Filmy
Na mokrym i na plusie lepsze są opony letnie? To zobacz ten test
Opublikowano
2 lata temu-
przez
luzWśród kierowców rozpowszechnionych jest wiele mitów. Jeden z nich to ten, że opony zimowe to przewaga wyłącznie na śniegu, a na mokrej nawierzchni lepiej działają opony letnie. To nieprawda
Od 30 do 35 proc. kierowców w Polsce jeździ zimą na oponach letnich. To dość duży odsetek tych, którzy ryzykują na drodze. Jednym z powodów braku zmiany ogumienia na właściwe są m.in. przesądy. Wśród kierowców jest rozpowszechniony na przykład mit o tym, że zimowe opony sprawdzają się tylko w śniegu i przy ujemnych temperaturach. A na mokrej powierzchni lepiej mają działać opony letnie…
Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego obalił ten mit z Grzegorzem Dudą – dziennikarzem, mechanikiem i kierowcą rajdowym. Podczas testu przeprowadzonego na torze w Poznaniu na mokrej nawierzchni, bez śniegu, już w temperaturze 6°C auto na letnich oponach z prędkości 85 km/h zahamowało o 6 metrów dalej niż na zimowych.
Jesień to już czas na „zimówki”
– Kiedy temperatura powietrza spada poniżej 7 stopni to znak, że kończy się przyczepność opony letniej, a zaczyna się przyczepność opony zimowej – która jest inaczej zbudowana i ma inną mieszankę. Opona letnia jest zbudowana z twardszej mieszanki gumowej, która ma wytrzymać wysokie temperatury latem, a nie mrozy czy śnieg. Dlatego z wymianą letniego ogumienia na zimowe lub całoroczne nie warto czekać na pierwszy śnieg – tylko umawiać się do serwisu od razu, gdy tylko poranne temperatury spadają poniżej 10 stopni Celsjusza – wyjaśnia Piotr Sarnecki, dyrektor generalny PZPO.
Warto także pamiętać, że sprawna opona zimowa ma odpowiednio głęboki bieżnik, który zapewnia lepszą przyczepność na śniegu, lodzie i kiedy nawierzchnia jest mokra – dzięki czemu droga hamowania jest krótsza, a kierowca ma więcej czasu na reakcję. Poza tym mieszanka gumy letniej źle znosi ujemne temperatury – jej struktura może popękać, przez co nie będzie się nadawała do dalszej eksploatacji. Dlatego w regionach, w których występują obfite opady śniegu i oblodzenia, powinno się używać wyłącznie markowych opon zimowych.
ai