Connect with us
Statystyki 2025
  • Zabici w wypadkach - 256
  • Ranni w wypadkach - 3563
  • Kierowcy po alkoholu - 16730
  • Średnia liczba wypadków dziennie: 39.6
  • Średnia liczba zabitych dziennie: 3.28
  • Średnia liczba rannych dziennie: 45.68
  • Zabici w wypadkach - 256
  • Ranni w wypadkach - 3563
  • Kierowcy po alkoholu - 16730
  • Średnia liczba wypadków dziennie: 39.6
  • Średnia liczba zabitych dziennie: 3.28
  • Średnia liczba rannych dziennie: 45.68

Społeczeństwo

Posłowie pytają ministra, czy radykalnie obniży dopuszczalne prędkości na czas pandemii

Opublikowano

-

Grupa posłów wysłała interpelację do ministra infrastruktury. Zauważają, że w okresie pandemii nadal duża liczba osób traci życie lub zostaje ranna w wypadkach drogowych. Pytają, że resort wprowadzi jakieś działania m.in. radykalne ograniczenie limitów prędkości

Szybka jazda w mieście. Fot. Chris Yarzab/CC BY 2.0

Fot. Chris Yarzab/CC BY 2.0

Jak informowaliśmy w brd24.pl w związku z ograniczeniami na czas pandemii koronawirusa na polskich drogach znacznie spadł ruch. Spadła też liczba wypadków, ale liczba ofiar śmiertelnych nie zmniejszyła się tak bardzo. Stąd wniosek, że ciężkość wypadków w Polsce wrosła – ludzie w nich teraz cześciej umierają. Eksperci wiążą to z wyższymi prędkościami, z jakimi zaczęli poruszać się ludzie po pustych drogach (ten efekt obserwowany jest też m.in. w Wielkiej Brytanii czy Danii) [czytaj więcej o danych z Polski]

Dlatego na początku kwietnia polscy naukowcy zaapelowali o do rządu o obniżenie na czas pandemii dopuszczalnych prędkości – m.in. do 120 km/h na autostradach i 80 km/h poza obszarem zabudowanym [czytaj o liście ekspertów].

Posłowie interpelują do ministra Adamczyka

Grupa posłów zaapelowała w tej sprawie do ministra infrastruktury. Zauważają, że w okresie pandemii – zwłaszcza zbliżającego się szczytu zachorowań – należy jak najbardziej odciążyć służbę zdrowia.

“Z danych publikowanych przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wynika, że pomimo wprowadzenia ograniczeń dotyczących wychodzenia z domu każdego dnia wciąż kilkadziesiąt osób zostaje rannych na skutek wypadków drogowych. Każda taka osoba stanowi dodatkowe obciążenie dla systemu ochrony zdrowia, który obecnie powinien skoncentrować się na walce z wirusem SARS-CoV-2.

Ta wyjątkowa sytuacja sprawia, że rozważyć należy podjęcie wszelkich działań, które w jak największym stopniu ograniczą liczbę wypadków drogowych – w tym także zmiany przepisów drogowych (jak chociażby radykalne ograniczenie dozwolonej prędkości), dzięki którym ruch będzie bezpieczniejszy” – piszą posłowie.

Pytają, czy Ministerstwo Infrastruktury rozważa wprowadzenie tymczasowych zmian w przepisach drogowych na czas walki z wirusem SARS-CoV-2 i jakie działania zostały podjęte przez ministerstwo od początku marca br., żeby zwiększyć bezpieczeństwo ruchu drogowego w związku z epidemią wirusa SARS-CoV-2?

Interpelację podpisali: Franciszek Sterczewski, Michał Szczerba, Magdalena Biejat, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Aleksandra Gajewska, Hanna Gill-Piątek, Małgorzata Tracz, Urszula Zielińska, Tomasz Aniśko.

ai