Connect with us

Społeczeństwo

2831 lampek w Polsce na Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

Opublikowano

-

W zabawie koło Tarnowa odbędą się dziś uroczystości obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Pod pomnikiem ofiar wypadków zapalonych zostanie 2831 lampek – tyle osób zginęło na polskich drogach w ubiegłym roku

Co roku 18 listopada podczas Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych wspomina się tych, którzy zginęli na drogach. Fot. CC0

Obchody rozpoczną się o godz. 10.30 występem artystycznym połączonym z wypominkami w sanktuarium błogosławionej Karoliny Kózkówny. W czasie uroczystości zostanie zaprezentowane skomponowane specjalnie na tę okazję oratorium koncertowe „Przejście… przez ból” Andrzeja Pacuły.
Po koncercie zostanie odprawiona uroczysta msza święta w intencji ofiar wypadków drogowych oraz ich rodzin. Po jej zakończeniu nastąpi przejście uczestników pod pomnik i symboliczne zapalenie 2831 lampek upamiętniających ofiary wypadków drogowych w 2017 roku.

– W ubiegłym roku w Polsce w wyniku wypadków drogowych zginęło 2831 osób. To ogromna liczba i nieopisany ból dla wielu polskich rodzin. Co roku w trzecią niedzielę listopada, która w tym roku przypada 18 listopada, wspominamy tych, którzy – pomimo naszych starań – stracili w wypadkach życie lub zdrowie. Pamiętamy także o ich najbliższych – chcemy wspierać ich w tych trudnych chwilach – powiedział minister infrastruktury, przewodniczący Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Andrzej Adamczyk.

– Podczas obchodów chcemy uczcić pamięć o ofiarach wypadków, wesprzeć ich bliskich, których dotknęły tragiczne wydarzenia, ale także zaapelować do kierowców i pieszych o odpowiedzialne i przemyślane zachowania na drodze. Wszyscy codziennie gdzieś się spieszymy – do pracy, na spotkanie, na pociąg. Warto czasem zdjąć nogę z gazu. Lepiej stracić minutę z życia niż życie w minutę – powiedział Konrad Romik, sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Tegorocznym obchodom Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych patronuje Ministerstwo Infrastruktury. Organizatorami są: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Wypadków i Katastrof Komunikacyjnych oraz Przemocy „Przejście”, Instytut Transportu Samochodowego i Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

– Fakt, że co roku jesteśmy tutaj w celu uczczenia pamięci ofiar wypadków drogowych jest nie tylko wyrazem szacunku dla tych, którzy przedwcześnie odeszli. Chcemy również pochylić się nad losem wszystkich poszkodowanych. W przeddzień obchodów organizujemy seminarium poświęcone pomocy ofiarom wypadków – zarówno tym bezpośrednio poszkodowanym, jak i ich rodzinom. Naszej zadumie przyświeca podstawowy cel – podejmowanie właściwych i systemowych działań w tym zakresie – powiedział Marcin Ślęzak, dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego.

red