Społeczeństwo
Inicjatywa WORD w Warszawie. 364 nauczycieli przeszkolonych z tego, jak uczyć o BRD
Nauczyciele i konsultanci metodyczni z Mazowsza odebrali certyfikaty podczas gali podsumowującej projekt zainicjowany przez warszawski WORD. Ze szkoleń na temat nauczania o bezpieczeństwie ruchu drogowego skorzystało 364 nauczycieli

Opublikowano
8 lat temu-
przez
luzNauczyciele i konsultanci metodyczni z Mazowsza odebrali certyfikaty podczas gali podsumowującej projekt zainicjowany przez warszawski WORD. Ze szkoleń na temat nauczania o bezpieczeństwie ruchu drogowego skorzystało 364 nauczycieli

Na gali podsumowującej program “B&N”, od lewej: dyrektor Word w Warszawie Dariusz Marek Szczygielski, I zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Radomiu insp. Marek Świszcz, Kierownik Wydziału Szkoleń i BRD WORD Warszawa Mariusz Sztal, wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera i zastępca kierownika Wydziału Szkoleń i BRD WORD w Warszawie Rafał Grodzicki. Fot. brd24.pl
To, co z trudem przychodzi władzom centralnym, całkiem dobrze udaje się samorządom i inicjatywom lokalnym. Tak m.in. jest w edukacji dotyczącej bezpieczeństwa ruchu drogowego. Najlepszym tego dowodem była gala podsumowująca projekt Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, która odbyła się w Warszawie.
W Wyższej Szkole Menadżerskiej spotkali się nauczyciele, metodycy, przedstawiciele WORD, policji i władz samorządu województwa. Podsumowali projekt, który zrealizowano ramach programu profilaktycznego „B&N, czyli B jak Bezpieczny i N jak Niechroniony” autorstwa Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu.
Pomóc metodykom i nauczycielom
Dzięki tej inicjatywie na początku 2015 roku przeprowadzono dwudniowe specjalistyczne szkolenia dla 18 metodyków nauczania z obszaru województwa mazowieckiego. Odbył się też cykl konferencji na terenie województwa mazowieckiego. Uczestniczyli w nich dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz przedstawiciele lokalnych samorządów i policjanci.

Podczas gali w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie nauczyciele odebrali certyfikaty uczestnictwa w programie B&N. Fot. brd24.pl
Dla nauczycieli zajmujących się wychowaniem komunikacyjnym przygotowano specjalne szkolenia – prezentowano im założenia programu “B&N” oraz sposoby i możliwości jego realizowania w szkołach. Dzięki temu wielu nauczycieli rozpoczęło w swoich placówkach rozmaite działania promujące bezpieczeństwo ruchu drogowego. Do programu przystąpiło aż 364 nauczycieli z województwa mazowieckiego.
Nowe cele na Mazowszu
Podczas gali o szczegółach programu opowiadali Mariusz Sztal, kierownik Wydziału Szkoleń i BRD warszawskiego WORD oraz jego zastępca Rafał Grodzicki. – W edukacji priorytetem jest edukacja szkolna i przedszkolna – przypomniał Sztal.
Grodzicki opisywał, że dzięki programowi “B&N” w szkołach są konsultanci i koordynatorzy bezpieczeństwa ruchu drogowego. – To nauczyciele specjaliści, którzy wspierają innych pedagogów oraz rodziców – tłumaczył. Przypomniał też, że w projekt włączyło się Mazowieckie Samorządowe Centrum Szkolenia Nauczycieli, które przeszkoliło 18 metodyków do pracy z nauczycielami w zakresie zagadnień związanych z BRD.
– Bezpieczeństwo ruchu drogowego jest fundamentem życia w ogóle – mówił obecny na uroczystości wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. – Za bezpieczeństwo odpowiedzialni są też nauczyciele, WORD-y, samorządy i władze państwowe – wskazywał i dziękował wszystkim zaangażowanym w projekt. – Mamy w województwie 314 gmin i 42 powiaty, a więc jest jeszcze kogo przyciągnąć do tego programu. Zapewniam, że będę to wspierał – dodawał.
– Warto podsumować nasze działania, ale i warto sobie stawiać cele na przyszłość – mówił sekretarz wojewódzkiej rady BRD i dyrektor WORD w Warszawie Dariusz Marek Szczygielski. Zapowiedział, że w województwie mazowieckim rozpocznie się budowa “Kącików BRD” w szpitalach. – Na początek będą to trzy placówki: warszawski szpital na ul. Niekłańskiej, oraz placówki w Radomiu i Dziekanowie – wyliczał Szczygielski. – Będzie tam trwało nauczanie właściwych zachowań na drodze nie tylko dla małych pacjentów ale i dla ich rodziców.
Pierwszy zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Radomiu, insp. Marek Świszcz przywoływał statystyki dotyczące bezpieczeństwa w 2016 r. – Jest postęp, ale dotyczy tylko wypadków związanych z pieszymi – zaznaczył. – Zbyt dużo osób ginie na drogach i ta świadomość czasem nam ucieka. W ramach naszego programu prowadzimy m.in. banki odblasków, szkolenia na kartę rowerową czy imprezy Dzień BRD – wyliczał.
W projekcie “B&N” uczestniczą obecnie 103 samorządy lokalne i setki szkół. – Zapraszamy wszystkich – mówili przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu. – Wiemy, jak i dlaczego nauczać o bezpieczeństwie ruchu drogowego.
Łukasz Zboralski