Prawo
Szkocja. Od grudnia mniej dopuszczalnych promili za kółkiem
Szkocja zaostrza limit dopuszczalnego stężenia alkoholu we krwi kierowcy z 0,8 promila do 0,5

Opublikowano
11 lat temu-
przez
luzSzkocja zaostrza limit dopuszczalnego stężenia alkoholu we krwi kierowcy z 0,8 promila do 0,5

Od 5 grudnia 2014 r. kierowcy w Szkocji będą mogli mniej wypić przed jazdą samochodem. Fot. rgbstock.com
Szkocja ostatecznie wprowadza przepisy, które redukują dopuszczalną zawartość alkoholu we krwi kierowcy – przypomina organizacja zrzeszająca policjantów drogówki TISPOL. Oznacza to, że do 5 grudnia 2014 r. kierowca w Szkocji legalnie będzie mógł kierować do poziomu 0,5 promila alkoholu we krwi. Do tej pory dopuszczalne było 0,8 promila.
Rząd Szkocji ogłosił zredukowanie limitu po konsultacjach, w których 3/4 biorących udział uznało, że mniejszy limit wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na szkockich drogach. Szacuje się, że obecnie 20 wypadków rocznie w tym kraju jest powiązanych z kierowaniem przez osoby z przekroczonym dopuszczalnym limitem alkoholu w organizmie. Jak podaje TISPOL najnowsze szacunki wskazują, że średnio jeden na dziesięć wypadków ma z tym związek.
– Cieszymy się z tej decyzji i mocno wspieramy rząd Szkocji we wprowadzeniu mniejszego limitu, bo wierzymy, że ocali to życia i obniży liczbę rannych na drogach – mówi Sandy Allan ze stowarzyszenia zapobiegania wypadkom RoSPA. – Jest wiele badań, które potwierdzają, że obniżenie limitu alkoholu we krwi kierowcy jest efektywnym krokiem, dzięki któremu spada liczba zabitych i rannych w wypadkach. Chcielibyśmy, by reszta Wielkiej Brytanii poszła za przykładem Szkocji – zaznaczył.
W Polsce dopuszczalny limit u kierowcy to 0,2 promila alkoholu we krwi. Zgodnie s prawem zawartość od 0,2 do 0,5 promila definiowana jest jako stan po użyciu alkoholu, a powyżej 0,5 promila, jako stan nietrzeźwości.
Polska również zaostrza przepisy w celu zmniejszenia liczby wypadków powodowanych przez pijanych kierowców. Limit nie został obniżony, ale zwiększone zostaną sankcje dla tych, którzy go przekraczają – to m.in. wysokie nawiązki, dożywotnia utrata prawa jazdy oraz konieczność zainstalowania w samochodzie urządzenia alco-lock. Przepisy te jeszcze nie zaczęły obowiązywać.
in