Connect with us

Filmy

Rolkarze uznali się za pojazdy. I nawet wówczas nie wiedzieli, jak poprawnie jechać

Opublikowano

-

W okolicach Nowego Tomyśla mężczyźni na rolkach jechali jezdnią zamiast drogą dla rowerów i próbowali wymusić pierwszeństwo na rondzie. Zamiast skruchy mieli pretensje

W okolicach Nowego Tomyśla panowie na rolkach narazili się na niebezpieczeństwo, wykazali kompletnym brakiem rozumienia Prawa o ruchu drogowym, no i kulturą też nie grzeszyli. Na filmie zarejestrowanym przez kierującą samochodem widać, że grupa rolkarzy jechała jezdnią zamiast biegnącą tuż obok, gładką, asfaltową drogą dla rowerów. Mężczyźni popełnili więc wykroczenie.

W dodatku na rondo wjechali tak, jakby to pojazdy wjeżdżające a nie znajdujące się na nim miały pierwszeństwo. To kolejny dowód na zupełne nierozumienie sytuacji na drodze. Potem mieli jeszcze pretensje do kierującej, krzycząc do niej obelgi w stylu “głupia babo”.

Wszyscy – dla swojego dobra – powinni zostać ukarani mandatami.

Rolki to “urządzenia wspomagające ruch”

Kwestie poruszania się m.in. na rolkach zostały uregulowane w polskim prawie w 2021 r. Od tego czasu rolki (ale i wrotki czy deskorolka) uznawane są za “urządzenie wspomagające ruch” – czyli urządzenie lub sprzęt sportowo-rekreacyjny przeznaczone do poruszania się w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni.

Poruszanie się urządzeniem wspomagającym ruch napędzanym siłą mięśni nie wymaga posiadania żadnych uprawnień i jest dopuszczalne bez ograniczeń wiekowych.

Użytkownik takiego urządzenia musi jednak pamiętać o kilku obowiązkach i zakazach:

– osoba poruszająca się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch jest obowiązana korzystać z chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów

– na drodze dla rowerów obowiązuje ją ruch prawostronny. Jeśli osoba korzystająca z urządzenia wspomagającego ruch będzie korzystać z chodnika albo drogi dla pieszych, jest obowiązana poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu

– przekraczając jezdnię osoba ta będzie obowiązana zachować szczególną ostrożność oraz korzystać odpowiednio z przejazdu dla rowerzystów albo przejścia dla pieszych.

– osoba poruszająca się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch ma obowiązek poruszać się z prędkością zapewniającą panowanie nad tym urządzeniem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa

– przy wymijaniu musi zachować bezpieczny odstęp od wymijanego pojazdu lub uczestnika ruchu

– przy omijaniu musi zachować bezpieczny odstęp od omijanego pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody

– przed wyprzedzaniem musi upewnić się, czy ma dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu

– zbliżając się do przejścia dla pieszych musi zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Przy używaniu urządzenia wspomagającego ruch nie wolno: poruszać się w stanie nietrzeźwości lub po spożyciu alkoholu (także po użyciu środków odurzających); przewozić innej osoby, zwierzęcia lub ładunku; ciągnąć pojazdu lub ładunku; czepiać się pojazdów.

ai