Connect with us

Społeczeństwo

Rząd nie wycofał planu zniesienie tolerancji pomiarowej fotoradarów?

Przedstawiciele MIR zapowiadali, że do rezygnują z tego pomysłu. Ale zapis o zniesieniu tolerancji pomiarowej fotoradarów wciąż jest wpisany w oficjalnym rządowym planie na lata 2015-2016 jako zadanie do zrealizowania

Opublikowano

-

Przedstawiciele MIR zapowiadali, że do rezygnują z tego pomysłu. Ale zapis o zniesieniu tolerancji pomiarowej fotoradarów wciąż jest wpisany w oficjalnym rządowym planie na lata 2015-2016 jako zadanie do zrealizowania

Fotoradar na drodze. Fot. CANARD

Od stycznia 2016 r. na drogach kierowców łapać będą już tylko fotoradary GITD. Czy będą błyskać już po przekroczeniu prędkości nawet o 1 km/h? Fot. CANARD

 

Kiedy w czerwcu media wykryły, że rząd chce łapać kierowców na fotoradary bez dzisiejszego marginesu pomiaru wynoszącego 10 km/h, wiceminister infrastruktury Paweł Olszewski zapewniał (na Twitterze), iż taki pomysł nie zostanie zrealizowany.

Ale – jak sprawdziliśmy – takie zadanie do zrealizowania nie zniknęło z przygotowanego przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego dokumentu “Program realizacyjny na lata 2015-2016”.

W dziale “Legislacja” w punkcie L.4 nadal zapisane jest zadanie, które ma zrealizować Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju: “Zniesienie tolerancji pomiaru urządzeń automatycznego nadzoru nad zachowaniami w ruchu drogowym”.

Zapis o mandatach zniknął, o zniesieniu tolerancji został

Pozostawiony zapis o zniesieniu tolerancji nie powinien pozostawiać złudzeń, że rząd tak naprawdę z pomysłu nie zrezygnował. Bo inne zapisy Krajowa Rada BRD w tym dokumencie zmieniała.

Tak stało się po tym, gdy pod koniec maja ujawniliśmy, że w “Programie realizacyjnym na lata 2015-2016” zaplanowano, iż policja ma kierowcom wręczyć więcej mandatów niż w roku 2014. Wiceminister Paweł Olszewski tłumaczył wówczas, że to był “niefortunny” zapis i zapowiedział jego zmianę.

Zmiany w dokumencie – przyjętym 6 maja 2015 r. – wprowadzono 3 czerwca 2015 r. Od tego czasu w działaniach policji nie ma już zadań związanych z “liczbą wykroczeń”, które mają ujawnić.
Teraz zapisy mówią o liczbie policjantów, którzy mają być w  zaangażowani w działania “Prędkość” (więcej niż 24 557 funkcjonariuszy) oraz o liczbie funkcjonariuszy ruchu drogowego, którzy mają być skierowani do służby na drodze (średnio na dobę 3 480).

Lecz choć dokument przeszedł czerwcową zmianę, zapis o zniesieniu tolerancji fotoradarów pozostał na swoim miejscu. Dlaczego?

Tego nie mogliśmy dowiedzieć się od przedstawicieli MIR. Rzecznik ministerstwa Piotr Popa – ignorując prawo prasowe – od ponad miesiąca nie odpowiada na nasze pytania po tym, jak poprosiliśmy o podanie kwot, które urzędnicy wydali na dwie imprezy organizowane w hotelu w Jachrance. Do dziś nie dowiedzieliśmy się, ile na “spotkania” wydali przedstawiciele Sekretariatu Krajowej Rady BRD.
Rzecznik nie przysłał nam również umowy, którą MIR zawarł z Bankiem Światowym – dotyczącej sporządzenia raportu o tym, jak zmienić źle funkcjonujące w Polsce zarządzanie bezpieczeństwem na drogach na szczeblu rządowym. Piotr Popa nie odbiera od nas nawet telefonu.

Łukasz Zboralski