Społeczeństwo
Mistrzowie Mazowsza w działaniach BRD nagrodzeni
Poprawiają infrastrukturę, doświetlają przejścia dla pieszych, edukują młodzież i dorosłych w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez szkolenia, konkursy czy akcje informacyjne. Mazowiecka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wyróżniła dziewięć osób za zasługi i zaangażowanie w działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w Województwie Mazowieckim
Opublikowano
6 lat temu-
przez
AgnieszkaPoprawiają infrastrukturę, doświetlają przejścia dla pieszych, edukują młodzież i dorosłych w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez szkolenia, konkursy czy akcje informacyjne. Mazowiecka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wyróżniła dziewięć osób za zasługi i zaangażowanie w działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w Województwie Mazowieckim
Uchwała o wyróżnieniu dziewięciu osób działających na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na Mazowszu zapadła jednogłośnie. Specjalne pamiątkowe dyplomy wyróżnionym wręczył sekretarz Mazowieckiej Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – Dariusz Marek Szczygielski i wicemarszałek województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk.
Wśród wyróżnionych znalazła się m.in. Anna Gwoździk, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Ciechanowie, która szczególną uwagę poświęca bezpieczeństwu najmłodszych uczestników ruchu. Jedną z wielu jej inicjatyw było stworzenie w Ciechanowie Regionalnego Centrum BRD, które od 2009 r. oferuje najmłodszym warsztaty, specjalne zajęcia, konkursy i pogadanki, które przybliżają najmłodszym tematykę bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Docenione zostały także działania Roberta Kempy – burmistrza warszawskiej dzielnicy Ursynów. Kempa nie tylko zadbał o ursynowska infrastrukturę doświetlając przejścia dla pieszych, rozbudowując bezpieczną infrastrukturę rowerową, ale także włączył się w promowanie bezpieczeństwa na drodze. Uczestniczył w licznych kampaniach społecznych: „Przedszkolaki w ruchu drogowym”, „Bezpieczny senior na Ursynowie”, „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny – wyprawka dla pierwszoklasisty”.
Szkoła, która BRD uczy dzieci i dorosłych
Godne uwagi są także osiągnięcia innej wyróżnionej – Agnieszki Mackiewicz, dyrektor szkoły podstawowej nr 2 im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku. Tematyka BRD w jej placówce jest obecna od kilkunastu lat. Edukowani są nie tylko uczniowie, ale także rodzice i lokalna społeczność.
– W naszej szkole bezpieczeństwo zawsze było kwestią priorytetową. Placówka leży w centrum miasta, przy ruchliwej ulicy, tak więc edukacja na rzecz bezpieczeństwa stała się sprawą nadrzędną. Stąd spotkania uczniów z policjantami, które organizowane są we wrześniu. Ich głównym tematem jest bezpieczna droga do i ze szkoły, ale nie tylko. Nasi goście zwracają uwagę na właściwe zachowanie w kontaktach z obcymi ludźmi, nieznanymi substancjami czy zwierzętami – opowiada brd24.pl Agnieszki Mackiewicz.
Dyrektor zwraca uwagę, że wśród uczniów są dzieci, które dojeżdżają do szkoły na rowerach więc w szkole powstał pomysł, aby na początku października organizować dla nich akcję „Młody diagnosta”, podczas której można sprawdzić stan techniczny rowerów. – Bezpieczna jazda na rowerze to kolejna dziedzina, której poświęcamy wiele uwagi. W klasach czwartych realizowana jest innowacja pedagogiczna „Odpowiedzialny rowerzysta”. W pierwszym semestrze każdego roku szkolnego zapraszamy rodziców na pogadanki pod hasłem „Karta rowerowa – pierwsze prawo jazdy mojego dziecka”. Rodzice w naszej szkole są partnerami wszelkich działań dydaktycznych i wychowawczych, które podejmujemy. Bezpieczne i szczęśliwe dziecko to wspólny, najważniejszy cel i rodziców, i nauczycieli – tłumaczy Mackiewicz.
