Connect with us

Bądź dobrym kierowcą

Bądź dobrym kierowcą #37: Czy możesz się zatrzymać w miejscu gdzie jest zakaz postoju?

Opublikowano

-

Zatrzymujesz się na chwilę, żeby wysadzić pasażera? A może jesteś w drodze na wakacje i marudzącym dzieciom obiecałeś lody? Widzisz szyld lodziarni i natychmiast parkujesz na kilkanaście minut? Zanim się zatrzymasz spójrz na znaki. Zakaz zatrzymywania się i zakaz postoju, to te,  które czasem mylą się kierowcom

Zakaz zatrzymywania się. Fot. Wikimedia Commons/StasiÓ Stachów

Jeśli widzisz na ulicy zakaz zatrzymywania się nie możesz tam stanąć nawet na chwilę. Fot. Wikimedia Commons/StasiÓ Stachów

Kierowcom z większym doświadczeniem rozróżnienie zakazu postoju od zatrzymywania się przychodzi trudniej niż tym, którzy dopiero co zdali egzamin. Oba wpisane są w niebieską tarcze tyle, że znak B-36 – „zakaz zatrzymywania się” to dwie krzyżujące się czerwone linie. B-35 „zakaz postoju” to jedna ukośna czerwona linia wpisana w niebieską tarczę.

Znak B-35 “zakaz postoju”. Fot. Wikimedia Commons.

Znak B-36 “zakaz zatrzymywania się” i znak Fot. Wikipedia

Co dla kierowców oznaczają te znaki?

– Jeśli w jakimś miejscu mamy ustawiony znak B-36 – „zakaz zatrzymywania się” oznacza to, że nie możemy się tam zatrzymać nawet na chwilę – chyba, że unieruchomienie pojazdu wynika z warunków lub przepisów ruchu drogowego. Mam tu na myśli czerwone światło, korek, oczekiwanie kierowców przed zamkniętymi rogatkami itp. – wyjaśnia Rafał Grodzicki, kierownik Wydziału Szkoleń i Bezpieczeństwa Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie.

Nie dłużej niż minutę

Jak wygląda sytuacja w miejscu, w którym ustawiony jest znak B-35 „zakaz postoju”? O postoju mówimy wówczas kiedy unieruchamiamy pojazd na dłużej niż na jedną minutę. W przypadku „zakazu postoju” możliwe jest zatrzymanie pojazdu i np. wysadzenie pasażera jeśli nie będzie on unieruchomiony dłużej niż minutę.

Znak może być jednak opatrzony dodatkową tablicą. – Może ona wskazywać, że postój jest zakazany powyżej wskazanego czasu – np. 10, czy 15 minut.  Zakaz postoju z określony czasem spotykamy np. przed szkołami czy przedszkolami. Służy temu by rodzic mógł zostawić pojazd i odprowadzić dziecko – wyjaśnia Rafał Grodzicki. Dodaje, że znaki zakazu zatrzymywania się oraz postoju mogą być opatrzone informacją o tym jakie miejsce jest spod zakazu wyłączone np. zatoka czy chodnik.

Należy również pamiętać, że zakazy dotyczą tej strony ulicy, po której są ustawione.

AN

Tekst opracowany w ramach kampanii edukacyjnej BRD24.PL i Continental – “Bądź dobrym kierowcą”.
badz-dobrym-kierowca-belka2