Connect with us

Filmy

Wtargnięcie na hulajnodze? Nie. W Opolu zawinił kierowca samochodu

Opublikowano

-

“Mi to wyglądało na wtargnięcie” – ocenił autor filmu, który nagrał, jak kierowca wjeżdża w hulajnogistkę na przejeździe dla rowerów. Mamy złą wiadomość: musi się udać do okulisty albo na kurs dokształcający z Prawa o ruchu drogowym

Ta sytuacja z Opola jest jasna. Dlaczego więc sprawia kłopot w ocenie nie tylko autorowi nagrania, który widzi tu “wtargnięcie”, ale też wielu komentującym ten film? Być może dlatego, że zdecydowana większość kierowców po zdaniu egzaminu na prawo jazdy nigdy już nie sięga do Prawa o ruchu drogowym. I niewiele potem pamięta.

Skręt w drogę poprzeczną a ustępowanie rowerzystom, hulajnogistom i pieszym

Zacznijmy od tego, że na filmie z Opola widać hulajnogistkę, która poprawnie pokonuje drogę – jedzie przejazdem dla rowerów. W takim miejscu może jechać. Gdyby to było samo przejście dla pieszych, musiałaby hulajnogę przeprowadzić.

Po drugie, kierowca samochodu osobowego uderza w hulajnogistkę, gdy ta praktycznie jest już na końcu przejazdu rowerowego. Zatem w każdej sytuacji powinien jej ustąpić – bo od dawna była na przejeździe dla rowerów.

Ta sytuacja jest jednak szczególna. Kierowca samochodu skręca w drogę poprzeczną. Wówczas prawo wyraźnie nakazuje mu ustąpienie pierwszeństwa pieszym, rowerzystom czy hulajnogistom i to nawet w sytuacji, gdy nie ma tam przejazdu dla rowerów lub przejścia dla pieszych!

Zajrzyjmy do dwóch artykułów Prawa o ruchu drogowym.

Pierwszy to art. 26, który mówi o obowiązkach kierującego pojazdem wobec pieszych. W tym artykule (pkt 2), wyraźnie wskazano, że:
“Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża”.

Z kolei w artykule 27 Prawa o ruchu drogowym, kierujący pojazdem otrzymuje podobną instrukcję wobec rowerzystów, hulajnogistów i osób poruszających się przy pomocy urządzeń transportu osobistego:
“Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, jadącym na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla pieszych i rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.

luz