Connect with us
Statystyki 2025
  • Zabici w wypadkach - 447
  • Ranni w wypadkach - 7586
  • Kierowcy po alkoholu - 33681
  • Średnia liczba wypadków dziennie: 46.67
  • Średnia liczba zabitych dziennie: 3.19
  • Średnia liczba rannych dziennie: 54.19
  • Zabici w wypadkach - 447
  • Ranni w wypadkach - 7586
  • Kierowcy po alkoholu - 33681
  • Średnia liczba wypadków dziennie: 46.67
  • Średnia liczba zabitych dziennie: 3.19
  • Średnia liczba rannych dziennie: 54.19

Społeczeństwo

Śmierć w wypadku na S8. Była I prezes Sądu Najwyższego nie udzieliła pomocy i odjechała wraz z mężem?

Opublikowano

-

Wczoraj doszło do śmiertelnego wypadku motocyklisty na S8. Według Onet w zdarzeniu brało udział auto, którym podróżowali była I prezes SN Małgorzata Gersdorf i jej mąż. Zdaniem dziennikarzy nie tylko nie zatrzymali się, by udzielić pomocy ofierze, ale nawet nie powiadomili służb
Motocyklista zginął na drodze S8 wczoraj, 14 kwietnia 2022 r. Fot. Policja

Motocyklista zginął na drodze S8 wczoraj, 14 kwietnia 2022 r. Fot. Policja

Tę sprawę ujawnili dziś dziennikarze Onet. Wczoraj o 8.40 na drodze S8 w okolicach Zambrowa doszło do wypadku drogowego, w którym zginął motocyklista. Z dziennikarskiej relacji wynika, że 26-latek utracił panowanie nad jednośladem i koziołkował. Jego maszyna miała przelecieć nad samochodem, którym jechali I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf i jej mąż Bohdan Zdziennicki, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Onet pisze wprost, że auto Gersdorf „potrąciło motocyklistę”. Co najbardziej wstrząsające – dziennikarze twierdzą, że po wypadku Gersdorf i jej mąż nie zatrzymali się, by udzielić pomocy ani nawet nie zawiadomili służb o wypadku. Pojechali dalej.

Z kolei Radio RMF FM podało, że auto, którym jechała była I prezes SN miało zajechać motocykliście drogę.

Wypadek nagrał rejestrator zainstalowany w ciężarówce, której kierowca znajdował się na S8. Film z wypadku analizuje policja. Zanim go ujawniono policja podawała, że motocyklista „z niewiadomych przyczyn” zjechał z drogi i rozbił się na barierach i ekranach akustycznych.

Policja z Zambrowa opublikowała dziś komunikat, w którym prosi o kontakt świadków tego wypadku. Mogą się zgłosić do Komendy Powiatowej Policji w Zambrowie pod numerem telefonu 47 71 85 212, lub zawiadomić najbliższą jednostkę Policji lub zadzwonić na  numer alarmowym 112.

Gersdorf tłumaczy się w RFM: „zarejestrowaliśmy jakiś przelatujący kawałek blachy czy gumy”

Po publikacji Onet głos w sprawie zabrała Małgorzata Gersdorf (wcześniej jej mąż nie chciał rozmawiać z Onetem o okolicznościach, tłumaczył, że toczy się w tej sprawie śledztwo). Gersdorf przyznała, że czarnym subaru kierował jej mąż. Powiedziała RMF, że do wieczora tamtego dnia nie mieli świadomości, że na drodze wydarzyło się coś złego.

– W pewnym momencie zarejestrowaliśmy jakiś przelatujący kawałek blachy czy gumy, który uznaliśmy za oderwaną część przejeżdżającej ciężarówki i to wszystko – mówiła cytowana przez RMF Małgorzata Gersdorf.

Obowiązek udzielenia pomocy ofierze wypadku ma nie tylko sprawca, ale i świadkowie

Zachowanie po wypadku reguluje Prawo o ruchu drogowym. Jego uczestnik, ale i inny uczestnik, świadek, ma określone obowiązki:

Art. 44. 1. Kierujący pojazdem w razie uczestniczenia w wypadku drogowym jest obowiązany:

1) zatrzymać pojazd, nie powodując przy tym zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego;

2) przedsięwziąć odpowiednie środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu wypadku;

3) niezwłocznie usunąć pojazd z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu, jeżeli nie ma zabitego lub rannego;

4) podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku.

2. Jeżeli w wypadku jest zabity lub ranny, kierujący pojazdem jest obowiązany ponadto:

1) udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać pogotowie ratunkowe i Policję;

2) nie podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku;

3) pozostać na miejscu wypadku, a jeżeli wezwanie pogotowia lub Policji wymaga oddalenia się – niezwłocznie powrócić na to miejsce.

3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do innych osób uczestniczących w wypadku.

Brak udzielenia pomocy ofierze wypadku – który nie musi się wiązać z bezpośrednimi zabiegami ratującymi życia, ale choćby z powiadomieniem służb ratunkowych – jest traktowany jako wykroczenie określone w Kodeksie wykroczeń. Grozi za to grzywna, areszt oraz zakaz prowadzenia pojazdów.

Art. 93. KW

Nieudzielenie przez uczestnika wypadku drogowego pomocy ofierze wypadku

§ 1. Prowadzący pojazd, który, uczestnicząc w wypadku drogowym, nie udziela niezwłocznej pomocy ofierze wypadku,
podlega karze aresztu albo grzywny.

§ 2. W razie popełnienia wykroczenia o którym mowa w § 1 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

Nieudzielenie pomocy jest też stypizowane jako przestępstwo w Kodeksie karnym. Mówi o tym art. 162 KK:

§ 1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Nie popełnia przestępstwa, kto nie udziela pomocy, do której jest konieczne poddanie się zabiegowi lekarskiemu albo w warunkach, w których możliwa jest niezwłoczna pomoc ze strony instytucji lub osoby do tego powołanej.

luz