Prawo
Skazany za jazdę po pijanemu nie chciał badań psychologicznych. Sąd: starosta musi tam wysyłać
Opublikowano
5 lat temu-
przez
AgnieszkaKierowca skazany za jazdę po pijanemu uznał, że starosta nie miał prawa zmusić go do badań psychologicznych. Sąd jednak przyznał rację staroście: „zobligowany jest skierować na badanie psychologiczne kierowcę, gdy kierował pojazdem w stanie po użyciu alkoholu” – napisał w uzasadnieniu. Jak często powiaty kierują na badania takich kierowców?
Kierowca został skazany prawomocnie za jazdę pod wpływem alkoholu. Sąd orzekł wobec niego zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, dla których wymagane jest prawo jazdy kategorii B i B1 na okres 2 lat. Poinformowany o fakcie skazani starosta wysłał skazanego kierowcę na badanie psychologiczne, które miały wskazać czy w jego przypadku istnieją przeciwwskazania psychologicznych do kierowania pojazdami. Kierowca odwołał się od tej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Te utrzymało ją w mocy wskazując, że starosta działał na podstawie ustawy. „Jeżeli do organu wpłynie skierowany przez sąd odpis wyroku, z którego wynika, że kierowca został uznany za winnego prowadzenia pojazdu m.in. w stanie po użyciu alkoholu, starosta ma obowiązek wydania decyzji, o której mowa w art. 99 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy o kierujących pojazdami” czyli musi kierującego skierować na badania.
Skazany kierowca z decyzją SKO się nie zgodził. Stwierdził, że nie zgadza się z wyrokiem sądu rejonowego i jest niewinny. Argumentował, że wyrok został wydany z naruszeniem przepisów prawa i w konsekwencji skierowanie na badanie psychologiczne było bezpodstawne.
Sąd: wyrok jest dla starosty wiążący
Sprawę rozstrzygnął w kwietniu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie. I nie miał wątpliwości, że racja jest po stronie starosty. Uznał, że wyrok wobec kierowcy nie budzi wątpliwości i jest dla starosty wiążący.
„Starosta był związany ustaleniami poczynionymi w postępowaniu karnym. Organy administracji publicznej orzekające w postępowaniu w sprawie skierowania na badanie psychologiczne nie mogły prowadzić postępowania wyjaśniającego (dowodowego), w celu ustalenia czy skarżący prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości. Okoliczność podjęcia przez skarżącego dodatkowych kroków w celu wzruszenia prawomocnego wyroku i zwrócenie się w tym celu do Ministra Sprawiedliwości i Rzecznika Praw Obywatelskich nie stanowi podstawy do odstąpienia przez organ od wydania decyzji o skierowaniu na badanie psychologiczne. Jak już wyżej szczegółowo omówiono, przesłanką skierowania na badanie psychologiczne było ustalenie, że skarżący prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości, co wynika wyroku Sądu Rejonowego w L. II Wydział Karny z dnia 10 sierpnia 2017 r.” – czytamy w uzasadnieniu orzeczenia Wojewódzkiego Sąd Administracyjnego w Lublinie.
Sąd podkreślił, że starosta nie tyle może co jest zobligowany do tego by skierować na badanie psychologiczne kierowcę, gdy kierował pojazdem w stanie po użyciu alkoholu.
Powiaty wiedzą o obowiązku wysyłania na badania
Zapytaliśmy w kilku starostwach powiatowych ilu kierowców skazanych za jazdę w stanie nietrzeźwości skierowanych zostało w ostatnim czasie na badania psychologiczne.
– Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy kierowca, który wyrokiem sądu został uznany za winnego kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu, decyzją Starosty jest kierowany na badanie lekarskie, na badanie psychologiczne i kurs reedukacyjny w zakresie problematyki przeciwalkoholowej i przeciwdziałania narkomanii – informuje nas Marlena Wachowska rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Kołobrzegu. W 2018 r. starosta kołobrzeski na badania skierował 115 kierowców. W tym roku (dane na dzień 15 września) już 118.
W powiecie kieleckim w 2018 r. za jazdę w stanie nietrzeźwości na podstawie wyroku sądu skierowano na badania 235 kierowców a w tym roku jest ich już 151. Zaś w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim na badania lekarskie i psychologiczne po wyroku sądu skierowano 93 kierowców w roku 2018. W 2019 r. jak na razie 63.
Powiat Tczew z kolei informuje, że w roku 2018 93 kierowców skierowano na badania lekarskie (również nakazem prokuratorskim) 98 na badania psychologiczne, 87 zaś na dodatkowy kurs edukacyjny. Dane za rok 2019 (na dzień 16 września) wskazują z kolei, że 29 kierowców skierowano na badania lekarskie (również nakazem prokuratorskim), i tyle samo na badania psychologiczne. – Od roku 1999 r. do dnia dzisiejszego wydano 57 379 praw jazdy w naszym powiecie – informuje rzecznik powiatu Marcin Stolarski dając wyobrażenie na temat odsetka kierowców w powiecie skazywanych co roku za jazdę po pijanemu.
AN