Connect with us

Prawo

Prezydent podpisał ustawę. Kiedy pijani będą tracić samochody?

Opublikowano

-

Prezydent Andrzej Duda podpisał wczoraj nowelizację Kodeksu karnego. Pijanym kierowcom będą odbierane samochody. Od kiedy i w jakich przypadkach?
Prezydent Andrzej Duda. Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Prezydent Andrzej Duda. Fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

To już pewne – pijani kierowcy będą w Polsce tracić samochody. Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu karnego, który m.in. wprowadza takie surowe sankcje wobec nietrzeźwych na drogach. Ustawa czeka już tylko na opublikowanie w Dzienniku ustaw.

Kiedy będą odbierać auto?

Sądy będą musiały orzekać przepadek pojazdu na rzecz skarbu państwa w następujących przypadkach (kwota ze sprzedaży tych aut zasili potem Fundusz Sprawiedliwości):

– prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu z zawartością co najmniej 1,5 promila alkoholu w organizmie (lub prowadzenie pod wpływem środków odurzających),

– recydywa, czyli popełnienie po raz kolejny przestępstwa prowadzenia w stanie nietrzeźwości – zawartość alkoholu od 0,5 promila w organizmie (lub prowadzenie po raz kolejny pod wpływem środków odurzających),

– spowodowanie wypadku drogowego w stanie nietrzeźwości, czyli od 0,5 promila (lub pod wpływem środków odurzających). Uwaga: jeśli auto zostanie zniszczone, nie będzie konfiskowany wrak, ale kierowca zapłaci równowartość samochodu, jaką miał przed wypadkiem,

– ucieczka z miejsca wypadku drogowego,

– spożywanie alkoholu (lub środków odurzających) po spowodowaniu wypadku drogowego a przed przyjazdem służb. UWAGA: w tym wypadku sąd będzie mógł też orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów,

– spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym w stanie nietrzeźwości – od 0,5 promila (lub pod wpływem środków odurzających),

– spowodowanie zagrożenia katastrofą w ruchu lądowym w stanie nietrzeźwości – od 0,5 promila (lub pod wpływem środków odurzających).

Kiedy trzeba będzie zapłacić równowartość pojazdu lub grzywnę?

Przepadku nie będzie się orzekać:

– jeśli pojazd nie jest wyłączną własnością sprawcy (współwłasność, leasing, wypożyczenie itd.), wówczas sprawca zapłaci równowartość pojazdu.

– jeśli sprawca prowadził niestanowiący jego własności pojazd mechaniczny wykonując czynności zawodowe lub służbowe polegające na prowadzeniu pojazdu na rzecz pracodawcy. W takim wypadku sąd orzeka nawiązkę w wysokości co najmniej 5000 złotych (do 100 tys. zł) na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Jak wycenią wartość używanego pojazdu?

Wycena używanych pojazdów, których równowartość będzie musiał zapłacić sprawca nie będzie procesem długotrwałym. Biegłych do szacowania wartości powoływać będzie się tylko w przypadkach szczególnych pojazdów, których wartość jest trudna do oszacowania. W przypadku zwykłych samochodów wycena będzie rynkowa, dokonywana na tych samych zasadach, jak np. urzędy skarbowe wyceniają auta, by ustalić stawkę opłaty podatku po zakupie pojazdu.

Kiedy konfiskata wchodzi w życie?

W nowelizacji Kodeksu karnego zaznaczono, że zapisy dotyczące konfiskaty pojazdów pijanym kierowcom wejdą po rocznym vacatio legis. Oznacza to, że konfiskowanie pojazdów pijanym kierowcom rozpocznie się w 12 miesięcy po opublikowaniu ustawy w Dzienniku ustaw, zatem najszybciej na początku grudnia 2023 roku.