Kronika wypadków
Wypadł z drogi, dachował i uderzył w drzewo. Miał cztery różne opony i tylko dwie zimówki

Opublikowano
6 lat temu-
przez
luz19-latek pod Wrocławiem dachował i uderzył w drzewo. Policja: mogły mieć na to wpływ opony. Każda miała inny bieżnik, dwie były letnie i dwie zimowe

Policja z Wrocławia uważa, że 19-latek wypadł z drogi m.in. dlatego, iż miał w samochodzie różne opony. Każda z nich zapewniała inną przyczepność. Fot. CC0
Policjanci bardzo rzadko w komunikatach z wypadków podają stan techniczny pojazdów. Tym razem podkreślili, że stan opon samochodu mógł przyczynić się do nieszczęścia.
– Nie dbając o prawidłowe ogumienie, kierowca mógł doprowadzić do tragedii – zauważają funkcjonariusze wrocławskiej drogówki. – W okresie jesienno-zimowym, kiedy na drogach panują ciężkie warunki do jazdy, to właśnie odpowiednie ogumienie odpowiada za prawidłową przyczepność pojazdu do nawierzchni – wskazują. I dodają, że warto wymieniać opony na zimowe. – W znacznym stopniu wpływa to na bezpieczeństwo kierowcy oraz innych użytkowników dróg – tłumaczą.
Nie tylko prędkość
Chodzi o wypadek, do którego doszło na terenie gminy Kąty Wrocławskie. 19-latek jechał na łuku wypadł z drogi. Jego samochód koziołkował i ostatecznie uderzył w drzewo. Kierowca i pasażer zostali zabrani do szpitala, na szczęście nie odnieśli poważniejszych obrażeń.
Policjanci z Wrocławia uważają, że młody kierowca jechał za szybko jak na warunki, w których się poruszał. Ale dodają, że nie tylko prędkość była przyczyną tego wypadku. „Na przebieg zdarzenia, wpływ mógł mieć stan techniczny samochodu, który mocno odbiegał od normy. Pojazd miał założone cztery różne opony. Jakby tego było mało, oprócz różnej rzeźby bieżnika, dwie opony były letnie a dwie zimowe, założone na przypadkowo wybrane koła” – napisali funkcjonariusze. I tłumaczą: „Każda opona ma inną przyczepność do podłoża, szczególnie na mokrej nawierzchni, co może skutkować brakiem kontroli nad pojazdem”.
Policjanci zatrzymali 19-latkowi prawo jady i skierowali wniosek o ukaranie do sądu, Bo prawo jazdy otrzymał zaledwie dziewięć miesięcy temu i było to już jego drugie poważne zdarzenie drogowe. Grozi mu grzywna i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Zimowe opony to bezpieczeństwo
W portalu brd24.pl eksperci często mówią o wadze opon. – Opony letnie już w temperaturach poniżej 7-10 stopni C stają się coraz twardsze i mają wydłużoną drogę hamowania w porównaniu do opon zimowych – różnica może wynieść nawet ponad 10 metrów, a to są dwie długości dużego samochodu – wskazywał Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego [czytaj więcej]. – Na bezpieczeństwie nigdy nie warto oszczędzać. Raport Komisji Europejskiej dowodzi, że używanie opon zimowych zmniejsza ryzyko wypadku aż o 46 proc.
Eksperci zwracają też uwagę, że wiele krajów UE o podobnym do Polski klimacie przetestowało już rozwiązanie, które zmniejszyło liczbę wypadków w okresie jesienno-zimowym. Wprowadzono tam obowiązek jazdy na oponach zimowych lub całorocznych z zimową homologacją. Taki pomysł w Polsce popiera blisko 80 proc. kierowców. [czytaj więcej]
ai