Społeczeństwo
Policja w akcji dla pieszych. Tym razem skupiła się na kierowcach. Masa groźnych wykroczeń

Opublikowano
6 lat temu-
przez
luzKomenda Główna Policji wyraźnie napisała, że sprawcami większości wypadków z pieszymi są kierowcy. I zrobiła akcję, w której skupiła się właśnie na ich zachowaniach. Tylko w jednym województwie odnotowano w jeden dzień blisko 300 wykroczeń zagrażających pieszym

Policja Fot. policja.pl
Polska Policja zaczęła mówić właściwie o największym problemie z bezpieczeństwem pieszych. Pod koniec stycznia KGP zaapelowała o bezpieczeństwo pieszych. W komunikacie jasno dała do zrozumienia, że przede wszystkim za zdarzenia z niechronionymi uczestnikami ruchu odpowiadają kierowcy. I wyliczyła ich grzechy: nadmierna prędkość w rejonie przejść dla pieszych, wyprzedzanie i omijanie pojazdów przed przejściami.
„Kierujący widząc pojazd, który zwalnia przed przejściem lub zatrzymał się, tym bardziej powinien wzmóc czujność przewidując, że pieszy już znajduje się na przejściu lub właśnie na nie wchodzi” – poucza Komenda Główna Policji.
Setki kierowców przyłapanych na zagrażaniu pieszym
Krótko po tym apelu w całym kraju policjanci ruszyli do jednodniowej akcji „Bezpieczny pieszy”. I znów zapowiadając tę akcję, KGP – inaczej niż przy dotychczasowych akcjach – zapowiedziała, że skupi się głównie na wychwytywaniu nieprawidłowych zachowań kierowców wobec pieszych.
13 lutego policjanci ruszyli do kontrolowania. I w komunikatach po akcji pokazują, że działali zgodnie z zapowiedziami. Tylko w województwie kujawsko-pomorskim w ciągu jednego dnia złapali 274 kierowców popełniających wykroczenia wobec pieszych.
„10 wyprzedzało na przejściu lub bezpośrednio przed nim, 13 nie ustąpiło pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na pasach,natomiast 221 wykroczeń dotyczyło nieustąpienia pierwszeństwa w innych okolicznościach. Ponadto, funkcjonariusze ujawnili 19 kierujących omijających inny pojazd, który zatrzymał się przed zebrą celem ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Natomiast 11 skręcało w drogę poprzeczną nie ustępując pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię” – wyliczają funkcjonariusze z Kujawsko-Pomorskiego.
Dopiero pod koniec komunikatu dodają, że i piesi powinni zadbać o własne bezpieczeństwo i zakładać wymagane przez prawo odblaski, gdy poruszają się nocą poza terenem zabudowanym. I zachęcają do bycia widocznym także w miastach.
ai