Społeczeństwo
Komisja opracowała 18 nowych pytań na prawo jazdy. Przez trzy lata

Opublikowano
1 miesiąc temu-
przez
luzKomisja pracująca w Ministerstwie Infrastruktury od 2022 r. nie zdołała nawet zweryfikować wszystkich pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy. Dodała do bazy 18 nowych zagadnień. Wynagrodzenia sięgnęły prawie pół miliona złotych

Komisja ds. weryfikacji i rekomendacji pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy, która działa w resorcie infrastruktury, ma nieciekawą przeszłość. Jak ujawniliśmy cztery lata temu, powstała na mocy ustawy. Plik z ustawą został stworzony na komputerze urzędnika, który potem został… szefem komisji i latami w ten sposób dorabiał do pensji.
W 2022 r. ujawniliśmy także, że ten sam urzędnik jeździł z prywatnymi odpłatnymi wykładami do wojewódzkich ośrodków szkolenia kierowców. Tymczasem to właśnie sferę dotyczącą także ośrodków miał w swoich urzędniczych kompetencjach. Krótko potem urzędnik przestał pracować w resorcie.
W składzie komisji od lat zasiadali (i do dziś zasiadają) inni urzędnicy ministerstwa, którzy w ten sposób powiększali swoje dochody.
A to nie wszystko. Latami do bazy państwowego egzaminu na prawo jazdy trafiały pytania, na których widniały logotypy prywatnych podmiotów. Po naszych tekstach ten proceder został zatrzymany. Z bazy zniknęło też kilka pytań, w których wskazaliśmy wady.
Afery i zmiana w 2022 roku
Mimo tych medialnych doniesień, ówczesny minister Andrzej Adamczyk (PiS) nie reagował. Zrobił to dopiero, gdy doszło do kolejnego skandalu. W 2022 r. komisja przekazała bowiem na egzamin państwowy pytania z błędnymi odpowiedziami. Niektórzy kandydaci na kierowców w Polsce zostali niesłusznie oblani. Adamczyk zawiadomił wówczas prokuraturę odwołał też z komisji układającej pytania jej szefa i sekretarza.
Minister wszczął wówczas wewnętrzną kontrolę Departamentu Transportu Drogowego, którego urzędnicy stworzyli komisję ds. pytań na prawo jazdy i w niej zarabiali. Jak jednak ujawniliśmy w portalu brd24.pl, w komisji zarabiała Anna Fugielska, zastępca dyrektora Departamentu Kontroli w Ministerstwie Infrastruktury.
Po skandalu i odwołaniu poprzednich władz komisji, w 2022 r. na czele tego organu stanął Marek Dworak, wówczas pełniący także funkcję pełnomocnika ministra ds. BRD i ruchu rowerowego.
Baza pytań wciąż nie jest sprawdzona
Portal brd24.pl postanowił sprawdzić, co od 2022 r. zrobiła komisja pod nowym przewodnictwem. Przez ostatnie trzy lata pracownicy komisji na recenzji i układaniu pytań na prawo jazdy zarobili łącznie – 468 tys. zł.
Wydatki poniesione na działalność komisji (wynagrodzenia) kształtowały się następująco:
2022 r. – 129 328 zł.
2023 r. – 190 374 zł
2024 r. – 148 286 zł
Co zrobili urzędnicy i eksperci przez ten czas? Jak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Infrastruktury – z bazą pytań na prawo jazdy zrobiono niewiele. Przez trzy lata nie zweryfikowano nawet wszystkich pytań. Mogą więc w niej ciągle znajdować się zagadnienia o marnej jakości edukacyjnej. Od 2022 r. do stycznia 2025 r. komisja “zweryfikowała bazę częściowo”. Usunięto z niej 289 pytań. Dodano zaledwie 18 nowych.
W tym czasie więcej udało się komisji z innymi bazami. Ta z pytaniami dla kandydatów na egzaminatorów i egzaminatorów została zweryfikowana w całości (usunięto 489 pytań, dodano 81 pytań). Zweryfikowano też testy kwalifikacyjne dla kierowców zawodowych (usunięto 641 pytań, dodano 618 pytań), bazę pytań dla kandydatów na instruktorów nauki jazdy (usunięto 688 pytań, dodano 8 pytań) oraz bazę pytań dla kandydatów na instruktorów techniki jazdy (usunięto 214 pytań).
Skład komisji
Portal brd24.pl poprosił też resort o przedstawienie aktualnego składu komisji. Oto on:
Marek Dworak – Przewodniczący Komisji
Łukasz Rogowski – Sekretarz
Członkowie Komisji:
Robert Dorosz
Paweł Dunaj
Monika Folwarczny
Anna Fugielska
Marzena Golec
Bartosz Jabłonka
Hubert Jednorowski
Adrian Kondraszuk
Marcin Matecki
Grzegorz Matuszewski
prof. dr hab. Klaudiusz Nadolny
Justin Chidi Nnorom
Grzegorz Nowak
Joanna Ocalewska
dr Ewa Odachowska–Rogalska
Jerzy Piotrowski
Rafał Rewoliński
dr Inna Sirenko
Mariusz Słodkiewicz
Radosław Sobczyk
Marek Stasiak
Grzegorz Stępień
Mariusz Sztal
Jan Szumiał
Piotr Szwedziński
prof. WSH dr hab. inż. Roman Uździcki
Paweł Walasek
Mariusz Wasiak
Krzysztof Wójcik
dr inż. Grzegorz Wysopal
Karol Zawitkowski
(luz)