalającym sposób wynagradzania jej członków.
“Tomasz Piętka, Główny specjalista w Departamencie Transportu Drogowego, był osobą współpracującą w ramach prac nad tym rozporządzenie” – napisał nam Szymon Huptyś z Ministerstwa Infrastruktury. “Nie był natomiast osobą odpowiedzialną za przygotowanie i procedowanie rozporządzenia” – podkreślał.
Jednak najważniejszym dokumentem, który pozwolił w ogóle utworzyć taką komisję była przygotowana przez ten resort w 2013 r. nowelizacja Ustawy o kierujących pojazdami. I tu dotarliśmy do ciekawego tropu.
Sprawdziliśmy druk nowelizacji ustawy, który trafił do Sejmu i znajduje się na sejmowej stronie internetowej. To druk nr 1957 doręczony do Sejmu 3 grudnia 2013 r.
Ściągnęliśmy plik projektu nowelizacji w formacie docx i zajrzeliśmy do właściwości tego pliku. Okazało się, że autorem tego pliku jest osoba oznaczona jako “tpietka”. Trudno nie zauważyć, że to inicjał i nazwisko odpowiadające personaliom głównego specjalisty z Departamentu Transportu Publicznego Tomaszowi Piętce.
W historii pliku z nowelizacją ustawy zapisało się też, że był on po raz ostatnio modyfikowany przez osobę określoną “Ewa A. Genert”. Takiej osoby nie udało się nam odnaleźć wśród pracowników resortu. Czekamy na odpowiedź ministerstwa na pytanie, kim była osoba zajmująca się edytowaniem przyszłego polskiego prawa.
To odkrycie skłania nas do postawienia kolejnych pytań Ministerstwu Infrastruktury:
Czy urzędnik Tomasz Piętka, który został szefem komisji ds. pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy, a obecnie jest jej sekretarzem i nadal w niej zarabia, pisał nowelizację ustawy lub wprowadzał modyfikację do treści nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami w 2013 r.?
Pozostałe ustalenia: urzędniczka z departamentu kontroli też uwikłana w komisję
Po wczorajszej publikacji udało nam się afiliować więcej nazwisk urzędników dorabiających w komisji ds. pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy z listy składu komisji, którą przekazał nam resort infrastruktury.
Oprócz Tomasza Piętki, Łukasza Muchy i Małgorzaty Świderskiej (wszyscy z Departamentu Transportu Drogowego Ministerstwa Infrastruktury), Tomasza Behrendta – zastępcy dyrektora Departamentu Prawnego Ministerstwa Infrastruktury, w komisji zasiadają także:
Marcin Kichler – pracownik Departamentu Transportu Drogowego
Krzysztof Złonkiewicz – przy tym nazwisku ministerstwo w odpowiedzi na pytania brd24.pl zaznaczyło, że ta osoba nigdy nie pracowała ani nie pracuje w resorcie. Jak jednak łatwo ustalić taka osoba była wymieniana jako członek Biura Informacji i Promocji Ministerstwa Infrastruktury. Wypowiadał się na przykład w tym tekście portalu Wp.pl. Według naszych informatorów chodzić może o męża pracowniczki Biura Informacji i Promocji Katarzyny Kownackiej-Złonkiewicz, który nie był etatowym pracownikiem ale zatrudnianym na umowy zlecenia. Równie dobrze może to jednak być przypadkowa zbieżność nazwisk.
Jarosław Żuk – pracownik Departamentu Transportu Drogowego
Anna Fugielska – zastępca dyrektora Departamentu Kontroli w Ministerstwie Infrastruktury.
Udział wysokiej urzędniczki tego departamentu w komisji ds. pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy jest sprawą kontrowersyjną. Dlatego, że do najważniejszych zadań Departamentu Kontroli należy “prowadzenie kontroli planowych i doraźnych komórek organizacyjnych”. A więc po naszych publikacjach ujawniających powstanie i działalność komisji ds. pytań egzaminacyjnych to właśnie Departament Kontroli jako pierwszy powinien wszcząć kontrolę sprawdzającą tę sprawę i pracę Departamentu Transportu Drogowego. Czy jest szansa na prawidłowe wyjaśnienie takich spraw, gdy urzędniczka działu kontrolnego musiałaby dokonywać samooskarżenia?
PS Przepraszamy czytelników za jakość zdjęcia do tego materiału. W sieci opublikowanych jest mnóstwo zdjęć Tomasza Piętki, ale wydawnictwa branżowe związane z branżą szkolenia kierowców z niewyjaśnionych powodów nie chciały nam sprzedać praw do ani jednego zdjęcia. Zdjęć tego urzędnika nie pozwoliły nam też wykorzystać organizacje branżowe skupiające ekspertów zajmujących się szkoleniem przyszłych kierowców. Powodów tych odmów również nie znamy.
Łukasz Zboralski