Connect with us
Statystyki 2025
  • Zabici w wypadkach - 462
  • Ranni w wypadkach - 7801
  • Kierowcy po alkoholu - 34356
  • Średnia liczba wypadków dziennie: 47.04
  • Średnia liczba zabitych dziennie: 3.23
  • Średnia liczba rannych dziennie: 54.55
  • Zabici w wypadkach - 462
  • Ranni w wypadkach - 7801
  • Kierowcy po alkoholu - 34356
  • Średnia liczba wypadków dziennie: 47.04
  • Średnia liczba zabitych dziennie: 3.23
  • Średnia liczba rannych dziennie: 54.55

Infrastruktura

18 mln zł na poprawę bezpieczeństwa dróg w Kujawsko-Pomorskiem

Tyle pieniędzy na poprawę bezpieczeństwa zamierza wydać GDDKiA. Inwestycje właśnie się rozpoczynają

Opublikowano

-

Tyle pieniędzy na poprawę bezpieczeństwa zamierza wydać GDDKiA. Inwestycje właśnie się rozpoczynają

Budowa chodnika Fot. CC-ASA-3.0

Nowe chodniki pojawią się m.in. w Gniewkowie, Zielonczynie i Trzeciewnicy. Fot. CC-ASA-3.0

Drogi krajowe w woj. kujawsko-pomorskim zyskają nowe nawierzchnie, przybędzie też sygnalizacji świetlnych, zatok autobusowych czy wysepek spowalniających ruch. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozpoczęła remonty, które mają poprawić bezpieczeństwo kierowców i pieszych.
– Na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego planujemy wydać w tym roku 18 mln zł – informuje Przemysław Antoniak, zastępca dyrektora oddziału GDDKiA w Bydgoszczy. – Te inwestycje drogowe realizowane będą w ramach Programu Redukcji Ofiar Śmiertelnych i finansowane będą z Krajowego Funduszu Drogowego oraz budżetu państwa.

Tu będzie bezpieczniej:

W ramach programu GDDKiA przebuduje skrzyżowanie w miejscowości Zielonczyn (na drodze krajowej nr 10) oraz rozbuduje skrzyżowanie w miejscowości Prądocin-Chmielniki (DK 25). – W Zielonczynie przebudowane zostaną zatoki autobusowe – opowiada Antoniak. – Wykonane zostaną też wysepki uspokajające ruch przed skrzyżowaniami wraz z wydzieleniem lewoskrętów na drogę wojewódzką nr 244 oraz drogę gminną. Między zatokami autobusowymi zbudowany zostanie chodnik, wydzielone będzie też przejście dla pieszych, które będzie miało aktywne oznakowanie – wylicza.

Kierowcy jadący od strony Nakła nad Notecią i Bydgoszczy będą wjeżdżali do Trzeciewnicy wolniej, bo powstaną wyspy uspokajające ruch. Przejście dla pieszych zostanie przesunięte w obręb zatok autobusowych. Dobudowany zostanie chodnik i azyl dla pieszych. Przejście zostanie też oznaczone aktywnym oznakowaniem i oświetlone.

W Tarkowie Dolnym na wjazdach do miejscowości jak i na całej drodze przez nią przebiegającej pojawią się wysepki spowalniające (z zestawem znaków C-9 oraz U-6a). Wprowadzony zostanie środkowy pas dla pojazdów skręcających w lewo. Prędkość zostanie ograniczona do 70 km/h i obowiązywał będzie zakaz wyprzedzania. Zbudowany zostanie również chodnik dla pieszych. Zmieni się też skrzyżowanie z drogą powiatową 1552C. W jego obrębie przejścia z azylem dla pieszych, przebudowane zostaną zatoki autobusowe. Ujednolicone zostaną też parametry techniczne istniejących zjazdów.

Dodatkowo powstanie w sumie sześć nowych sygnalizacji świetlnych. Zostaną zainstalowane w miejscowościach: Brzozówka (DK 10), Czernikowo (dwie na DK 10), Obrowo (DK 10), Kawęczyn (DK 10), Kończewice (skrzyżowanie DK 91 z DW 551). Nowe chodniki pojawią się w miejscowości Gniewkowo oraz na drodze krajowej nr 10 na odcinku Zawały – Kawęczyn. Nowe zatoki autobusowe GDDKiA wybuduje w miejscowościach: Proszyska (DK 25), Orzełek (DK 25) i Przyłubie (DK 10).

luz