Zwraca uwagę, że dużą popularnością wśród dzieci cieszą się konkursy o tematyce BRD. – Dzieci bardzo chętnie biorą w nich udział. Efektem zmagań konkursowych są ciekawe prace plastyczne, ulotki informacyjne, wierszyki, rymowanki, a nawet piosenki o bezpieczeństwie. W tym roku szkolnym odbył się I Nocny Turniej BRD, który cieszył się olbrzymim zainteresowaniem uczniów – mówi.
Działania dyrektor szkoły podstawowej nr 2 w Nasielsku nie ograniczają się zresztą do szkolnych murów. – Na naszym terenie jesteśmy propagatorami działań na rzecz bezpieczeństwa. Ze swoimi pomysłami wychodzimy na zewnątrz – podkreśla dyrektor Mackiewicz. I wylicza: – Od 2015 r. realizujemy program profilaktyczny „B&N”, czyli „B jak bezpieczny i N jak niechroniony uczestnik ruchu drogowego”. Zorganizowaliśmy piknik rodzinny „Żyj zdrowo i bezpiecznie”. Nasi uczniowie, wspólnie z nauczycielami i policjantami, rozdają jesienią ulotki informacyjne na temat konieczności noszenia elementów odblaskowych. Od wielu lat jesteśmy gospodarzami i współorganizatorami Powiatowych Eliminacji Ogólnopolskich Turnieju BRD. Zimą zaprosiliśmy seniorów na program słowno – muzyczny „Bezpieczeństwo łączy pokolenia”.
„Bezpieczeństwo priorytetem” w Nowym Dworze Mazowieckim
Mazowiecka Rada BRD doceniła także pracę burmistrza Nowego Dworu Mazowieckiego – Jacka Kowalskiego. Doceniono to, że pod jego rządami w Nowym Dworze Mazowieckim dokonało się wiele zmian infrastrukturalnych: zmodernizowano przejścia dla pieszych i skrzyżowania, wyremontowano szereg dróg.
Uwagę Mazowieckiej Rady BRD zwróciło także to, że burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego angażuje się m.in. w przygotowanie eventów, szkoleń, konkursów o tematyce BRD. Bierze udział w działaniach profilaktycznych.
– Bezpieczeństwo mieszkańców zawsze będzie dla nas priorytetem, a bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest jednym z jego elementów Działania jakie podejmujemy w obszarze edukacji nt. bezpieczeństwa, zatrudnienie osób przeprowadzających pieszych na najbardziej ruchliwych przejściach dla pieszych, a także realizowane przez nas inwestycje (m.in. te usprawniające układ komunikacyjny, aktywne przejścia dla pieszych, rozbudowa systemu monitoringu) dają efekty w postaci chociażby zmniejszonej liczby wypadków – mówi brd24.pl Jacek Kowalski. I dodaje, że cele z zakresu bezpieczeństwa mieszkańców są realizowane bez względu na przyznawane wyróżnienia czy nagrody. – Bezpieczeństwo jest jednym z naszych priorytetów. Świadczą o tym choćby ostatnio realizowane przez miasto inwestycje drogowe oraz zadania, które będziemy wykonywać w najbliższym czasie. Mam na myśli m.in. sieć ścieżek rowerowych, parkingi Park&Ride, modernizacje i przebudowy ulic. To tylko niektóre przykłady działań jakie podejmuje miasto w zakresie poprawy bezpieczeństwa publicznego.
Lista wyróżnionych przez Mazowiecką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
Anna Gwoździk – dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Ciechanowie
Wiesława Krawczyk – radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego
Grzegorz Grabowski – komendant powiatowy policji w Ciechanowie
Sławomir Kowalewski – burmistrz Mławy
Małgorzata Jasińska – nauczycielka wychowania komunikacyjnego w SP nr 5 w Ciechanowie
Jarosław Brzozowski – komendant powiatowy policji w Płońsku
Robert Kempa – burmistrz warszawskiej dzielnicy Ursynów
Jacek Kowalski – burmistrz Nowego Dworu Mazowieckiego
Agnieszka Mackiewicz – dyrektor szkoły podstawowej nr 2 im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku
Agnieszka Niewińska
Tekst powstał we współpracy z WORD w Warszawie