Społeczeństwo
Polak przekroczył prędkość o 80 km/h. Austriacy skonfiskowali mu auto
Opublikowano
7 miesięcy temu-
przez
luz45-latek z Polski przejechał przez punkt poboru opłat z taką prędkością, że Austriacy zatrzymali mu prawo jazdy ale i skonfiskowali samochód. Prawo w tym kraju od marca pozwala na odbieranie pojazdów kierowcom, którzy poważnie przekraczają ustalone limity
Policja w Tyrolu poinformowała, że 4 maja około godziny 22.43 zmierzyła prędkość samochodu osobowego jadącego w rejonie poboru opłat na autostradzie A13. Obowiązywało tam ograniczenie prędkości do 30 km/h, a kierowca poruszał się z prędkością aż 112 km/h. Został zatrzymany przez patrol. Austriacy zatrzymali 45-latkowi z Polski prawo jazdy. Jednak to nie wszystko, co spotkało pirata drogowego. Policja – po konsultacji z organem administracyjnym – skonfiskowała też Polakowi samochód.
Od 1 marca tego roku w Austrii wprowadzono przepisy wymierzone w piratów drogowych skrajnie przekraczających prędkość. Konfiskata samochodu grozi kierowcom, którzy przekroczą dopuszczalną prędkość o 60 km/h w obszarze zabudowanym oraz o 70 km/h poza obszarem zabudowanym. Polski kierowca przekroczył prędkość o 82 km/h.
W Polsce dwa lata temu, gdy urealniano kary dla kierowców łamiących prawo, proponowano zatrzymywanie uprawnień przy przekraczaniu prędkości także poza obszarem zabudowanym (dziś na 3 miesiące tracą prawo jazdy kierowcy, którzy pojadą o ponad 50 km/h szybciej niż ograniczenie w obszarze zabudowanym). Jednak członkowie Solidarnej Polski storpedowali ten plan podczas omawiania projektów zmian na posiedzeniach rządowych.
Nie jest jednak wykluczone, że polscy kierowcy zaczną tracić uprawnienia za przekraczanie prędkości także poza obszarem zabudowanym. Rząd musi bowiem znowelizować przepisy dotyczące zatrzymywania uprawnień na trzy miesiące – Trybunał Konstytucyjny wskazał bowiem, że zapisy polskiego prawa, które w praktyce nie pozwalają się odwołać od decyzji policji zanim kara zostanie wykonana, nie są zgodne z ustawą zasadniczą. Nowelizacja tych przepisów musi nastąpić. Przy jej okazji możliwe będzie rozszerzenie zatrzymywania uprawnień także poza obszarem zabudowanym.
luz