Connect with us
Statystyki 2025
  • Zabici w wypadkach - 458
  • Ranni w wypadkach - 7736
  • Kierowcy po alkoholu - 34105
  • Średnia liczba wypadków dziennie: 46.94
  • Średnia liczba zabitych dziennie: 3.23
  • Średnia liczba rannych dziennie: 54.48
  • Zabici w wypadkach - 458
  • Ranni w wypadkach - 7736
  • Kierowcy po alkoholu - 34105
  • Średnia liczba wypadków dziennie: 46.94
  • Średnia liczba zabitych dziennie: 3.23
  • Średnia liczba rannych dziennie: 54.48

Badania

Droga to dżungla. A Ty jesteś lwem, lemurem czy gepardem? Sprawdź

Firma Shell w ramach globalnej kampanii #DriveOn postanowił zbadać jak zachowujemy się za kierownicą. Wzięła pod lupę ich odpowiedzi wyodrębniając kilka typów kierowców i przyrównała ich do zwierząt z afrykańskiej dżungli. Najwięcej na naszych drogach jest kierujących o lwim temperamencie

Opublikowano

-

Firma Shell w ramach globalnej kampanii #DriveOn postanowił zbadać jak zachowujemy się za kierownicą. Wzięła pod lupę ich odpowiedzi wyodrębniając kilka typów kierowców i przyrównała ich do zwierząt z afrykańskiej dżungli. Najwięcej na naszych drogach jest kierujących o lwim temperamencie

lew

Shell w swoich badaniach kierowców wyodrębnił kilka typów Polaków za kierownicą i porównał ich do afrykańskich zwierząt. Fot. CC0

Z wyników badań Shell ,,Drogowa dżungla, czyli Polak za kierownicą” przeprowadzonego przez pracownię Kantar TNS statystyczny kierowca w Polsce ma 40 lat, jest mężczyzną (7 na 10 respondentów), z wykształceniem średnim i wyższym, ma dziecko oraz jeden samochód.

Na podstawie udzielanych przez kierowców odpowiedzi badacze wyłonili sześć najczęściej spotykanych typów kierowców, którzy różnią się upodobaniami, poziomem empatii, temperamentem, nawykami i stylem jazdy. Przyrównano ich charakter i zachowania do charakteru zwierząt z afrykańskiej dżungli. – Odwołanie się do świata zwierząt doskonale oddaje złożoność ludzkich emocji i charakterów. Metafora dżungli i funkcjonujących w jej przestrzeni zwierząt sprawia, że łatwiej jest nam zrozumieć nasze drogowe zachowania, co w efekcie może doprowadzić do tego, że będziemy bardziej kompetentnymi kierowcami – mówił dr Tomasz Sobierajski z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Ryzykanci jak gepardy, rodzice to zebry

Z badań Shell wynika, że na naszych drogach najwięcej jest lwów (23,8 proc). To najbardziej kompetentny typ kierowcy – doświadczony, skoncentrowany, skrupulatnie planuje trasę i w pełni kontroluje sytuację na drodze. Lew w korku ulicznym obserwuje samochody innych kierowców i trochę głośniej włącza muzykę. To także najbardziej dojrzały kierowca – ma średnio 43 lata. W gospodarstwie domowym posiada przeważnie jedno auto (tak wskazało 66 proc. kierowców sklasyfikowanych jako lwy).

profile_kierowcow_infografika_shell

Z badania Shell wynika, że na polskich drogach królują lwy – to najbardziej kompetentny typ kierowcy. Fot. Grafika firmy Shell

Drugą pod względem liczebności grupę stanowią słonie – 17,9 proc. polskich kierowców. Tacy kierowcy za kółkiem są rozważne i odpowiedzialne, ale przede wszystkim niezwykle opiekuńcze i troskliwe. Cenią komfortową i spokojną jazdę w towarzystwie bliskich. Chętnie zwiedzają nowe miejsca i podziwiają krajobrazy. Blisko połowa kierowców tego typu posiada 2-3 auta w gospodarstwie domowym.

Zebry to 17,3 proc. ankietowanych. Do tej grupy należą amatorzy długich wycieczek w towarzystwie przyjaciół i rodziny. Powadzą pewnie, błyskawicznie reagują w sytuacjach zagrożenia. Typ zebry to w większości rodzice –74 proc. ma dzieci. Spośród wszystkich zwierząt wśród zebr jest najwięcej kobiet (41 proc.).

Najbardziej asertywne są tygrysy (15,1 proc. badanych). Uważają, że to właśnie im powinni podporządkować się inni mieszkańcy dżungli. Kochają luksus, kręte drogi i jazdę w trudnych warunkach. Trzy czwarte tygrysów to mężczyźni, średnio w wieku 38 lat.

Mistrzami czerpania radości z jazdy są lemury (14,6 proc.). Auto daje im poczucie radości i wolności. Lubią wycieczki donikąd, najchętniej przy otwartych oknach i głośnej muzyce. 39 proc. lemurów to kobiety.

Najmniej liczna, choć najbardziej drapieżna grupa, bo respondentów, to gepardy (11,3 proc.). To najszybszy gatunek występujący na naszych drogach. Gepard to typ wojownika i ryzykanta, który jeździ dynamicznie do granic możliwości – swoich, samochodu oraz panujących na drodze warunków. Gepard to najmłodszy kierowca – ma średnio 36 lat. W tej grupie dominują mężczyźni (aż 82 proc.).

Drogi bez osłów

Na prezentacji wyników przez firmę Shell dziennikarze dopytywali dlaczego wśród zaprezentowanych zwierząt brakuje osłów, bo jak zauważyli patrząc na sytuację na naszych drogach to tego typu kierowców jest najwięcej. Dr Tomasz Sobierajski tłumaczył, że wyniki opracowano na podstawie kwestionariuszy kierowców, którzy lepiej postrzegają swoje umiejętności i zachowanie na drodze.

Badanie „Drogowa dżungla, czyli Polak za kierownica” zostało zrealizowane w pierwszym kwartale 2018 r. na zlecenie firmy Shell. W jego ramach przeprowadzono badanie jakościowe w oparciu o wywiad fokusowy oraz badanie ilościowe metodą CAWI zrealizowane na ogólnopolskiej reprezentatywnej grupie polskich kierowców (1000 osób). Badano kierowców w wieku 25-45 lat, posiadających prawo jazdy minimum 5 lat, korzystający z samochodu przynajmniej trzy razy w tygodniu.

Podobne badania Shell przeprowadził  innych krajach. W lipcu i sierpniu firma ujawni jak na tle innych kierujących ocenili się Polacy.

AN