Filmy
Kierowca najechał pieszą na pasach, czy to ona “weszła mu przed koła”?
Opublikowano
2 lata temu-
przez
luzFilm z potrącenia pieszej na pasach w Lęborku podzielił Internautów. Czy kierowcy nie zrozumieli jeszcze, jak muszą zachować się przed przejściami dla pieszych? I czy piesi zachowują szczególną ostrożność?
Policja z Lęborka pokazała, jak doszło do potrącenia 14-letniej pieszej. To nagranie zdarzenia z 6 stycznia, na skrzyżowaniu ulic Kossaka i Gdańskiej.
Dziewczynka z psem szła po chodniku i weszła na przejście. 19-latek kierujący audi nie zatrzymał się i najechał pieszą, gdy była na pasach. Na szczęście nastolatka nie odniosła żadnych obrażeń. Za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym policjanci ukarali kierowcę mandatem w kwocie 2500 zł i 15 punktami karnymi. 14-latkę uświadomili o konsekwencjach braku ostrożności przy przechodzeniu przez przejście.
Kto i dlaczego w tej sytuacji zachował się źle?
Wina kierowcy w zdarzeniu w Lęborku jest bezdyskusyjna. Zgodnie z nowymi przepisami kierowca dojeżdżający do przejścia dla pieszych ma obowiązek zmniejszyć prędkość tak, by nie zagrozić pieszemu na przejściu oraz takiemu dopiero na przejście wchodzącemu. Jak tłumaczą karniści – i jak okazało się już podczas jednego wyroku sądu – za “wchodzącego” na przejście dla pieszych kierowca powinien brać każdego pieszego, u którego widzi zamiar przekroczenia “zebry”, także takiego pieszego, który przed wejściem zatrzymał się, by mieć pewność, że kierowca zachowa się zgodnie z prawem i mu ustąpi.
W tej sprawie należy zauważyć – świadczy o tym nagranie i łagodne skutki potrącenia – że kierowca jechał wolno i 14-letnie dziecko mogło mylnie odnieść wrażenie, że zostaje zauważone. Dziecko nie musiało też tak dobrze jak kierowca zdawać sobie sprawy z warunków na drodze i możliwości zatrzymania pojazdu (zaśnieżona jezdnia).
14-latka mogła jednak zachować więcej ostrożności przed wejściem na pasy – prawo wymaga od pieszego w takim miejscu “szczególnej ostrożności”, a więc zwiększenia uwagi. Zdecydowanie lepiej jest mieć absolutną pewność, że kierowca zachowa się zgodnie z prawem i się zatrzyma niż po prostu mu zaufać, zwłaszcza w Polsce, gdzie kierowcy jeżdżą jeszcze bardzo nierozważnie i część nie przyswoiła nowych reguł zachowania przed przejściami.
luz