Connect with us
Statystyki 2025
  • Zabici w wypadkach - 466
  • Ranni w wypadkach - 7871
  • Kierowcy po alkoholu - 34576
  • Średnia liczba wypadków dziennie: 47.17
  • Średnia liczba zabitych dziennie: 3.24
  • Średnia liczba rannych dziennie: 54.66
  • Zabici w wypadkach - 466
  • Ranni w wypadkach - 7871
  • Kierowcy po alkoholu - 34576
  • Średnia liczba wypadków dziennie: 47.17
  • Średnia liczba zabitych dziennie: 3.24
  • Średnia liczba rannych dziennie: 54.66

Pojazdy

Gdzie w Europie musisz mieć opony zimowe? Sprawdź zanim dostaniesz mandat

Polska jest jednym z nielicznych państw UE z takim klimatem, w których nie ma obowiązkowego okresu jazdy na oponach zimowych. Brak zimówek w innych krajach może słono kosztować, a w części krajów ten okres właśnie się zaczął. Sprawdź gdzie i kiedy opony zimowe są obowiązkowe w Europie

Opublikowano

-

Polska jest jednym z nielicznych państw UE z takim klimatem, w których nie ma obowiązkowego okresu jazdy na oponach zimowych. Brak zimówek w innych krajach może słono kosztować, a w części krajów ten okres właśnie się zaczął. Sprawdź gdzie i kiedy opony zimowe są obowiązkowe w Europie

Opony zimowe zmniejszają ryzyko wypadku nawet o 46 proc. Fot.CC0

Opony zimowe zmniejszają ryzyko wypadku nawet o 46 proc. Fot.CC0

Kiedy temperatura spada do 7 st. C najwyższy czas pomyśleć o zmianie opon na zimowe. To graniczna temperatura dla opon letnich. Poniżej 7 st. mieszanka gumowa, z której są wykonane, twardnieją, a więc zmniejsza się ich przyczepność i wydłuża drogi hamowania – zwłaszcza na mokrej nawierzchni. Samochód na letnich oponach przy temperaturze 6 stopni będzie miał o 7 metrów dłuższą drogę hamowania niż gdyby był wyposażony w komplet zimowego ogumienia.

Raport Komisji Europejskiej nie pozostawia złudzeń. Korzystanie z opon zimowych obniża ryzyko wypadku o 46 proc.  W dokumencie z 2016 r. KE zwraca uwagę, że wprowadzenie obowiązku jazdy na oponach zimowych lub całorocznych zmniejsza ogólną liczbę wypadków o ponad 3 proc. W Polsce można by więc w ten sposób uniknąć aż tysiąca zdarzeń na drogach rocznie.

W Polsce nie istnieje prawem wyznaczony okres, w którym kierowcy powinni używać opon zimowych (choć chce tego 78 proc. badanych – Moto Data 2017). Nieprzyzwyczajeni polscy kierowcy mogą mieć więc problem, gdy wyjadą tera za granicę – bo w niektórych krajach okres obowiązkowego posiadania zimówek już się rozpoczął.

Jak wygląda obowiązek zimowych opon w Europie i co grozi za niedostosowanie pojazdu do tego wymogu?

Austria
Między 1 listopada a 15 kwietnia samochody o masie do 3,5 tony, czyli osobowe i  lekkie ciężarowe jeśli poruszają się po drodze w zimowych warunkach (np. śnieg, lód, błoto pośniegowe) mają obowiązek posiadania opon zimowych. Ciężarówki powyżej 3,5 tony między 1 listopada a 15 marca muszą mieć zimowe opony niezależnie od tego jakie są warunki na drodze. Za niedostosowanie się do przepisów grozi zasadniczo kara 35 euro, ale jeśli poprzez brak opon zagroziliśmy innym uczestnikom drogi może ona wzrosnąć nawet do 5 tys. euro. Służby mogą także zatrzymać samochód, a w razie wypadku jeśli nie mamy zimowych opon ubezpieczenie pojazdu zostanie uznane za nieważne.

Białoruś
Opony zimowe są obowiązkowe między 1 grudnia a 1 marca. Złapani za ich brak po raz pierwszy dostaną mandat w wysokości około 5 euro.  Jeśli białoruska milicja za brak zimowego lub całorocznego ogumienia przyłapie kogoś po raz kolejny może wystawić mandat w wysokości od 20-50 euro. Jeśli kierowca bez zimowych opon spowoduje wypadek, w którym ucierpią osoby lub mienie może zapłacić mandat od 30 do 3000 euro lub stracić prawo jazdy na 2 lata.

Bośnia i Hercegowina
Między 15 listopada a 15 kwietnia kierowcy muszą mieć zimowe lub całoroczne opony. Akceptowana jest jednak także jazda na oponach letnich z założonymi na nie łańcuchami.

Czarnogóra
Opony zimowe są obowiązkowe między 15 listopada a 31 marca.

Chorwacja
Między 15 listopada a 14 kwietnia, jeśli na drodze jest śnieg lub lód, kierowca musi mieć zimowe wyposażenie. Auta do 3,5 tony muszą mieć zamocowane cztery opony zimowe (albo letnie o grubości bieżnika 4 mm i łańcuchy śnieżne w bagażniku). Cięższe auta muszą mieć opony zimowe i łańcuchy co najmniej na kołach napędowych. Jeśli kierowca nie dostosuje się do chorwackich przepisów może zapłacić mandat w wysokości 106 euro.

