Społeczeństwo
Siedem najważniejszych zasad w przewożeniu dzieci
Opublikowano
4 lata temu-
przez
luzO czym należy pamiętać przewożąc dziecko w aucie? O to siedem najważniejszych zasad. Warto przed każdą podróżą je sobie przypomnieć. Wypadku nie da się przewidzieć, ale można się najlepiej przed nim zabezpieczyć i można też zaplanować spokojną podróż
1. Wyjedź wcześniej i jedź wolniej
Jedną z głównych przyczyn wypadków w Polsce jest niedostosowanie prędkości do panujących warunków. Im większa prędkość pojazdu, tym bardziej zawęża się pole widzenia kierowcy. A ponieważ czas reakcji pozostaje stały (ok. 1 s), kierowca przejedzie dużo dłuższy odcinek, zanim w ogóle zareaguje. Trudniej więc wykonać manewr pozwalający uniknąć uderzenia i tym mniej chroni kierowcę i pasażerów strefa kontrolowanego zgniotu oraz inne elementy bezpieczeństwa. Działają też na ciało większe siły przy uderzeniu. Warto wyjechać wcześniej i dać sobie zapas czasu. Zwłaszcza zimą należy pamiętać o tym, że dzieci trzeba przewozić bez kurtek – bo tylko tak da się poprawnie zapiąć pas bezpieczeństwa.
2. Zdejmij dziecku kurtkę i zapnij mocno pasy w urządzeniu przytrzymującym
Czy puchowa kurteczka nie chroni dodatkowo ciała dziecka? Niestety, tak nie jest. Dodatkowe warstwy odzieży dają kilkadziesiąt milimetrów dystansu między ciałem i pasem. A to już niebezpieczne. Dlaczego?
– Przede wszystkim należy pamiętać o rozebraniu dziecka z kurtki i zapięciu oraz dopasowaniu pasów urządzenia przytrzymującego, tak, aby faktycznie spełniały swoją rolę, czyli nie pozwalały na przesunięcie ciała dziecka i nabranie prędkości w momencie uderzenia – tłumaczy Maciej Łuczak ze Smart Kid Belt. – Dlatego właśnie w urządzeniach z pasami pięciopunktowymi to zapięcie musi być bardzo ciasne. Natomiast w urządzeniach wykorzystujących pasy samochodowe do przytrzymania dziecka, najistotniejsze jest ułożenie pasa w taki sposób, żeby jego pracy w momencie uderzenia nic nie zakłócało. Dlatego ważne jest, żeby usunąć wszelkie przedmioty, które mogą przeszkodzić w zwijaniu się pasa. Inaczej urządzenie przytrzymujące nie zadziała prawidłowo.
3. Wybierz najbezpieczniejsze miejsce w aucie
Warto przypomnieć tu zasadę odsunięcia dziecka od potencjalnego miejsca uderzenia, zgodnie z którą najbezpieczniejszym miejscem w aucie jest środkowe siedzenie tylnej kanapy, następnie to za pasażerem, a finalnie na przednim siedzeniu pasażera, oczywiście spełniając określone warunki.
Jeśli przewozisz również dorosłych pasażerów, szczególnie tych po 55 roku życia, nie proponuj im miejsca z dziećmi na tylnej kanapie. Dla nich najbezpieczniejsze jest miejsce pasażera – jeśli samochód wyposażony jest w systemy bezpieczeństwa takie jak poduszki powietrzne.
4. Zabierz dziecku smartfona i tablet
Ta niezbyt oczywista porada wynika ze zmiany pozycji ciała dziecka podczas gry na smartfonie lub czytania. Głowa dociągnięta do mostka jest pozycją, co do której nie mamy żadnej pewności, jakim uszkodzeniem ciała zakończy się w chwili wypadku. Dlaczego?
– To wynika z praw fizyki i anatomii człowieka – odpowiada Maciej Łuczak ze Smart Kid Belt. – Budowa ciała dziecka różni się od budowy ciała dorosłego, ponieważ głowa jest nieproporcjonalnie ciężka i przechyla się do przodu. Rozważyłbym, czy dawanie dziecku smartfona lub tabletu do zabawy w trakcie podróży, ma sens. Pozycja dziecka podróżującego z pochyloną głową nie jest sprawdzana w tzw. crash testach. I powtarzać też będę jak mantrę – należy sprawdzać raporty czyli wyniki testów zderzeniowych, wybierając urządzenie przytrzymujące dla dziecka. Tylko wtedy zyskamy pewność, że dokonaliśmy dobrego wyboru.
5. Przewozisz niemowlę z przodu – wyłącz poduszki
Jeśli przewozisz dziecko z przodu należy spełnić pewne warunki. Przede wszystkim dziecko musi być umieszczone w urządzeniu przytrzymującym, najlepiej tyłem do kierunku jazdy. Konieczne jest również dezaktywowanie przednich poduszek powietrznych, jeśli jest to urządzenie, w którym dziecko umieszczone jest w taki sposób. Poduszka podczas zderzenia wybucha z prędkością rzędu 300 km/h, co w najgorszym przypadku może doprowadzić do śmierci. Poduszek nie należy dezaktywować, gdy pasażerem jest dziecko powyżej 150 cm wzrostu lub ma ponad 135 cm wzrostu i jedzie z przodu zabezpieczone w urządzenie przytrzymujące najlepiej w Smart Kid Belt lub inne fotelik lub podstawke, szczególnie wtedy, gdy z tyłu nie ma możliwości zamontowania trzeciego urządzenia. Co do zasady, przewożenie dziecka z przodu powinno być wyjątkiem, a nie regułą.
6. Prawidłowo zamontuj urządzenie przytrzymujące
Niezależnie od tego, jakie urządzenie wybrałeś, nie spełni ono swojej funkcji, jeśli będzie pozwalało na to, by ciało dziecka w momencie uderzenia przesunęło się i nabrało prędkości. Dlatego zarówno urządzenie, jak i dziecko muszą być zapięte stabilnie, uniemożliwiając przemieszczanie się, inaczej po prostu nie zadziała. Pamiętajmy o tym, że w trakcie kolizji kierowca próbuje uniknąć zderzenia, dochodzi do nagłego hamowania lub gwałtownych skrętów kierownicą. Jeśli podczas tych manewrów urządzenie lub dziecko przemieści się, to podczas samego zderzenia nie będzie już spełniać swojej funkcji.
7. Zadbaj o przerwy podczas jazdy z dziećmi
Na dłuższych trasach pamiętaj o tym, żeby zaplanować przerwy na jedzenie, toaletę, trochę ruchu i zabawy, tak by dzieci mogły trochę poszaleć i móc wyciszyć się w podróży. Pamiętaj o tym, że w przypadku jazdy z maluchami zasada: „4 godziny jazdy i 45 minut przerwy” nie musi się sprawdzać. Warto przerwy robić częściej i pamiętać również o swoich potrzebach fizjologicznych. Jeśli jest taka konieczność, należy rozważyć jazdę z noclegiem.
Tekst opracowany w ramach kampanii edukacyjnej BRD24.PL i Smart Kid SA – „Bezpieczne dziecko w samochodzie”.