Connect with us
Statystyki 2025
  • Zabici w wypadkach - 257
  • Ranni w wypadkach - 3610
  • Kierowcy po alkoholu - 16934
  • Średnia liczba wypadków dziennie: 39.66
  • Średnia liczba zabitych dziennie: 3.25
  • Średnia liczba rannych dziennie: 45.7
  • Zabici w wypadkach - 257
  • Ranni w wypadkach - 3610
  • Kierowcy po alkoholu - 16934
  • Średnia liczba wypadków dziennie: 39.66
  • Średnia liczba zabitych dziennie: 3.25
  • Średnia liczba rannych dziennie: 45.7

Filmy

Policja zrobiła obławę na nielegalne wyścigi. Zdradziła ją aplikacja Yanosik, którą od lat promuje Komenda Główna Policji

Opublikowano

-

Po głośnym wypadku w Krakowie policja poważniej zabrała się za zwalczanie nielegalnych wyścigów na publicznych drogach. Nagranie z takiej obławy pokazuje jednak, że przed policjantami piratów ostrzegał Yanosik – aplikacja, którą od lat promuje sama Komenda Głównej Policji

Głośny wypadek Patryka P., który w środku Krakowa pędził usportowionym samochodem, był pijany i wiózł  pasażerów w miejscu, gdzie wymontował tylną kanapę, zmusił policję do poważniejszego zajęcia się nielegalnymi wyścigami. Tym bardziej w Małopolsce, gdzie oprócz czterech ofiar śmiertelnych w wypadku spowodowanym przez Patryka P., zginęły w niedługim czasie trzy inne młode osoby w sportowym aucie, które wracały ze “zlotu” samochodów.

Policja nie ma poważnych narzędzi do zwalczania nielegalnych wyścigów. Dlatego – jak ujawnialiśmy kilkanaście dni temu – wykorzystuje z całą surowością przepisy dotyczące kontroli pojazdów. Nie tylko odbiera dowody rejestracyjne za modyfikacje w pojazdach, ale potrafi też wystawić 2 tys. zł mandatu za brak rąk na kierownicy podczas kontroli drogowej.

Okazuje się jednak, że policja borykająca się z brakiem prawnych narzędzi (w Polsce nie ma np. paragrafu w kodeksie karnym jak w Niemczech, gdzie nielegalne wyścigi są przestępstwem karanym więzieniem) sama sobie jeszcze utrudnia walkę z drogową patologią. Pokazuje to kolejny film z akcji “Nielegalne wyścigi na ulicach Krakowa”, którą funkcjonariusze prowadzili w ubiegłym miesiącu.

Zastawili drogę, ale Yanosik ostrzegał piratów

25 sierpnia w nocy policja z ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie postanowiła wykonać uderzenie w amatorów nielegalnych wyścigów. Tego wieczoru funkcjonariuszom udało się skontrolować 43 kierowców, wystawili w sumie 41 mandatów na łączną kwotę 24,3 tys. zł.

Wyłapywanie uczestników nielegalnych wyścigów jest trudne, bo zanim radiowozy docierają na miejsce zgromadzenia takich kierowców, ci zwykle zdążają się już przemieścić w inne miejsca. Dlatego krakowscy policjanci postanowili tym razem zamknąć dwa końce drogi – i w ten sposób po kolei poddać kontroli wszystkich kierowców w usportowionych samochodach.  Jak wynika z filmu udostępnionego przez kierowcę, który znalazł się w tej policyjnej “zasadzce” – od razu informowała go o niej aplikacja Yanosik. Słychać jak alarmuje kierowcę na nagraniu.

Policja twierdziła, że współpraca z Yanosikiem poprawia bezpieczeństwo

Rok temu wskazywaliśmy, że Yanosik reklamuje się jako narzędzie do unikania mandatów a nawet – w oficjalnych wypowiedziach przedstawicieli firmy jako “legalna alternatywa dla antyradarów. Pytaliśmy wówczas Komendę Główną Policji – dlaczego od lat oficjalnie promuje tę aplikację, podejmując wspólne “akcje BRD”.

„Współpraca Policji z Firmą Neptis S.A. będącą właścicielem komunikatora Yanosik związana jest wyłącznie z promowaniem bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Korzyścią wynikającą ze współpracy jest przede wszystkim możliwość dotarcia do szerokiej grupy uczestników ruchu drogowego. Z aplikacji Yanosik korzysta ponad 1,5 mln kierujących pojazdami i do takiej rzeszy odbiorców dotrą treści, które pomagają w kształtowaniu postaw uczestników ruchu drogowego. Popularność aplikacji jest w tym przypadku znaczącym walorem w działaniach profilaktycznych. Yanosik prowadząc swoją działalność przestrzega przed konsekwencjami nie stosowania się do przepisów ruchu drogowego. Dzięki tworzeniu koalicji na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym mamy nadzieję wpływać na postawy kierujących pojazdami i przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na drodze. Apelowanie o świadome i odpowiedzialne zachowanie na drodze jest jednym z priorytetowych działań informacyjno-edukacyjnych Policji” – odpowiedział wówczas nasze pytania rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

Sytuacja nagrana podczas obławy na nielegalne wyścigi Krakowie 25 sierpnia – gdy powiadomienia z aplikacji informowały piratów o obławie policji – tego rodzaju argumentu wytrąca już z ręki Komendy Głównej Policji.

Tymczasem przez cały wrzesień trwa “kampania edukacyjna” Yanosika i Policji w Polsce polegająca na… umieszczeniu banneru w aplikacji kierowców i na ekranach przy drogach zachęcającego do zwalniania przy szkołach.

Łukasz Zboralski