Connect with us
Statystyki 2025
  • Zabici w wypadkach - 364
  • Ranni w wypadkach - 6052
  • Kierowcy po alkoholu - 27531
  • Średnia liczba wypadków dziennie: 44.61
  • Średnia liczba zabitych dziennie: 3.11
  • Średnia liczba rannych dziennie: 51.73
  • Zabici w wypadkach - 364
  • Ranni w wypadkach - 6052
  • Kierowcy po alkoholu - 27531
  • Średnia liczba wypadków dziennie: 44.61
  • Średnia liczba zabitych dziennie: 3.11
  • Średnia liczba rannych dziennie: 51.73

Społeczeństwo

Mocna akcja Budimexu. Mapa do zgłaszania niebezpiecznych miejsc na drogach

Opublikowano

-

Budimex ruszył z akcją bezpieczeństwa ruchu drogowego. Uruchamia mapę, gdzie rodzice i nauczyciele mogą zgłaszać niebezpieczne miejsca na drogach. Od września w szkołach prowadzone będą lekcje o bezpieczeństwie

Hello ICE to projekt BRD firmy Budimex, skupiający się nie tylko na edukacji ale i na infrastrukturze. Źródło: Budimex

Hello ICE to projekt BRD firmy Budimex, skupiający się nie tylko na edukacji ale i na infrastrukturze. Źródło: Budimex

Bardzo często polskie firmy mówią o bezpieczeństwie na drogach – i tylko mówią, albo działania w tym zakresie sprowadzają ostatecznie do rytualnego rozdawania odblasków.

Czasem zaangażowanie przeradza się w praktycznie przydatne projekty. Dzięki firmom takim jak Continental czy AXA w portalu brd24.pl powstały praktyczne poradniki dla kierowców “Bądź dobrym kierowcą” oraz “Niezła jazda w innych krajach”, skąd można czerpać wiedzę o przepisach drogowych w Polsce i za granicą.

Świetnie zapowiada się też akcja Hello ICE, która właśnie zapowiedział gigant zajmujący się budową dróg – Budimex. Najciekawszym, a za razem najbardziej ambitnym punktem tego projektu jest stworzenie mapy, na której rodzice dzieci i nauczyciele mogą umieszczać niebezpieczne punkty na drodze. Zgłaszać można je na stronie helloice.pl

– Program „Hello ICE” jest odpowiedzią na realne potrzeby, które obserwujemy każdego dnia. Świat się zmienia, przybywa samochodów, dzieci coraz częściej poruszają się ze smartfonem w ręku i ze słuchawkami na uszach, jeżdżą elektrycznymi hulajnogami – to wszystko zwiększa ryzyko wypadku. Dlatego chcemy uczyć dzieci, jak bezpiecznie zachować się zarówno na drodze, jak i poza nią. Zależy nam też, by z pomocą nas wszystkich zidentyfikować niebezpieczne miejsca w pobliżu polskich szkół i zwrócić na nie uwagę lokalnych władz, a następnie wyeliminować zagrożenia – mówi Dariusz Blocher, Prezes Zarządu Budimex SA.

Zebra przez trzy pasy ruchu, przejście za zakrętem

Pierwsze punkty na tej mapie już są. W Warszawie zgłoszono np. przejście dla pieszych przez ul. Grójecką. “Po 3 pasy ruchu oraz torowisko tramwajowe. Brak sygnalizacji świetlnej. Problem z przejściem przez jezdnię bez wymuszania. Bardzo często dochodzi tutaj do wypadków lub sytuacji niebezpiecznych”.

W stolicy jest też kilka punktów, w których przejścia przekraczane przez dzieci usytuowano tak, że kierowcy dostrzegają je dopiero na samym łuku drogi lub tuż za nim.

Są też takie miejsca, jak przejście dla pieszych w miejscowości Bartoszyce – gdzie zdaniem zgłaszających prosty odcinek drogi skłania kierowców do rozwijania dużych prędkości. To miejsce, gdzie dochodziło już do wypadków z dziećmi jako pieszymi.

Mapa będzie projektem ambitnym nie tylko dlatego, że firmie nie będzie łatwo przekonać samorządów do zmiany tych niebezpiecznych miejsc (skoro same do tej pory tego nie zrobiły i to mimo występowania wypadków). Również dlatego, że weryfikacja takich zgłoszeń będzie olbrzymim wysiłkiem – już dziś na mapie pojawiły się miejsca niezgodne z opisami zgłoszeń.

Szkolny program

Program Budimexu zawiera też projekt lekcji w szkołach. Od września raz w miesiącu lekcje z udziałem maskotki “Budi” odbywać będą się w szkołach, które zgłoszą się do projektu. Budimex zorganizuje lekcję, a maskotka firmy będzie przeprowadzać uczniów przez pobliskie przejście dla pieszych. Na koniec na przejściu zostaną wymalowane pasy 3D.
Pomysł umieszczania oznakowania 3D to słaby punkt tego projektu. Z analiz wykonanych już m.in. w Holandii wiadomo, że wydawanie pieniędzy na trójwymiarowe oznakowanie poziome mija się z celem – nie wpływa to na zachowanie kierowców.

Dzieci ze szkół, które wezmą udział w projekcie, otrzymają od firmy odblaskowe karty ICE (z możliwością wpisania danych kontaktowych do ich opiekunów), które pozwolą zwiększyć ich widoczność na drodze i zapewnią kontakt z opiekunami.

Finałem programu Hello ICE będzie organizacja w jednej ze szkół miasteczka bezpieczeństwa z udziałem ambasadora programu – Sebastiana Mili. Budimex zapowiada, że stworzy miasteczko w tej placówce, która najbardziej zaangażuje się w promowanie wśród swoich uczniów zasad bezpieczeństwa.

Program Hello ICE otrzymał patronat honorowy Ministra Infrastruktury.

ai