Znany youtuber, który publikuje filmy z nagrań kierowców, ma kłopot ze zrozumieniem, czy należało ustąpić pieszemu, który chciał wejść na pasy. Taki kłopot mieli też kierowcy na pokazanym przez niego filmie i powinni zostać ukarani. Policjanci i sądy w tych sytuacjach nie mają wątpliwości
„StopCham” to kanał YouTube, na który kierowcy wysyłają swoje nagrania z kamerek w autach. Dzięki temu można oglądać codziennie, jak dochodzi do ryzykownych sytuacji, kolizji czy wypadków.
Administrator tego profilu od jakiegoś czasu wskazuje, że ma wyraźny problem ze zrozumieniem przepisów dotyczących ustępowania pieszym. I to mimo tego, że od zmiany przepisów niebawem minie już pięć lat.
Wczoraj administrator StopCham wrzucił nagranie do serwisu X. Widać na nim pieszego z psem na smyczy, który zamierza wejść na przejście dla pieszych. Jest jednak ostrożny i nie wchodzi bez upewnienia się, że kierowcy zachowają się zgodnie z prawem. Zachowuje się więc tak modelowo, jak tylko polscy kierowcy sobie życzą.
Niestety, kierowcy na filmie zachowują się najgorzej, jak można. To świetne nagranie, bo pokazuje po kolei trzy najgroźniejsze zachowania wobec pieszych, które są karalne.
Nieustąpienie pierwszeństwa
Pierwszy kierowca nie ustępuje pieszemu wchodzącemu na przejście. Widzi bowiem pieszego na skraju chodnika, zwróconego do przejścia i powinien zrozumieć, że to człowiek, który zamierza wkroczyć na „zebrę”. Polskie sądy od lat już dają jasną wykładnię, że tak należy właśnie rozumieć pieszego „wchodzącego”, któremu kierowca ma już ustępować pierwszeństwa – jako człowieka, z którego zachowania wynika, iż zamierza się przemieścić przez przejście.
Za to wykroczenie kierowca uwidoczniony na filmie powinien otrzymać mandat 1500 zł i 15 punktów karnych
Wyprzedzanie bezpośrednio przed przejściem dla pieszych
Drugi kierowca wyprzedza nagrywającego, który zwalnia przed pasami. Popełnia więc drugie z najgroźniejszych wykroczeń wobec pieszych – czyli wyprzedzanie bezpośrednio przed przejściem. Taki manewr nie pozwala zobaczyć, czy ktoś nie jest już na pasach. Często prowadzi do tragedii.
Za to wykroczenie kierowca uwidoczniony na filmie powinien otrzymać mandat 1500 zł i 15 punktów karnych
Omijanie pojazdu ustępującego pieszemu na pasach
Trzeci z kierowców przejeżdża przez przejście drugim pasem ruchu, gdy autor nagrania już się zatrzymał. To trzecie z najgroźniejszych wykroczeń wobec pieszych, czyli omijanie pojazdu, który zatrzymał się, by ustąpić pierwszeństwa pieszemu na pasach.
Za to wykroczenie kierowca uwidoczniony na filmie powinien otrzymać mandat 1500 zł i 15 punktów karnych
„Czy doszło do wykroczenia”, czyli powtórka z PrzPrzemysława
Mimo tak oczywistego nagrania, zarządzający kontem „StopCham” pyta w Internecie, czy to w ogóle były wykroczenia i sugeruje, iż nie wiadomo, kto jest pieszym wchodzącym na przejście.
Tak stawiane publicznie pytanie – „Czy doszło do wykroczenia” – do złudzenia przypomina zachowanie kierowcy dostawczego samochodu ze Starogardu Gdańskiego, który postanowił udowodnić całej Polsce, iż nie musi ustępować pieszym, dopóki – jak sobie wymyślił – nie będą przekraczać krawężnika między przejściem a chodnikiem. Tego rodzaju rozumienie nowych przepisów przez kilka lat lansowane było w jednym z czasopism przez jednego biegłego od rekonstrukcji wypadków i jednego radcę prawnego.
Przemysław Przybysz (sam ujawnił swoje nazwisko), prowadzący na Facebooku profil „PrzPrzemyślenia” nagrywał filmy, na których nie ustępował pieszym i pokazywał je w sieci.
Policja skierowała jego sprawę do sądu, a ten orzekł jednoznacznie, że „pieszym wchodzącym na przejście dla pieszych jest osoba, która znajduje się poza tym przejściem, ale w jego pobliżu i swoim zachowaniem wskazuje na to, że zaraz na nie wkroczy„.
Uznał więc – prawomocnie w 2025 r. – Przybysza za winnego tego, że dwa razy nie ustępował pierwszeństwa pieszym. Skazał go za to na 2 tys. zł oraz zapłatę połowy kosztów sądowych, czyli 1500 zł oraz 200 zł dodatkowej opłaty.
Łukasz Zboralski