Czechy
Od 1 listopada do 1 kwietnia kierowca musi poruszać się na zimowych oponach. Jeśli warunki przypominają letnie ich brak nie będzie dużym problemem. Jednak jeśli na drodze zaskoczy nas śnieg, lód czy szadź, a nie będziemy mieć opon zimowych, ryzykujemy mandatem w wysokości 2000 koron czyli około 350 zł. W razie wypadku czeska policja weźmie pod uwagę, czy mamy zimowe opony. W przypadku ich braku możemy być uznani za współwinnych. Jeśli policja dojdzie do wniosku, że jadąc bez opon zimowych stanowimy zagrożenie, może zakazać dalszej jazdy.

Estonia
Zimowe opony są obowiązkowe od 1 grudnia do końca lutego.

Finlandia
Zimowe opony są obowiązkowe od 1 grudnia do końca lutego.

Niemcy
Uchwalone w 2010 r. niemieckie prawo nie określa konkretnej daty zmiany opon na zimowe. Trzeba mieć zimowe opony jeśli na drodze panują zimowe warunki (wcześniej Niemcy mieli zasadę zimowych opon od października do Wielkanocy). Regulacje dotyczą także motocyklistów. Za brak zimówek w Niemczech słono zapłacimy. Kwoty mandatów wahają się od 60 do 120 euro. Jeśli spowodujemy wypadek jadąc zimą na letnich oponach, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty części odszkodowania.

Norwegia
Obowiązują tu regulacje zbliżone do Niemieckich. Nie ma określonych terminów wymiany opon, ale jeśli na drodze są zimowe warunki należy poruszać się autem z zimowymi oponami a niekiedy nawet z łańcuchami  To kierowca jest zobowiązany do tego, żeby dostosować samochód do warunków jazdy. Od 1 listopada (od 15 października na północy kraju) do pierwszego poniedziałku po drugim dniu Wielkiej nocy można używać opon z kolcami. Kierujących pojazdami powyżej 3,5 tony w okresie od 1 listopada do drugiego dnia Wielkiejnocy są zobowiązani do wożenia przy sobie łańcuchów na koła.

Islandia
Od 1 listopada do 14 kwietnia wymagane jest jazda na oponach – nie koniecznie zimowych – ale mających bieżnik m.in. 3 mm. Wymóg ten obowiązuje zasadniczo we wskazanym okresie, ale w zależności od warunków atmosferycznych daty te mogą być każdorazowo zmieniane. Warto zweryfikować terminy tuz przed  wyjazdem do Islandii.

Włochy
W górskim regionie Dolina Aosty opony zimowe lub łańcuchy są obowiązkowe między 15 października a 15 kwietnia. W innych górskich regionach obowiązek może być wprowadzony doraźnie jeśli wymagają tego warunki atmosferyczne.

Litwa
Na zimowych oponach musimy jeździć od 10 listopada do 1 kwietnia.

Luksemburg
Opony zimowe są wymagane, jeśli na drodze panują zimowe warunki.

Łotwa
Opony zimowe lub całoroczne są obowiązkowe od 1 grudnia do 1 marca.

Macedonia
Zimowe opony nie są obowiązkowe, ale od 15 listopada do 15 marca kierowcy muszą wozić ze sobą łańcuchy.

Mołdawia
Jazda na zimowych oponach obowiązuje od 1 grudnia do 1 marca.

Rosja
Na zimowych oponach trzeba jeździć w grudniu, styczniu i lutym. Mandat za ich brak może sięgnąć 5 tys. rubli (około 320 zł).

Rumunia
Opony zimowe są obowiązkowe od 1 listopada do 31 marca jeśli drogi są pokryte śniegiem lub lodem.

Serbia
Opony zimowe są wymagane w okresie od 1 listopada do 1 kwietnia i może on być przedłużony jeśli jest to konieczne. Kierowcy muszą też ze sobą wozić łańcuchy.

Słowacja
Dla samochodów do 3,5 tony opony zimowe obowiązują kiedy na drodze panują zimowe warunki. Pojazdy powyżej 3,5 t obowiązkowo musza jeździć na zimowych oponach od 15 listopada do 31 marca i poza tym okresem jeśli wymagają tego warunki na drodze.

Słowenia
Od 15 listopada do 15 marca i poza tym terminem jeśli na drodze panują zimowe warunki kierowcy zobowiązani są do wyposażenia auta na zimę. Prywatne auta do 3,5 tony muszą mieć zimowe opony lub letnie co najmniej o grubości 3 mm. W przypadku letnich trzeba mieć w bagażniku łańcuchy. Kierowcy aut powyżej 3,5 tony muszą mieć albo zimowe opony co najmniej na kołach napędowych albo lenie opony i komplet łańcuchów w bagażniku.

Szwecja
Opony zimowe obowiązują od 1 grudnia do 31 marca. Dla samochodów do 3,5 tony wymagana grubość bieżnika to co najmniej 3 mm. Dla pojazdów powyżej 3,5 tony jeśli warunki są zimowe wymagana grubość bieżnika to 5 mm.

AN