Społeczeństwo
Długi weekend? Zrób sobie przerwę na siłowni dla kierowców
Przy polskich drogach jest już 21 zewnętrznych siłowni dla kierowców, a będzie ponad 100. Wrocławska fundacja Trans.org buduje je dla zawodowców z ciężarówek. Ale w dłuższej trasie postój z ćwiczeniami przyda się każdemu – tak można połączyć troskę o zdrowie i o bezpieczną jazdę
Opublikowano
9 lat temu-
przez
luzPrzy polskich drogach jest już 21 zewnętrznych siłowni dla kierowców, a będzie ponad 100. Wrocławska fundacja Truckers Life buduje je dla zawodowców z ciężarówek. Ale w dłuższej trasie postój z ćwiczeniami przyda się każdemu – tak można połączyć troskę o zdrowie i o bezpieczną jazdę
Projekt plenerowych siłowni powstał z myślą o kierowcach ciężarówek, bo w ich pracy nie ma zbyt wielu możliwości efektywnego, aktywnego wypoczynku. Doskonale wiemy, że zdrowy, zrelaksowany kierowca jest kierowcą bezpiecznym – praca za kierownicą jest bardzo stresująca, a nam zależy na bezpieczeństwie transportu – tłumaczy ideę siłowni budowanych przy stacjach benzynowych i większych parkingach, na których na przerwy zatrzymuje się najwięcej ciężarówek Grzegorz Haładus, dyrektor zarządzający Fundacji Truckers Life. – Tego typu siłownie dla zawodowych kierowców to nowość w Europie. Cieszymy się, że zaczęły powstawać właśnie w Polsce. Chcemy, aby w ciągu kilku lat takie obiekty powstały przy większości dużych stacji benzynowych, tam, gdzie trakerzy zatrzymują się na odpoczynek Ale jak donoszą nam zarządcy obiektów, przy których działają już siłownie, korzystają z nich również kierowcy samochodów osobowych, których w ciągu tygodnia jest nawet więcej niż tych z ciężarówek, a także wycieczki, które zatrzymują się na odpoczynek. Cieszy nas to, bo widzimy że to była potrzeba inicjatywa. Dlatego chcemy, aby do końca roku takich punktów było 111, czyli mamy do zbudowania jeszcze 90. Wyjdziemy poza parkingi, na mapie lokalizacji znajdą się także miejsca obsługi podróżnych na autostradach czy też serwisy pojazdów ciężarowych.
Ćwiczyć może 10 osób naraz
Pierwszy, pokazowy obiekt powstał w ubiegłym roku na terenie największej stacji sieci BP w Polsce w Mostkach przy drodze krajowej nr 92 na trasie Świebodzin – Świecko. Ta i każda z kolejnych siłowni składa się z pięciu podwójnych urządzeń, na których jednocześnie może ćwiczyć 10 kierowców. Zostały wybrane tak, by można było wykonać kompletny trening umożliwiający rozruszanie mięśni i stawów rozleniwionych wielogodzinną jazdą, a także poprawę wydolności serca i płuc czy poprawę koordynacji. Siłownie są bezpłatne, otwarte przez cały rok.
Do ćwiczeń swoich kolegów zachęca popularna na Youtube Iwona „Trucker Girl” Blecharczyk, zawodowy kierowca. Aby jak najefektywniej korzystać z urządzeń, fundacja wraz z Iwoną przygotowała przykładowe zestawy ćwiczeń, które można – w postaci plików pdf – ściągnąć ze strony truckerslife.eu lub obejrzeć na filmach.
– Nie mam jeszcze 30 lat, od czterech lat jeżdżę zawodowo na trasach dalekobieżnych, rocznie przejeżdżam za kierownicą około 140 tys. km i już zaczynam odczuwać negatywne skutki tej pracy, stresu, braku czasu na jedzenie, braku możliwości aktywnego wypoczynku – tłumaczyła Iwona Blecharczyk na łamach „Route”, magazynu dla trakerów wydawanego przez firmę Mercedes-Benz. – Dlatego kiedy zostałam zaproszona do tej akcji od razu się zgodziłam, bo wierzę w tę inicjatywę. Kierowcy w trasie nie mają dostępu do żadnych cywilizowanych sposobów realizowania aktywności fizycznej. Dlatego niech takich siłowni powstaje jak najwięcej, bo jako kierowcy możemy na tym tylko skorzystać –zaznacza.
Oprócz firmy Mercedes-Benz budowę siłowni zaangażowały się także inne firmy, a wśród nich m.in. Europart, Citronex Group, Trans.eu.
Aktywny wypoczynek ma ogromny wpływ na kondycję kierowców, a tym samym na bezpieczeństwo transportu. Kierowcy pojazdów ciężarowych to jedna z najliczniejszych grup zawodowych w Europie. Według danych Instytutu Transportu Samochodowego (ITS) tylko w Polsce zawodowym prowadzeniem pojazdów ciężarowych zajmuje się prawie 700 tys. osób. Sposób pracy sprawia, że są oni narażeni na wiele chorób i schorzeń, niekorzystnie wpływających na zdolność prowadzenia pojazdu.
70 proc. kierowców cierpi
W 2011 roku Zakład Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadził analizę potrzeb zdrowotnych zawodowych kierowców. Okazało się, że prawie 70 z nich cierpi na choroby układu kostno-stawowego, a 40 proc. uskarża się na schorzenia sercowo-naczyniowe. Blisko 1/3 narzeka na dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a prawie 1/5 przyznawała się wręcz do problemów psychologicznych, rozumianych m.in. jako uczucie napięcia i umysłowego przeciążenia.
Dlaczego tak się dzieje? To zawód stresogenny, wykonywany na siedząco, do tego dochodzi niewłaściwa dieta czy bierny wypoczynek, bo cóż można robić na parkingach. Trudno się dziwić, że według wspomnianych badań Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ok. 80 proc. kierowców zawodowych cierpi na nadwagę i otyłość.
Kampania „Truckers Life”, której elementem jest budowa sieci siłowni, ma zmienić ten stan, wypromować wśród zawodowych kierowców modę na ćwiczenia, a jednocześnie podnoszenie świadomości zagrożeń wynikających z konsekwencji chorzeń układu kostno-stawowego, krążenia czy pokarmowego. – Tylko budując odpowiednie nawyki doprowadzimy do sytuacji, w której kierowcy chętnie i świadomie będą poświęcać swój czas na sport, a także prawidłowo się odżywiać. Ale najpierw musimy im dać odpowiednie narzędzia – tłumaczy portalowi brd24.pl Grzegorz Haładus. Dlatego w planach jest stworzenie sieci 1000 siłowni przy głównych trasach w całej Europie.
Tu sami możecie sprawdzić, gdzie uda się poćwiczyć w trakcie podróży i wykorzystać przerwę na aktywny odpoczynek. Takie miejsca z pewnością pozwolą Wam aktywnie odpocząć, gdy nadejdzie wyjazdowy długi weekend, albo gdy ruszycie w długie, wakacyjne trasy.
rom