Connect with us

Infrastruktura

SZREK na drogach. GDDKiA pokazuje plan inteligentnego systemu zarządzania ruchem

Generalna Dyrekcja będzie konsultować ze społeczeństwem i branżą założenia krajowego ITS. Dzięki niemu o 20 proc. ma zwiększyć się przepustowość i bezpieczeństwo na drogach

Opublikowano

-

Generalna Dyrekcja będzie konsultować ze społeczeństwem i branżą założenia krajowego ITS. Dzięki niemu o 20 proc. ma zwiększyć się przepustowość i bezpieczeństwo na drogach

SZREK zasięg Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem GDDKiA

Inteligentne Systemy Transportowe pomagają kierowcom i pasażerom komunikacji. To zwykle sprzęgnięcie wielu używanych już na drogach urządzeń np. kamer, fotoradarów, czujników meteorologicznych, tablic zmiennej treści.
Polski Krajowy System Zarządzanie Ruchem (SZREK) obejmie autostrady, ekspresówki i drogi krajowe. Jak założyła GDDKiA będzie przede wszystkim monitorował ruch. Dzięki temu kierowcy będą otrzymywać informacje o utrudnieniach, objazdach, alternatywnych trasach. Ma nawet zbierać informacje z Miejsc Obsługi Podróżnych – ile jest wolnych miejsc, gdzie dostępne są kolejne.

Z dokumentów, które opublikowała GDDKiA wynika, że informacje dla kierowców przekazywane będą przez specjalną stronę internetową. Na tym etapie trudno wnioskować, czy pojawi się też np. mobilna aplikacja. Z pewnością dane z dróg aktualizowane będą w czasie rzeczywistym.

SZREK oparty będzie na architekturze FRAME. To narzędzie do opracowania kompleksowych, neutralnych technologicznie rozwiązań w zakresie ITS. FRAME został w 2011 r. uznany przez Komisję Europejską za wzorzec, na którym powinny opierać się wszystkie kraje członkowskie UE, gdy będą tworzyć własne, krajowe architektury inteligentnych systemów transportowych.
– Ze względu na konieczność zintegrowanego wdrażania rozwiązań technicznych w zakresie ITS, postanowiliśmy stworzyć centralny system kompleksowego zarządzania ruchem, oparty na  sprawdzonych narzędziach, które daje model FRAME. Dzięki temu, KSZR będzie pionierskim rozwiązaniem w dziedzinie drogowej. Tym samym, staniemy się liderami na rynku rozwiązań z zakresu ITS – informuje Andrzej Maciejewski, Zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.
Wdrażanie Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem w Polsce ma rozpocząć się już w 2014 r.

Konsultacje społeczne mają się odbywać m.in. za pomocą specjalnie stworzonej strony internetowej www.kszr.gddkia.gov.pl

Zobacz mapę zasięgu systemu:
Zakres_terytorialny_KSZR_do_2020_v2