Connect with us

Prawo

To koniec – straże gminne i miejskie tracą fotoradary od 2016 roku

Senat odrzucił poprawki senackiej komisji. Straże miejskie i gminne od stycznia 2016 r. nie będą mogły używać fotoradarów, także tych stacjonarnych

Opublikowano

-

Senat odrzucił poprawki senackiej komisji. Straże miejskie i gminne od stycznia 2016 r. nie będą mogły używać fotoradarów, także tych stacjonarnych

Fotoradar

Straże gminne nie będą mogły używać fotoradarów stacjonarnych i mobilnych od 1 stycznia 2016 r. Fot. Cezary Piwowarski/CC-BY-3.0

Senatorowie nadali ostateczny kształt projektowi posła SLD Macieja Banaszaka. Zgodnie z nim straże miejskie i gminne od 1 stycznia 2016 r. nie będą mogły używać fotoradarów.
Wcześniej na senackiej komisji zgłoszono dwie poprawki. Jedna zakładała okres przejściowy, w którym samorządy mogłyby sprzedać swój sprzęt. Druga miała pozwolić zachować strażnikom fotoradary stacjonarne – do ich działania nigdy nie było zastrzeżeń.

– Senatorowie odrzucili w głosowaniu obie poprawki – mówi brd24.pl poseł Maciej Banaszak. – Uważam, że tę rolę może wypełniać Inspekcja Transportu Drogowego. A w dodatku pieniądze będą trafiać do Krajowego Funduszu Drogowego.

Z prawem do używania urządzeń stacjonarnych straże gminne i miejskie stracą nie tylko możliwość obsługiwania fotoradarów. Samorządy nie będą też mogły już stawiać rejestratorów przejazdów na czerwonym świetle – co ostatnio stawało się niezwykle popularnym rozwiązaniem. Banaszak uważa, że słusznie. – W samej Warszawie było chyba tylko jedno miejsce, w którym ta rejestracja czasowo ustawiona była sprawiedliwie – mówi. – A najsłynniejszym przykładem jest sprawa Wejherowa, gdzie taki rejestrator budzi poważne kontrowersje.

By ustawa zaczęła obowiązywać, musi ją podpisać prezydent. Decyzję podejmie zaprzysiężony wczoraj na to stanowisko Andrzej Duda.

luz