Connect with us
Statystyki 2025
  • Zabici w wypadkach - 55
  • Ranni w wypadkach - 1016
  • Kierowcy po alkoholu - 4496
  • Średnia liczba wypadków dziennie: 34.84
  • Średnia liczba zabitych dziennie: 2.2
  • Średnia liczba rannych dziennie: 40.64
  • Zabici w wypadkach - 55
  • Ranni w wypadkach - 1016
  • Kierowcy po alkoholu - 4496
  • Średnia liczba wypadków dziennie: 34.84
  • Średnia liczba zabitych dziennie: 2.2
  • Średnia liczba rannych dziennie: 40.64

Filmy

Wjechał w pieszą poza przejściem i winny. Kierowcy nie pamiętają o tym jednym przepisie

Opublikowano

-

Kierowca w Nakle wjechał w pieszą, która przechodziła przez jezdnię poza przejściem dla pieszych. Jest winny kolizji. Tak, jak wielu innych kierowców, zapomniał o jednym ważnym przepisie

Policja z Nakła nad Notecią pokazała nagranie zderzenia z pieszą, do którego doszło w tym mieście 19 listopada. Około godziny 12:30 na skrzyżowaniu ulic Podgórnej i Hallera doszło piesza przechodziła przez jezdnię. W tym czasie kierowca osobowego opla skręcał z Hallera w Podgórną i wjechał w kobietę.

Przepis, który warto przypominać

Policjanci uznali, że winnym tej kolizji był kierujący samochodem i to jego ukarali mandatem (wysokości kary nie podali).

W komunikacie policja dodała też pouczenia. Zaczęła od wyliczania obowiązków pieszych. Niesłusznie. W tej sytuacji powinna od razu – i przede wszystkim – przypomnieć obowiązki kierowców. Bowiem piesi mogą przekraczać jezdnie poza przejściami dla pieszych. Natomiast kierowcy skręcający w drogę poprzeczną mają pewien obowiązek zapisany w prawie i rzadko który z nich go pamięta.

Przypomnijmy więc art. 26 ust. 2 Prawa o ruchu drogowym:

„Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża”.

To właśnie ten przepis nakazywał kierowcy w Nakle, skręcającemu na skrzyżowaniu ustąpić pierwszeństwa pieszej przechodzącej tam nawet poza przejściem.

Oczywiście, piesi mogą przekraczać jezdnie pod pewnymi warunkami. Mogą to robić, gdy odległość od przejścia dla pieszych wynosi co najmniej 100 m. Jednak, gdy skrzyżowanie jest w odległości mniejszej niż 100 m od przejścia, mogą przechodzić na takim skrzyżowaniu.

Przechodzenie przez jezdnię poza przejściami jest oczywiście obwarowane tym, że pieszy nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruch lub utrudnienia ruchu pojazdów. Musi też wtedy ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni lub drogi dla rowerów iść najkrótszą drogą, prostopadle do osi jezdni lub rowerów.
Tu z kolei są znów dwa wyjątki. Pierwszy, to sytuacja z Nakła – czyli przechodzenie na skrzyżowaniu i kierowca skręcający w drogę poprzeczną. Wówczas to nie pieszy ma ustępować. Druga sytuacja to osoba niepełnosprawna z widocznym znakiem lub o widocznej niesprawności ruchowej. W takim przypadku kierowca ma obowiązek zatrzymać pojazd, by umożliwić jej przejście przez drogę, także poza przejściami dla pieszych.

luz